جوان‌سازی واژن با لیزر: راهکار موثر برای بهبود علائم یائسگی و زایمان

جوانسازی واژن با لیزر

جوانسازی واژن با لیزر یک روش درمانی کم‌تهاجمی است که با هدف بهبود عملکرد و سلامت واژن انجام می‌شود. برخی از بانوان به دلیل افزایش سن، یائسگی، زایمان یا درمان سرطان دچار علائمی مانند خشکی، سستی، درد یا بی‌اختیاری ادرار می‌شوند. لیزر جوانسازی واژن با تحریک تولید کلاژن در بافت واژن و افزایش جریان خون، یک درمان موثر برای این افراد به شمار می‌رود. جوانسازی واژن با لیزر، یک روش ایمن، بدون درد و با حداقل عوارض جانبی است که بدون نیاز به بیهوشی و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. هر جلسه درمانی لیزر جوانسازی واژن بین 15 تا 30 دقیقه است و تعداد جلسات درمان بسته به شدت علائم مراجعین، می‌تواند متغیر باشد. دوره ریکاوری این درمان نیز بسیار کوتاه است و بیمار بلافاصله پس از درمان مرخص شده و می‌تواند روند معمولی زندگی خود را ادامه دهد.

جوانسازی واژن با لیزر چیست؟

جوانسازی واژن با لیزر چیست؟

جوانسازی واژن با لیزر یک روش درمانی برای بانوانی است که دچار علائمی مانند افتادگی و شل‌شدگی واژن، خشکی واژن، بی‌اختیاری ادرار، سوزش و خارش واژن و احساس درد در حین رابطه هستند. این مشکلات اغلب به دلیل افزایش سن و کاهش استروژن ایجاد شده و باعث احساس درد و ناراحتی در زندگی روزمره، نارضایتی از رابطه جنسی بانوان و به مرور زمان باعث کاهش روحیه آنان می‌شود.

لیزر جوانسازی واژن یک درمان موثر، کارآمد و بدون عوارض برای این افراد است تا بتوانند بدون نیاز به جراحی، سلامت و عملکرد طبیعی واژن را بهبود بخشند. لیزر با تحریک تولید کلاژن در بافت واژن، آن را ترمیم و تنگ‌تر کرده و خاصیت ارتجاعی را به واژن بازمی‌گرداند.

لیزر جوانسازی واژن چه تأثیراتی دارد؟

لیزر جوانسازی واژن چه تأثیراتی دارد؟

لیزر جوانسازی واژن که به‌عنوان لیزر درمانی واژینال نیز شناخته می‌شود، یک روش کم‌تهاجمی است که در آن از اشعه لیزر به‌منظور ترمیم بافت واژن استفاده می‌شود. به طور کلی، لیزر جوانسازی واژن اثرات مثبت متعددی دارد و برای درمان مشکلات مختلفی استفاده می‌شود که عبارت‌اند از:

 • افزایش تنگی واژن (vaginal laxity): لیزر درمانی یک روش مؤثر برای افزایش تنگی واژن به شمار می‌رود، به‌ویژه برای زنان یائسه که به دلیل تغییرات هورمونی دچار افتادگی یا شل‌شدگی واژن می‌شوند.
 • بهبود عملکرد جنسی: لیزر جوانسازی واژن به دلیل برطرف کردن شل‌شدگی و خشکی واژن، اثرات مثبتی بر عملکرد جنسی، اعتمادبه‌نفس و میزان رضایت از روابط جنسی می‌گذارد.
 • بهبود سلامت واژن: جوانسازی واژن با لیزر به طور قابل‌توجهی باعث بهبود سلامت واژن در بانوانی می‌شود که علائمی مانند خشکی، درد یا بی‌اختیاری ادرار را تجربه می‌کنند. این علائم عموما به دلیل افزایش سن، یائسگی، زایمان یا درمان سرطان بروز پیدا می‌کند. در حقیقت، اشعه لیزر با تحریک بافت واژن، باعث تولید کلاژن، افزایش جریان خون و بازسازی اعصاب واژن می‌شود که نتیجه آن، افزایش انعطاف‌پذیری و سفت‌شدن بافت این ناحیه است.
 • کاهش علائم سندرم ادراری تناسلی یائسگی (GSM): از دیگر مزایای بسیار مهم لیزر جوانسازی واژن تأثیر مثبت آن در کاهش خشکی واژن، سوزش و تحریک مرتبط با سندرم ادراری تناسلی یائسگی (GSM) است.

آیا لیزر جوانسازی واژن درد دارد؟

آیا لیزر جوانسازی واژن درد دارد؟

لیزر جوانسازی واژن یک روش بدون درد است که نیازی به بیهوشی ندارد و در صورت بروز ناراحتی پزشک متخصص می‌تواند از بی‌حس‌کننده موضعی استفاده کند. بااین‌حال برخی از مراجعین میزان بسیار خفیفی از درد و ناراحتی را در حین درمان و پس از آن احساس می‌کنند. میزان درد ممکن است بر اساس آستانه تحمل افراد و شرایط زمینه‌ای آن‌ها متفاوت باشد، اما به‌هرحال طی ۲ تا ۴ روز پس از درمان نیز به طور کامل از بین می‌رود.

آیا جوانسازی واژن با لیزر خطرناک است؟

لیزر جوانسازی واژن، یک روش کم‌تهاجمی، ایمن و بدون خطر به شمار می‌رود و بر همین اساس، نگرانی جدی در مورد استفاده از این روش درمانی وجود ندارد. در این روش درمانی، از اشعه لیزر به‌منظور گرم‌کردن بافت و تحریک آن برای کلاژن‌سازی استفاده می‌شود. در تحقیقات گسترده‌ای که تاکنون در زمینه استفاده از اشعه لیزر برای درمان‌های مختلف انجام شده، گزارشی مبنی بر خطرناک بودن استفاده از این اشعه ثبت نشده است. بااین‌حال، مانند هر روش درمانی دیگری، بسته به شرایط زمینه‌ای فرد، نحوه درمان و تخصص و میزان مهارت پزشک، امکان بروز برخی خطرات احتمالی وجود دارد که به شرح زیر هستند:

عوارض جانبی کوتاه‌مدت: پس از لیزر، عوارض جانبی شایع اما گذرا مانند درد، ناراحتی، قرمزی، تورم و خونریزی ممکن است به وجود بیاید. این عوارض خفیف معمولاً در عرض چند روز برطرف می‌شوند.

عوارض نادر: در موارد بسیار نادر، امکان سوختگی، باقی‌ماندن جای زخم، دیسپارونی (رابطه جنسی دردناک) و درد مزمن گزارش شده است.

نتیجه جوانسازی واژن با لیزر چقدر ماندگار است؟

نتیجه جوانسازی واژن با لیزر چقدر ماندگار است؟

به‌طورکلی، اثر جوانسازی واژن با لیزر دائمی نیست، اما بسته به نوع و شدت لیزر، تعداد و دفعات درمان و پاسخ فردی می‌تواند از چند ماه تا چند سال ادامه داشته باشد. بر همین اساس، به مراجعین توصیه می‌شود برای حفظ اثر لیزر جوانسازی واژن، جلسات درمانی خود را به طور منظم پیگیری کنند. تعداد جلسات توصیه شده برای اغلب مراجعین بین یک تا دو بار در سال است که بسته به عوامل مختلف مانند سبک زندگی و بهداشت می‌تواند متغیر باشد. عوامل مؤثر بر میزان پایداری درمان جوانسازی واژن با لیزر عبارت‌اند از:

 • افزایش سن و تغییرات هورمونی: این تغییرات می‌تواند باعث شود بافت واژن به‌مرورزمان خاصیت ارتجاعی و رطوبت خود را از دست بدهد.
 • زایمان: تجربه هر زایمان می‌تواند باعث کشیدگی و آسیب مجدد به دیواره واژن و عضلات کف لگن شود.
 • عادات و سبک زندگی: مواردی مانند سیگارکشیدن، نوشیدن الکل و رژیم غذایی نامناسب می‌تواند بهبود و بازسازی بافت واژن را مختل کند.
 • وضعیت سلامت: ابتلا به مواردی مانند عفونت، التهاب یا سرطان می‌تواند محیط واژن را تغییر دهد و بر نتیجه لیزر درمانی تأثیر بگذارد.
 • تفاوت‌های فردی و ژنتیکی: عواملی مانند سن، شرایط سلامت ژنتیکی و سوابق پزشکی می‌توانند به طور قابل‌توجهی بر نحوه پاسخ افراد به درمان و ماندگاری تأثیر بگذارند.
 • پارامترهای درمان: نوع لیزر، تنظیمات انرژی و پروتکل‌های درمان می‌تواند بر نتایج و پایداری آن‌ها تأثیر بگذارد.
 • نوع مشکل فرد: اثربخشی و پایداری لیزر درمانی ممکن است بسته به نوع مشکلی که مراجعین برای درمان آن اقدام می‌کنند، متفاوت باشد. برای مثال، نتایجی که فرد برای درمان علائم GSM با لیزر تجربه می‌کند ممکن است با نتایج فرد دیگری که دچار سستی خفیف واژن بوده و از درمان لیزر استفاده کرده است، متفاوت باشد.

این دو، روش‌های درمانی کاملاً متفاوتی هستند. جوانسازی واژن با لیزر یک روش غیرجراحی است که با استفاده از انرژی لیزر و گرم‌کردن بافت واژن میزان کلاژن‌سازی در بافت این ناحیه را افزایش داده و به سفت‌شدن واژن، افزایش قدرت و کنترل عضلات این ناحیه منجر می‌شود. در مقابل، تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی یک روش درمانی است که اغلب با جراحی انجام می‌شود. این درمان شامل برداشتن بافت اضافی و بخیه‌زدن کانال واژن است و به‌منظور باریک‌تر و سفت‌شدن این اندام انجام می‌شود. البته تنگ کردن واژن با لیزر نیز قابل انجام است که ماندگاری و آثار متفاوتی دارد.

به‌طورکلی تفاوت‌های این دو روش به شرح زیر است:

 • دامنه مزایا و اهداف: جوانسازی واژن با لیزر، طیف وسیع‌تری از اهداف و مزایای بالقوه (فراتر از تنگ کردن واژن) را در برمی‌گیرد. از اهداف این درمان می‌توان به بهبود سندرم ادراری تناسلی یائسگی (GSM) که شامل خشکی واژن، سوزش و تحریک این ناحیه در زنان یائسه است، اشاره کرد. علاوه بر این، جوان‌سازی واژن با لیزر باعث بهبود جریان خون و افزایش سلامت بافت واژن نیز می‌شود. این در حالی است که تمرکز درمان تنگ کردن واژن، تنها بر سفت‌شدن و باریک شدن کانال واژن است و اغلب به‌منظور رفع نگرانی‌های مربوط به کاهش رضایت جنسی بر اثر سستی و شل‌شدن واژن، به‌ویژه پس از زایمان یا به دلیل افزایش سن، انجام می‌شود.
 • مکانیسم عمل: جوانسازی واژن با لیزر بدون جراحی و با بی‌حسی موضعی انجام شده و در آن از انرژی لیزر یا فرکانس رادیویی برای گرم‌کردن بافت واژن استفاده می‌شود اما درمان تنگ کردن واژن به روش‌های مختلفی از جمله تنگ کردن واژن با لیزر یا با جراحی انجام می‌شود که شامل مراحل مختلفی از جمله بیهوشی است.
 • اثربخشی و ماندگاری: درمان جوانسازی واژن اثربخشی قابل توجهی بر بهبود خشکی و شل‌شدن واژن و علائم سندرم ادراری تناسلی یائسگی و سایر موارد دارد و از ماندگاری قابل ملاحظه‌ای برخوردار است. این درحالی است‌که تنگ کردن واژن اثربخشی خاصی بر این مشکلات ندارد و تنها می‌تواند باعث افزایش اعتمادبه‌نفس و بهبود رضایت جنسی شود. علاوه بر این، ماندگاری نتایج تنگ کردن واژن، اگر با جراحی انجام شود دائمی است و در غیر این صورت، موقت است و نیاز به تمدید دارد.

لیزر چگونه باعث جوانسازی واژن می‌شود؟

لیزرهای واژینال را می‌توان به دو نوع ابلیتیو (Ablative lasers) و غیرابلیتیو (Non-ablative lasers) طبقه‌بندی کرد. لیزرهای ابلیتیو با حذف لایه سطحی مخاط واژن، خراش‌های ریزی را در بافت ایجاد می‌کنند که باعث تحریک تولید کلاژن و بازسازی بافت می‌شود. لیزرهای غیر ابلیتیو، بانفوذ به لایه‌های عمیق‌تر دیواره واژن و انتقال حرارت به بافت این ناحیه، باعث تحریک تولید کلاژن می‌شوند که در نهایت به انقباض و سفت‌شدن بافت واژن منجر می‌شود.

لیزر مورداستفاده برای جوانسازی واژن با لیزر، اغلب دستگاه لیزر CO2 است که با ساطع کردن پرتوهای لیزر بافت واژن را گرم می‌کند. این گرما منجر به ایجاد آسیب حرارتی کنترل شده در بافت واژن و نواحی اطراف می‌شود و بدن در پاسخ به این آسیب کنترل شده، به طور طبیعی اقدام به ترمیم بافت می‌کند. فرآیند ترمیم و جوانسازی بافت شامل بخش‌های مختلفی است که عبارت‌اند از:

 • بازسازی و سنتز کلاژن: کلاژن پروتئینی است که وظیفه انعطاف‌پذیری و استحکام پوست را بر عهده دارد. افزایش تولید کلاژن می‌تواند دیواره‌های واژن را سفت کند.
 • تشکیل رگ‌های خونی: تشکیل رگ‌های خونی جدید (نئوواسکولاریزاسیون) که می‌تواند جریان خون را در ناحیه بهبود ببخشد و به طور بالقوه سلامت بافت را افزایش دهد.
 • تولید الاستین: الاستین، پروتئین دیگری است که به کشسانی و انعطاف بافت کمک می‌کند. تولید آن می‌تواند میزان سفتی و قدرت عضلات واژن را بهبود بخشد.

لیزر جوانسازی واژن برای چه کسانی مناسب است؟

لیزر جوانساز واژن برای چه کسانی مناسب است؟

استفاده از روش درمانی جوانسازی واژن با لیزر، بسته به سوابق پزشکی و شرایط مراجعین می‌تواند برای برخی افراد گزینه مناسبی باشد و برای برخی دیگر درمان مؤثری به شمار نرود. به‌طورکلی، لیزر جوانسازی واژن برای بانوانی که مبتلا به شرایط زیر هستند گزینه مناسبی به شمار می‌رود:

 • شل‌شدن خفیف واژن: مطالعات مختلف، شواهدی مبنی بر اثرگذاری مثبت لیزر جوانسازی واژن بر بهبود سستی و شل‌شدن واژن، به‌ویژه پس از زایمان گزارش می‌دهند.
 • سندرم تناسلی ادراری یائسگی (GSM): برخی از مطالعات تاثیر قابل توجه این درمان را در کاهش خشکی واژن، سوزش و تحریک مرتبط با GSM را نشان می‌دهند. این درمان به طور ویژه برای افرادی که به دلیل نوع یا شدت مشکلات خود، امکان استفاده از سایر درمان‌ها را ندارند، گزینه بسیار مناسبی به شمار می‌رود.
 • درد یا بی‌اختیاری ادرار: لیزر جوانسازی واژن می‌تواند یک روش درمانی مؤثر برای بانوانی باشد که به دلیل افزایش سن، یائسگی، زایمان یا درمان سرطان مشکلاتی از جمله درد یا بی‌اختیاری ادرار را تجربه می‌کنند.

لیزر جوانسازی واژن برای چه کسانی مناسب نیست؟

اگر چه استفاده از روش لیزر جوانسازی واژن مزایا و اثربخشی قابل‌توجهی را برای بسیاری از مراجعین به همراه دارد، اما مانند سایر روش‌های درمانی برای برخی افراد منع مصرف دارد. استفاده از لیزر جوانسازی واژن برای این افراد مناسب نیست:

 • زنان باردار یا شیرده: اثرات لیزر درمانی بر رشد جنین و نوزادان شیرده ناشناخته است و این روش برای این گروه از مراجعین منع مصرف دارد.
 • افراد مبتلا به عفونت فعال واژن: وجود هرگونه عفونت فعال واژن، مانند واژینوز باکتریایی، عفونت مخمری یا عفونت‌های مقاربتی، خطر عوارض را افزایش می‌دهد و فرد باید قبل از اقدام برای لیزر جوانسازی واژن به طور کامل درمان شود.
 • شرایط پزشکی کنترل نشده: افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده، بیماری‌های خودایمنی یا سرطان‌های خاص ممکن است در معرض خطر بالاتری برای عوارض باشند و قبل از درنظرگرفتن این روش، نیاز به ارزیابی دقیق توسط پزشک دارند.
 • افراد با سابقه اسکار کلوئید: کسانی که مستعد تشکیل اسکار کلوئید هستند در معرض خطر بیشتری برای ایجاد عوارض پس از لیزر درمانی قرار می‌گیرند.
 • افراد مبتلا به توده‌های بدخیم یا ضایعات پیش سرطانی در ناحیه واژن یا دهانه رحم: این افراد به‌هیچ‌عنوان شرایط اقدام برای لیزر جوانسازی واژن را ندارند.

مقایسه لیزر جوانسازی واژن با سایر درمان‌ها

همان‌طور که گفته شد جوانسازی واژن مجموعه‌ای از روش‌ها برای رفع مشکلات مرتبط با واژن و بهبود عملکرد آن است. به‌طورکلی، روش‌های قابل‌استفاده برای جوانسازی واژن و ناحیه تناسلی به دودسته اصلی تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

جوانسازی واژن با جراحی

این روش‌ها تهاجمی‌تر هستند و نیاز به بیهوشی عمومی یا بی‌حسی نخاعی دارند. جراحی جوانسازی ناحیه تناسلی و واژن می‌تواند عوارض جانبی مانند خونریزی، عفونت، درد و تورم داشته باشد و دوره نقاهت بعد از جراحی می‌تواند چند هفته طول بکشد. انواع مختلفی از جراحی‌های جوانسازی ناحیه تناسلی و واژن وجود دارند، از جمله:

 • لابیاپلاستی: کاهش یا تغییر شکل لابیاهای داخلی یا خارجی
 • واژینوپلاستی: سفت کردن عضلات کف لگن و تنگ کردن دیواره واژن
 • هودکتومی: عمل جراحی برای برداشتن بخشی از کلاهک هود کلیتوریس یا تمام آن (پوستی که روی کلیتوریس را می‌پوشاند)
 • مونس پلاستی: عمل جراحی برای کوچک کردن یا تغییر شکل مونس (ناحیه چربی بالای لب‌های بزرگ)

جوانسازی واژن با جراحی با عنوان واژینوپلاستی نیز شناخته می‌شود که تنها برای تنگ کردن واژن استفاده می‌شود و تاثیری روی بافت واژن و از بین بردن مشکلاتی مانند خشکی واژن ندارد. در جدول زیر جوانسازی واژن با لیزر و واژینوپلاستی از جنبه‌های مختلف با هم مقایسه شده‌اند:

ویژگی جوانسازی واژن با لیزر واژینوپلاستی
روش روشی غیرتهاجمی با استفاده از انرژی لیزر روش جراحی تهاجمی شامل برش بافت
زمان ریکاوری 2 تا 4 روز معمولاً چند هفته
میزان درد درد کم درد بیشتر به دلیل برش‌های جراحی و ترومای بافتی
اثربخشی شل‌شدن خفیف تا متوسط واژن و بهبود توان واژن اصلاح شل‌شدن شدید واژن و مشکلات ساختاری
خطرات و عوارض خطر و عوارض کمتر خطر بالاتر عوارضی مانند عفونت، خونریزی و جای زخم
بیهوشی بدون نیاز به بی‌هوشی و استفاده از بی‌حسی موضعی نیازمند بیهوشی
مدت‌زمان درمان بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه مدت‌زمان طولانی‌تر
جای زخم حداقل میزان اسکار یا بدون اسکار امکان باقی‌ماندن جای زخم
سفت کردن واژن مؤثر در بهبود قدرت بافت واژن و سفت‌شدن خفیف تا متوسط سفت‌شدن قابل‌توجه واژن
مدت‌زمان نتایج ماندگاری نتابج برای یک دوره قابل‌توجه، تکرار جلسات درمانی در صورت نیاز نتایج طولانی‌مدت
هزینه  هزینه کمتر هزینه بیشتر، به دلیل نیاز به بیهوشی و بستری‌شدن

سایر درمان‌های غیرجراحی

روش‌های جوانسازی واژن بدون جراحی به منظور تنگ کردن واژن و افزایش راحتی و لذت در روابط جنسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هدف این روش‌ها نیز، مشابه روش‌های جراحی، بهبود سلامت و زیبایی واژن و احیای بافت‌های این ناحیه است با این تفاوت که این روش‌ها کم‌تهاجمی‌تر هستند و بدون نیاز به جراحی انجام می‌شوند. برخی از روش‌های جوانسازی واژن بدون جراحی عبارتند از:

در جدول زیر جوانسازی واژن با لیزر با سایر روش‌های غیرجراحی از جنبه‌های مختلف مقایسه شده است:

ویژگی جوانسازی واژن با لیزر جوانسازی واژن با روش‌های غیر جراحی
روش روشی غیرتهاجمی روش غیرتهاجمی
زمان ریکاوری 2 تا 4 روز 1 تا 3 روز
میزان درد درد کم درد کم
اثربخشی سفت‌شدن خفیف تا متوسط واژن و بهبود توان واژن اثربخشی محدود در مورد علائم با شدت کم
خطرات و عوارض خطر و عوارض کم خطر و عوارض کم
بیهوشی بدون نیاز به بی‌هوشی با استفاده از بی‌حسی موضعی بدون نیاز به بی‌هوشی با استفاده از بی‌حسی موضعی
مدت‌زمان درمان بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه مدت‌زمان متغیر از 5 تا 60 دقیقه
جای زخم حداقل میزان اسکار یا بدون اسکار حداقل میزان اسکار یا بدون اسکار
مدت‌زمان نتایج ماندگاری نتایج برای یک دوره قابل‌توجه، تکرار جلسات درمانی در صورت نیاز ماندگاری کوتاه مدت
هزینه  هزینه کمتر هزینه متغیر

اقدامات قبل از جوانسازی واژن با لیزر

اقدامات قبل از جوانسازی واژن با لیزر

آگاهی از اقدامات پیش از درمان، برای هر روش درمانی ضروری است. افرادی که قصد استفاده از روش جوانسازی واژن با لیزر را دارند باید اقدامات زیر را پیش از درمان انجام دهند:

 • مشاوره با پزشک واجد شرایط: قبل از آغاز درمان، فرد باید مشاوره کاملی درباره نوع مشکل و مراحل انجام درمان با پزشک داشته باشد.
 • ارزیابی جامع وضعیت پزشکی: وضعیت پزشکی بیمار باید توسط پزشک به طور کامل ارزیابی شود. این ارزیابی باید شامل این موارد باشد: بررسی دقیق سوابق پزشکی، معاینه فیزیکی ناحیه لگن، صحبت در مورد علائم و نگرانی‌های بیمار، ارزیابی مشکل و دلیل اصلی مراجعه بیمار و مؤثربودن یا نبودن روش درمان.
 • آماده‌سازی قبل از عمل: انجام آزمایش‌ها و تست‌های عمومی.
 • رفع عفونت‌های فعال: هرگونه عفونت فعال واژن، مانند واژینوز باکتریایی، عفونت مخمری، یا عفونت‌های مقاربتی، باید قبل از اقدام برای جوانسازی واژن با لیزر درمان شود.
 • قطع برخی داروها: بسته به سابقه پزشکی فرد، ممکن است قطع موقت برخی داروها مانند رقیق‌کننده‌های خون قبل از عمل لازم باشد.
 • اجتناب از رابطه جنسی: حداقل ۲۴ ساعت قبل از درمان، باید از آمیزش جنسی، استفاده از تامپون، دوش و کرم‌های واژینال خودداری شود.
 • اصلاح‌کردن ناحیه تناسلی: برای جلوگیری از هرگونه مشکل در حین استفاده از لیزر، موهای ناحیه تناسلی باید قبل از عمل به طور کامل اصلاح شوند.

مراحل انجام جوانسازی واژن با لیزر

تصور کنید واژن شما یک ‌پارچه ظریف است که به‌مرورزمان کشیده شده و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. لیزر جوانسازی واژن با استفاده از اشعه لیزر و ایجاد حرارت، بافت ناحیه را تحریک می‌کنند تا بدن به طور طبیعی سلول‌های جدیدی را برای ترمیم بافت تولید کند که در نهایت به جوانسازی بافت منجر می‌شود. فرآیند این درمان شامل مراحل مختلفی است که عبارت‌اند از:

 1. در صورت نیاز و اعلام احساس درد توسط فرد، بی‌حسی موضعی (تزریق یا کرم) برای بیمار استفاده می‌شود.
 2. پس از تنظیم شدت و طول موج لیزر، پزشک پروب لیزر را به داخل واژن وارد می‌کند.
 3. پروب دستگاه لیزر، اشعه کنترل‌شده‌ای را ساطع می‌کند که باعث گرم‌شدن بافت واژن می‌شود. این فرآیند مانند استفاده از یک لامپ حرارتی ملایم بر روی پوست است که به میزان خفیفی باعث گرم‌شدن بافت می‌شود.
 4. پزشک پس از مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه درمان، پروب لیزر را از واژن خارج می‌کند و درمان پایان می‌یابد.

مراقبت‌های بعد از جوانسازی واژن با لیزر

از آنجا که جوانسازی واژن با لیزر یک درمان بدون جراحی و کم‌تهاجمی است، مراقبت‌های پس از این درمان نیز موارد جزئی و کوتاه‌مدتی هستند که رعایت آن‌ها کار دشواری نیست. این موارد به شرح زیراند:

 • پرهیز از فعالیت جنسی: برای یک دوره کوتاه پس از درمان، معمولاً ۲ تا ۳ روز، از رابطه جنسی خودداری کنید.
 • رعایت بهداشت دستگاه تناسلی: حداقل به مدت ۴۸ ساعت باید از استفاده از صابون‌ها یا شوینده‌های تحریک‌کننده، خودداری کنید. در این مدت می‌توانید با استفاده از آب گرم و یک شوینده ملایم و فاقد مواد معطر و تحریک‌کننده برای شستشوی واژن استفاده کنید.
 • پوشیدن لباس‌های گشاد: پس از درمان، بهتر است از لباس‌ زیر پنبه‌ای گشاد و نخی استفاده کنید تا گردش هوا به‌خوبی انجام شده و محیط واژن مرطوب نشود. اما از پوشیدن لباس‌های تنگ که می‌توانند رطوبت را حفظ کنند، خودداری کنید.
 • اجتناب از فعالیت شدید: بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از درمان، از فعالیت بدنی شدید، مانند بلندکردن اجسام سنگین و ورزش اجتناب کنید.
 • عدم استفاده از تامپون: حداقل ۲ تا ۳ روز پس از درمان، از تامپون استفاده نکنید تا مراحل بهبود تکمیل شده و خطر عفونت و تحریک به حداقل برسد.
 • نظارت بر علائم عفونت: در صورت بروز هرگونه علائم عفونت مانند تب، قرمزی، تورم و ترشحات بدبو فوراً به پزشک معالج اطلاع دهید.

هزینه لیزر جوانسازی واژن

هزینه لیزر جوانسازی واژن متغیر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور مثال، نوع لیزر مورداستفاده در درمان از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است زیرا لیزرهای مختلف قیمت‌های متفاوتی دارند و لیزرهای جدیدتر و پیشرفته‌تر گران‌تر هستند. علاوه بر این، تجربه و مهارت پزشک در میزان اثربخشی درمان و کاهش عوارض پس از آن بسیار اثرگذار است و بر همین مبنا، پزشکان باتجربه‌تر و ماهرتر معمولاً هزینه بیشتری برای لیزر جوانسازی واژن دریافت می‌کنند.

 موارد دیگری مانند محل مطب یا کلینیک، نوع بی‌حسی موضعی، و هزینه‌های جانبی مانند آزمایش‌های موردنیاز قبل از درمان می‌توانند بر هزینه نهایی اثرگذار باشند. مورد بسیار مهم دیگر در تعیین هزینه لیزر جوانسازی واژن میزان آسیب یا شل‌شدگی واژن است. درمان موارد شدیدتر به جلسات بیشتر و در نتیجه هزینه بیشتر نیاز دارد.

به‌طورکلی روش درمانی لیزر جوانسازی واژن هزینه مناسبی نسبت به سایر روش‌های درمانی دارد، اما هزینه‌های این درمان تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. توصیه می‌شود قبل از اقدام برای لیزر جوانسازی واژن، حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید تا بتوانید با آگاهی کامل در مورد هزینه‌ها و انتظارات واقع‌بینانه، درمان مناسب خود را انتخاب کنید.

در صورتی که قصد اقدام برای درمان لیزر جوانسازی واژن را دارید، می‌توانید برای مشاوره کامل و تخصصی توسط خانم دکتر سمامی، با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

 کلینیک اندرزگو: 09901414248

کلینیک نارمک: 02177839463

سؤالات متداول

جوانسازی واژن با لیزر چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان هر جلسه درمان لیزر جوانسازی واژن معمولاً ۱۵ تا ۳۰ دقیقه است.

برای اثربخشی لیزر جوانسازی واژن به چند جلسه درمان نیاز است؟

تعداد جلسات درمان مورد نیاز به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل نوع و شدت لیزر، نوع و شدت مشکلات بیمار، ناحیه درمان، سوابق پزشکی و پاسخ فردی هستند. اما به طور کلی، ۳ تا ۴ جلسه درمانی با فاصله شش هفته توصیه می‌شود.

آیا لیزر جوانسازی واژن دردناک است؟

این روش درمانی به‌طورکلی بدون درد است. بااین‌حال، برخی از بانوان ممکن است در حین یا بعد از درمان، ناراحتی خفیف یا احساس سوزش داشته باشند. بر همین اساس ممکن است قبل از عمل، از بی‌حس‌کننده موضعی برای کاهش هر گونه ناراحتی در ناحیه واژن استفاده شود.

آیا لیزر جوانسازی واژن به بیهوشی نیاز دارد؟

خیر. لیزر جوانسازی واژن بدون بیهوشی و در صورت نیاز با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

خطرات و عوارض لیزر جوانسازی واژن چیست؟

لیزر جوانسازی واژن یک روش ایمن و بدون عوارض جدی و بلندمدت به شمار می‌رود، اما مانند هر روش پزشکی، ممکن است خطرات و عوارض خفیف و کوتاه‌مدت داشته باشد. به طور مثال، تورم، قرمزی و التهاب، درد و سوزش خفیف، تغییر حس جنسی و در موارد نادر در صورت مراجعه به پزشک غیرمتخصص، سوختگی واژن محتمل است. اما تمامی این موارد در مدت‌زمان کوتاهی پس از درمان به طور کامل از بین می‌روند.

آیا هزینه لیزر جوانسازی واژن تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد؟

هزینه لیزر جوانسازی واژن برای اغلب مراجعین مبلغ مناسب و قابل پرداختی است. بااین‌حال، این روش عموماً جزء تعرفه ارائه شده توسط شرکت‌های بیمه قرار نمی‌گیرد و تحت پوشش بیمه نیست.

اثرات لیزر جوانسازی واژن چقدر باقی می‌ماند؟

پایداری اثرات این روش درمانی به عوامل مختلفی وابسته است. اما مطالعات مختلف حاکی از ماندگاری قابل توجه اثرات مثبت این درمان بر علائمی مانند خشکی و شل‌شدن واژن هستند. به طور کلی، حداقل میزان ماندگاری اثرات درمان لیزر جوانسازی واژن 6 ماه است. برای برخی افراد اثربخشی می‌تواند دائمی ‌شود و برای برخی دیگر ممکن است به تکرار جلسات درمانی در بازه‌های زمانی مشخص نیاز باشد.

در جلسه مشاوره لیزر جوانسازی واژن باید در مورد چه مواردی صحبت شود؟

در جلسه مشاوره لیزر جوانسازی واژن پزشک باید ارزیابی جامعی از وضعیت مراجع انجام داده و توضیحات لازم را به فرد ارائه کند. این ارزیابی و توضیحات شامل بررسی دقیق تاریخچه پزشکی، معاینه فیزیکی، بحث در مورد علائم و نگرانی‌های فرد، ارزیابی مناسب‌بودن روش درمان، عوارض و مزایای بالقوه و بررسی گزینه‌های جایگزین است.

آیا لیزر جوانسازی واژن می‌تواند عملکرد جنسی را بهبود بخشد؟

بله. نتایج حاصل از تحقیقات و تجربه، حاکی از بهبود بالقوه در برخی از جنبه‌های عملکرد جنسی است.

مقالات مرتبط
فهرست مطالب

فرم رزرو نوبت

فقط با هماهنگی قبلی از طریق تماس تلفنی