لابیاپلاستی با لیزر: جایگزینی ایمن برای جراحی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی با لیزر یک روش کم تهاجمی، ایمن و مؤثر برای کاهش اندازه و تغییر شکل لابیامینور در ناحیه‌ی تناسلی است و می‌تواند به عنوان جایگزینی برای لابیاپلاستی با جراحی به کار ‌رود. این جراحی روشی مؤثر برای بانوانی است که از بزرگی و شکل ظاهری لابیاهای خود ناراضی‌اند و به دنبال روشی دقیق و مطمئن برای کاهش اندازه‌ی لابیا و افزایش راحتی و بهبود ظاهری ناحیه‌ تناسلی هستند. در روش لابیاپلاستی با لیزر به جای ابزار جراحی، از اشعه‌ی لیزر برای برش و برداشتن بافت اضافی لابیا و تحریک تولید کلاژن در ناحیه‌ تناسلی استفاده می‌شود. لابیاپلاستی با لیزر دارای مزایایی چون اثربخشی بالا در تغییر ظاهری لابیا، حداقل خونریزی، عوارض جانبی اندک و دوره نقاهت نزدیک به یک هفته است.

آشنایی با عمل لابیاپلاستی با لیزر

آشنایی با عمل لابیاپلاستی با لیزر

در روش لابیاپلاستی با لیزر، جراح زنان به جای استفاده از ابزار جراحی، از دستگاه لیزر برای ایجاد برش‌های کوچک و برداشتن بافت اضافی لابیا استفاده می‌کند؛ در واقع تفاوت اصلی لابیاپلاستی با لیزر و لابیاپلاستی از طریق جراحی این است که در لابیاپلاستی با لیزر، از اشعه لیزر به جای سایر ابزارهای مرسوم جراحی استفاده می‌شود. با به کارگیری لیزر برای جراحی لابیاپلاستی، برش‌های دقیق‌تری برای برداشتن بافت اضافی لابیا ایجاد می‌شود، خونریزی در محل برش‌ها کاهش پیدا می‌کند و جای زخم نیز سریع‌تر از سایر روش‌های لابیاپلاستی بهبود می‌یابد؛ زیرا اشعه‌ی لیزر به بهبود سریع‌تر برش‌ها کمک کرده و خطر خونریزی، عفونت یا عوارض دیگر را کاهش می‌دهد.

افزون بر مواردی که ذکر شد، در جدول زیر مقایسه دقیق‌تری از لابیاپلاستی با لیزر و لابیاپلاستی از طریق جراحی آورده شده است:

جنبه لابیاپلاستی با لیزر لابیاپلاستی از طریق جراحی
فرآیند استفاده از فناوری لیزر برای تغییر شکل لابیا‌مینور برداشتن بافت اضافی لابیا از طریق جراحی
بیهوشی معمولا تحت بی‌حسی موضعی تحت بی‌حسی موضعی یا عمومی
برش حداقل میزان برش یا بدون برش ایجاد برش برای برداشتن بافت اضافی لابیا
دوره نقاهت دوره نقاهت کوتاه دوره نقاهت طولانی بین 2 تا 4 هفته
جای زخم جای زخم بسیار کم باقی‌ماندن جای زخم ولی کم‌رنگ شدن آن به مرور زمان
درد معمولا با درد نسبتاً کم امکان درد و ناراحتی بیشتر
خونریزی حداقل خونریزی امکان خونریزی اولیه
ماندگاری نتایج به کارکرد لیزر بستگی دارد. دائمی
هزینه هزینه‌ مقرون به صرفه هزینه‌ بیشتر در صورت بیهوشی عمومی
خطرات و عوارض جانبی حداقل ریسک و عوارض جانبی

ریسک‌ها و خطرات مرتبط با جراحی

کاربرد مناسب برای کاهش سایز و تغییرات جزئی مناسب برای کاهش سایز و تغییرات عمده
تخصص مورد نیاز مهارت در استفاده از تجهیزات لیزر تخصص در اجرای روش‌های جراحی

روش لابیاپلاستی با لیزر یک جراحی سرپایی محسوب شده و بین یک تا یک ساعت و نیم به طول می‌انجامد. طی این فرآیند، پزشک پس از بررسی ناحیه‌ی تناسلی و میزان مشکلات لابیاها شامل اندازه، فرم و افتادگی در ناحیه، با استفاده از لیزر، برش‌های لازم را روی لابیا ایجاد کرده و بافت پوستی اضافه‌ی این ناحیه را برمی‌دارد. سپس، برش‌های ایجاد شده را با بخیه‌های قابل‌جذب می‌بندد. پس از لابیاپلاستی با لیزر، اکثر بانوان در همان روز از بیمارستان یا کلینیک مرخص شده و پس از حدود یک هفته می‌توانند فعالیت‌های روزمره‌ی خود را از سر بگیرند.

آیا لابیاپلاستی با لیزر برای شما مناسب است؟

متخصص زنان و زایمان با بررسی شرایط جسمانی و اهداف موردنظر شما از لابیاپلاستی می‌تواند تعیین کند که آیا لابیاپلاستی با لیزر برای شما مناسب است یا خیر. اما به طور کلی، بانوانی که شرایط، اهداف و انتظارات آن‌ها با موارد زیر منطبق است، افراد مناسبی برای انجام لابیاپلاستی با لیزر محسوب می‌شوند:

اگر این شرایط را دارید

اگر بالای هجده سال دارید، از لحاظ جسمانی سالم هستید و از ظاهر لابیاها و ناحیه‌ی تناسلی خود خوشنود نیستید، لابیاپلاستی با لیزر می‌تواند روشی ایمن و اثربخش برای تغییر اندازه و شکل لابیاها برای شما محسوب شود.

با این حال، این روش ممکن است برای افراد زیر مناسب نباشد:

 • بانوانی که باردار هستند.
 • افرادی که به دیابت مبتلا بوده و بیماری خود را کنترل نمی‌کنند.
 • افرادی که به عفونت‌های واژینال مبتلا هستند.
 • افرادی که دارای تبخال فعال هستند.
 • افرادی که دارای زگیل تناسلی فعال هستند.

اگر مزایای زیر برای شما مهم است

علاوه بر نتایجی که در فوق به آن اشاره شد، لابیاپلاستی با لیزر مزایای بسیاری نیز دارد که سبب می‌شود نسبت به لابیاپلاستی از طریق جراحی گزینه‌ی مناسب‌تری برای بسیاری از بانوان محسوب شود. این مزایا شامل موارد زیر هستند:

لابیاپلاستی روی ناحیه واژن، یکی از حساس‌ترین نواحی بدن، صورت می‌گیرد اما همچنان یک جراحی نسبتاً بدون درد محسوب می‌شود. پس از جراحی لابیاپلاستی بسیار طبیعی است که کمی احساس ناراحتی و درد در ناحیه‌ی لابیا داشته باشید، اما این عوارض معمولا پس از گذشت چند روز برطرف می‌شوند. افزون بر این، این جراحی تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و شما در طول این جراحی هیچ دردی احساس نمی‌کنید.

لابیاپلاستی با لیزر از فناوری مبتنی بر لیزر برای تغییر در اندازه و شکل ظاهری ناحیه تناسلی استفاده می‌کند که نسبت به تکنیک‌های جراحی سنتی بسیار ایمن‌تر و دقیق‌تر است. زیرا باعث حداقل میزان خونریزی و آسیب بافتی شده و دوره نقاهت سریع‌تر و کوتاه‌تری نسبت به روش جراحی دارد.

دستگاه لیزری که برای لابیاپلاستی به کار می‌رود، قابل تنظیم است و پزشک قادر است شدت اشعه‌ی لیزری که برای لابیاپلاستی مورد استفاده قرار می‌گیرد را بسته به شرایط پوستی و وضعیت بیمار تغییر دهد. این ویژگی سبب می‌شود که پزشک بتواند از اشعه‌ی لیزر متناسب با بافت‌های پوستی متفاوت و نیز بدون احتمال سوختگی و آسیب به پوست استفاده کند.

در روش‌های جراحی، ابزار جراحی مانند چاقو و گیره‌ی جراحی برای برش و سپس بخیه زدن ناحیه‌ی تناسلی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به بافت اطراف لابیا آسیب می‌رساند. در مقابل، در لابیاپلاستی با لیزر از اشعه‌ی لیزر برای برداشتن بافت اضافی لابیا استفاده می‌شود که کمترین آسیب به ناحیه‌ی تناسلی را در بردارد.

لابیاپلاستی با لیزر روشی با حداقل خونریزی محسوب می‌شود؛ چرا که در این روش، برش‌های ریزی که توسط لیزر ایجاد می‌شود، عروق خونی را نیز به صورت ملایم می‌سوزاند و از خونریزی شدید در طول جراحی جلوگیری می‌کند.

زخم‌های فرآیند‌های جراحی و پزشکی زمانی سریع‌تر بهبود می‌یابند که تروما و آسیب بافتی کمتر باشد. لابیاپلاستی با لیزر یک روش کم تهاجمی است که پس از برداشتن بافت اضافی لابیا و اتمام فرآیند، بافتی سالم‌تر و با آسیب کمتری بر جای می‌گذارد که باعث تسریع روند بهبود پس از لابیاپلاستی می‌شود. افزون بر این، مطالعات نشان داده‌اند که برش‌های لیزر نسبت به برش‌های جراحی، التهاب کمتری در بافت پوستی بر جای می‌گذارد که به بهبود سریع‌تر بافت و همچنین کاهش قابل توجه‌ جای زخم کمک می‌کند.

در لابیاپلاستی با لیزر، برش‌های لیزر دقیق‌تر از ابزار دستی جراحی بوده و پس از انجام این فرآیند، لابیاهای شما از لحاظ شکل یا اندازه به طور کاملا طبیعی کوچک‌تر شده و ظاهری زیبا‌تر و بافت پوستی محکم‌تری نسبت به قبل از لابیاپلاستی دارد.

برخلاف لابیاپلاستی از طریق جراحی که معمولا به بیهوشی عمومی نیاز دارد، لابیاپلاستی با لیزر با بی‌حسی موضعی مانند کرم‌ها یا ژل‌های موضعی انجام می‌شود که ریسک‌ها و عوارض جانبی آن بسیار کمتر از بیهوشی عمومی بوده و خطر واکنش آلرژیک به مواد بیهوشی را به همراه ندارد.

ماندگاری لابیاپلاستی با لیزر بسته به هدف شما از لابیاپلاستی و نوع استفاده‌ی شما از اشعه‌ی لیزر دارد؛ اگر شما، برای کاهش سایز لابیامینور، برش و برداشتن بافت اضافی لابیا از روش لابیاپلاستی با لیزر استفاده کرده‌اید، نتیجه‌ی این روش، مشابه با روش جراحی کاملا دائمی است. با این حال، اگر با هدف جوانسازی، تحریک تولید کلاژن و صرفا محکم‌تر کردن بافت لابیا بدون برداشتن بافت اضافی از این روش استفاده کردید، ماندگاری آن نزدیک به یک سال است. با این وجود، صرف نظر از دائمی بودن یا نبودن نتیجه‌ی لابیاپلاستی شما، عوامل مختلفی وجود دارد که بر روی ماندگاری نتیجه‌ی لابیاپلاستی تأثیر می‌گذارد. این عوامل شامل موارد زیر هستند:

 • بارداری و زایمان یکی از اصلی‌ترین دلایل تغییر ظاهری لابیا محسوب می‌شود. باردار شدن بعد از لابیاپلاستی به طور قابل توجهی بر نتایج لابیاپلاستی شما تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین اگر قصد انجام لابیاپلاستی را دارید، بهتر است برای ماندگاری بیشتر، این فرآیند را به بعد از زمان بارداری و زایمان خود موکول کنید.
 • نوسانات وزن قابل توجه نیز می‌تواند بر روی ظاهر لابیا و در نتیجه ماندگاری لابیاپلاستی تأثیر بگذارد. بنابراین، مهم است که وزن خود را از طریق انتخاب سبک زندگی سالم از جمله داشتن یک برنامه ورزشی و رژیم غذایی مغذی، ثابت نگه دارید.
 • یائسگی یا تغییرات هورمونی ناشی از افزایش سن نیز از دیگر عواملی هستند که روی ماندگاری نتیجه‌ی لابیاپلاستی تأثیر می‌گذارند؛ چرا که این تغییرات سبب نازک شدن بافت لابیای ماژور و تغییر در لابیای مینور شده و ظاهر کلی لابیا را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

اگر به دنبال نتایج زیر هستید

لابیاپلاستی با لیزر نه تنها سبب بهبود ظاهری و کارکرد ناحیه‌ی تناسلی شده، بلکه از طرق مختلف کیفیت زندگی بانوان را بهبود می‌بخشد؛ بنابراین، اگر شما به دنبال حتی یکی از نتایج زیر هستید، لابیاپلاستی با لیزر یکی از روش‌هایی است که می‌توانید آن را در نظر داشته باشید:

با وجود اینکه کمی عدم تقارن در دو لب لابیای مینور یا ماژور امری کاملا طبیعی است، در بسیاری از بانوان یکی از لب‌ها به شدت پایین‌تر از لب دیگر بوده و بافت بیشتری دارد که برای برخی از افراد ناراحت کننده است. لابیاپلاستی با لیزر این بافت اضافی را از بین برده و سبب بهبود ظاهری ناحیه‌ی لابیا می‌شود.

بزرگی لابیامینور در ناحیه تناسلی نه تنها سبب ایجاد احساس درد و ناراحتی در حین انجام فعالیت‌های روزمره مانند نشستن، راه رفتن، لباس پوشیدن و حتی ادرار کردن می‌شود، بلکه میزان تحریک جنسی در بانوان را به سبب بافت اضافی لابیا به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهد. لابیاپلاستی با لیزر با کاهش سایز لابیا‌مینور، منجر به راحتی بیشتر در هنگام فعالیت‌های روزمره‌ شده و کیفیت روابط جنسی بسیاری از بانوان را نیز افزایش می‌دهد.

با افزایش سن و به مرور زمان، تولید کلاژن در پوست بدن کاهش پیدا کرده و منجر به شل شدن و افتادگی پوست در نواحی مختلف بدن می‌شود. ناحیه تناسلی نیز از این قاعده مستثنی نیست و به مرور زمان بافت پوستی لابیاها شل‌تر شده و کمی افتادگی پیدا می‌کند که سبب تضعیف اعتماد به‌نفس در بسیاری از بانوان می‌شود. لابیاپلاستی با لیزر قادر است این افتادگی را برطرف کرده و با از بین بردن بافت اضافی و لایه سطحی پوست و تحریک تولید کلاژن در پوست، سبب از بین رفتن افتادگی در ناحیه تناسلی شود.

بسیاری از بانوان از ظاهر لابیای خود خجالت می‌کشند و به سبب نداشتن اعتماد به‌نفس، از پوشیدن لباس‌های تنگ و برقراری رابطه جنسی خودداری می‌کنند. لابیاپلاستی با لیزر با کاهش اندازه و بهبود ظاهری ناحیه‌ی تناسلی، اعتماد به نفس را به این افراد بازمی‌گرداند و منجر می‌شود که این بانوان بار دیگر بدون نگرانی بابت ظاهر لابیای خود، از پوشیدن لباس‌های مورد علاقه‌ی خود و برقرار کردن رابطه جنسی لذت ببرند.

افتادگی یا بزرگی بیش از حد بافت لابیا در بسیاری از بانوان هنگام پوشیدن لباس‌های تنگ یا فعالیت‌هایی مانند نشستن به مدت طولانی، راه رفتن یا ورزش کردن، سبب جمع شدن و چین‌خوردگی بافت لابیا و ایجاد احساس سوزش و ناراحتی در ناحیه‌ی تناسلی می‌شود. برطرف کردن افتادگی و کاهش بافت لابیا از طریق لابیاپلاستی با لیزر سبب می‌شود که سوزش و درد ناشی از اصطکاک اضافی و چین خوردگی بافت لابیا از بین رفته و بانوان هنگام لباس پوشیدن یا انجام فعالیت‌های روزمره احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

رعایت بهداشت و تمیز نگه داشتن چین‌های پوستی ناحیه‌ی تناسلی و لابیاهایی که بیش از اندازه بزرگ‌ هستند، دشوارتر بوده و سبب ایجاد مشکلات بهداشتی مانند عفونت‌های واژینال یا حتی مجاری ادرار می‌شود. لابیاپلاستی با از بین بردن بافت اضافی لابیای مینور و کاهش اندازه‌ی لابیاها، احتمال ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری یا قارچی را کاهش داده و به افزایش سلامت و بهبود وضعیت بهداشت ناحیه‌ی تناسلی کمک می‌کند.

اگر به جراحی تمایل ندارید

از آنجایی که انتظارات، شرایط و نیازهای هر بیمار متفاوت است، تنها یک جراح زنان می‌تواند با بررسی سوابق پزشکی و شرایط هر فرد تعیین کند که کدام روش لابیاپلاستی برای او مناسب‌تر است. با این حال، لابیاپلاستی با لیزر دوره نقاهت کوتاه‌تر و روند بهبودی بسیار سریعتری نسبت به لابیاپلاستی با جراحی دارد. افزون بر این، این روش کم‌تهاجمی‌تر از روش جراحی است و خطرات یا عوارض جانبی آن نیز در مقایسه با یک روش جراحی استاندارد که تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، بسیار کمتر است؛ بنابراین گزینه‌ی مناسبی برای افرادی که به دنبال کاهش و تغییر شکل لابیای خود هستند ولی تمایلی به روش‌های جراحی ندارند محسوب می‌شود.

اقدامات لازم قبل از لابیاپلاستی با لیزر

قبل از انجام لابیاپلاستی با لیزر، جراح زنان برای شما یک جلسه مشاوره ترتیب می‌دهد و طی این جلسه در رابطه با اهداف و انتظارات شما از این فرآیند صبحت می‌کند. افزون بر این، تمام سوابق پزشکی مانند داروها و مکمل‌های مصرفی شما را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که لابیاپلاستی با لیزر با توجه به اهداف و شرایط فیزیکی شما روشی ایمن و مؤثر است. در نهایت نیز، مجموعه‌ای از نکات را برای آمادگی قبل از لابیاپلاستی با لیزر به شما گوشزد می‌کند. این نکات معمولا شامل موارد زیر هستند:

 • حداقل چهار هفته قبل از لابیاپلاستی با لیزر، مصرف دخانیات و سیگار را ترک کنید؛ زیرا نیکوتین سبب اختلال در گردش خون و تاخیر در بهبودی بافت‌های ناحیه تحت درمان می‌شود.
 • حداقل دو هفته قبل از عمل، از مصرف الکل خودداری کنید.
 • از مصرف برخی داروها از جمله آسپرین و داروهای حاوی آسپرین اکیداً خودداری کنید؛ زیرا احتمال خونریزی پس از عمل را افزایش می‌دهند.
 • قبل از عمل، بدن خود را هیدراته نگه داشته و روزانه مقادیر کافی آب بنوشید.

دوران نقاهت و مراقبت‌های بعد از لابیاپلاستی با لیزر

پس از اتمام لابیاپلاستی با لیزر، پزشک زنان از وازلین یا پماد آنتی باکتریال روی ناحیه تحت درمان استفاده کرده و سپس  ناحیه را پانسمان می‌کند. همچنین، ممکن است که برای کاهش التهاب و درد، به شما یک کمپرس یخ بدهد تا روی ناحیه تحت درمان قرار دهید. پس از لابیاپلاستی با لیزر، ممکن است تا چند روز کمی درد و التهاب در ناحیه تحت درمان داشته باشید اما این عوارض پس از گذشت یک هفته و به مرور زمان کاهش می‌یابد. به طور متوسط، پس از جراحی حدود 1 تا 2 هفته طول می‌کشد تا پوست ناحیه تحت درمان کاملا التیام پیدا کند. در این مدت، بسیار حائز اهمیت است که برای تسریع روند بهبودی و جلوگیری از عفونت، نکات مراقبتی لابیاپلاستی را به طور کامل رعایت کنید. این نکات شامل موارد زیر هستند:

 • در طول 2 تا 3 روز اول پس از لابیاپلاستی با لیزر، از کمپرس یخ به مدت 15 تا 20 دقیقه روی ناحیه‌ تحت درمان استفاده کنید.
 • در طول هفته اول پس از لابیاپلاستی با لیزر، باید از پد پزشکی جاذب استفاده کنید.
 • پس از لابیاپلاستی می‌توانید دوش بگیرید، اما از نشستن در وان برای شستشوی خود اجتناب کنید.
 • ناحیه‌ تحت درمان را با آب و شوینده‌ ملایم بشویید و سپس با حوله‌ی تمیز و به آرامی خشک کنید.
 • از هیچ گونه پماد یا محصول پوستی روی ناحیه‌ تحت درمان استفاده نکنید؛ چرا که این محصولات ممکن است روند بهبودی را به تأخیر بیندازند. فقط از دارو و محصولاتی که پزشک برای شما تجویز کرده استفاده کنید.
 • پانسمان ناحیه تحت درمان را 2 بار در روز، پس از شستن ناحیه، تعویض کنید.
 • تا دو هفته پس از لابیاپلاستی با لیزر، از اصلاح و موزدایی ناحیه تحت درمان خودداری کنید.
 • تا دو هفته از رفتن به استخر، سونا و جکوزی اجتناب کنید.
 • تا شش هفته از ورزش کردن و انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین خودداری کنید.
 • حداقل تا یک هفته پس از لابیاپلاستی با لیزر از برقراری رابطه جنسی دوری کنید.
 • حداقل تا دو هفته از استعمال دخانیات و سیگار خودداری کنید.
 • روزانه مقادیر کافی آب بنوشید.

هزینه‌ی لابیاپلاستی با لیزر

از آنجایی که لابیاپلاستی با لیزر به تجهیزات خاص مانند دستگاه لیزر مخصوص نیاز دارد، هزینه‌‌برتر از لابیاپلاستی از طریق جراحی محسوب می‌شود؛ با این حال، هزینه‌ی لابیاپلاستی با لیزر، افزون بر نوع برند و دستگاه لیزر، به تجربه و تخصص جراحی که از این دستگاه استفاده می‌کند و امکانات کلینیک انتخابی شما نیز بستگی دارد. در کلینیک دکتر سمامی، لابیاپلاستی با لیزر توسط دکتر سمامی، دکتر و متخصص در زمینه‌ی زنان و جراحی‌های زیبایی زنان و با استفاده از جدیدترین دستگاه لیزر صورت می‌گیرد. برای رزرو وقت مشاوره برای لابیاپلاستی با لیزر با شماره‌های 09901414248 و 02177839463 تماس حاصل فرمایید.

سایر روش‌های غیرجراحی لابیاپلاستی

علاوه بر لابیاپلاستی با لیزر، روش‌های کم تهاجمی دیگری نیز برای تغییر شکل و اندازه‌ی لابیاپلاستی وجود دارد که میزان اثربخشی، ماندگاری و ریسک‌‌های مخصوص به خود را دارند. در واقع، هر کدام از این روش‌ها، بسته به هدف موردنظر از لابیاپلاستی، می‌تواند برای افراد بخصوصی مناسب باشد. این روش‌ها شامل موارد زیراند:

در این روش از انرژی امواج رادیویی (RF) استفاده می‌شود. روش انجام این فرآیند نیز به این صورت است که یک دستگاه دستی با الکترودهای فرکانس رادیویی، حرارت معینی را به سطح عمقی بافت لابیا ارسال می‌کند که بافت پوستی لابیا را گرم و منقبض می‌کند. همچنین، این امواج با تحریک تولید کلاژن، افتادگی بافت پوستی و چین و چروک پوست را از بین‌ می‌برند و در نهایت به کوچک‌تر و محکم‌ترشدن ناحیه‌ی لابیا کمک می‌کنند.

فرآیند PRP (Platelet-Rich Plasma) از توانایی طبیعی بدن برای بهبود ناحیه‌ی لابیا و تحریک جوانسازی سلولی واژن و لابیا استفاده می‌کند. در این روش، خون از بیمار (معمولاً بازوی او) گرفته شده و با استفاده از دستگاه سانتریفیوژ به حدی چرخانده می‌شود تا پلاسما از سایر عناصر موجود در خون جدا شود. سپس این پلاسمای جداشده به ناحیه‌ی لابیا تزریق می‌شود که به بازسازی ناحیه‌ی لابیا، افزایش گردش خون و ضخیم‌تر و محکم‌تر شدن پوست این ناحیه منجر می‌شود.

برخلاف سایر روش‌های غیرجراحی لابیا که برای انقباض و کاهش اندازه‌ی لابیا مورد استفاده قرار می‌گیرند، تزریق ژل‌ و فیلرهای پوستی را می‌توان برای محکم‌تر کردن بافت پوستی لابیا و همچنین بازگرداندن حجم، رطوبت، برطرف کردن چین و جروک و افتادگی بافت لابیا استفاده کرد. در این روش، مقدار معینی از ژل یا فیلر به ناحیه‌ی لابیا تزریق می‌شود که چربی، لطافت و رطوبت را به پوست و بافت لابیا بازمی‌گرداند.

در جدول زیر، ویژگی‌های دیگر این روش‌ها نیز آورده شده‌است:

نام روش با لیزر روش RF روش PRP ژل‌ها و فیلر‌های پوستی

فرآیند

برش بافت پوستی لابیا و تحریک تولید کلاژن گرم و منقبض کردن ناحیه لابیا و تحریک تولید کلاژن افزایش گردش خون، جوانسازی و محکم‌تر کردن پوست ناحیه لابیا آبرسانی، برطرف کردن چین و چروک و برگرداندن حجم از دست رفته
نوع روش لیزر امواج رادیویی تزریقی

تزریقی

بیهوشی

بی‌حسی موضعی بی‌حسی موضعی بی‌حسی موضعی بی‌حسی موضعی
برش دارد ندارد ندارد

ندارد

ماندگاری

دائمی حداکثر یک سال حداکثر دو سال 6 تا 12 ماه
دوره نقاهت یک تا دو هفته 24 ساعت 24 ساعت

24 ساعت

جای زخم

جای زخم کم ندارد ندارد ندارد
عوارض جانبی کبودی، تورم، درد، خونریزی کم کبودی، قرمزی، تورم درد، کبودی، تورم

احتمال واکنش آلرژیک به ژل، کبودی، التهاب

انواع لیزر مورد استفاده برای لابیاپلاستی

انواع لیزر مورد استفاده برای لابیاپلاستی

معمولا دو نوع لیزر Co2 و Erbium برای لابیاپلاستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لیزر Co2 به دلیل امکان فرسایش و تبخیر لایه‌ی سطحی پوست، برش پوست و بستن عروق خونی نه تنها در درمان بیماری‌هایی مانند زگیل تناسلی، خشکی واژن و سایر بیماری‌های پوستی و بیماری‌های ناحیه‌ی تناسلی کاربرد دارد، بلکه جایگزینی بسیار دقیق و کم تهاجمی برای چاقو و ابزار جراحی در لابیاپلاستی و سایر انواع جراحی‌های زنان نیز محسوب می‌شود.

لیزر Erbium عملکردی مشابه لیزرهای CO2 دارد و با استفاده از پالس‌های کنترل شده انرژی لیزر، لایه‌های سطحی پوست را از بین می‌برد. اما تفاوت آن با لیزر Co2 طول موج و گرمای انرژی‌ای است که در این نوع لیزر به سطح پوست ساطع می‌شود. در لیزر Erbium گرما و آسیب حرارتی کمتری به سطح پوست اعمال شده و به همین سبب بیشتر این نوع لیزر برای درمان و از بین بردن ضایعات پوستی سطحی، از بین بردن چین و چروک و لک‌های پوستی کاربرد دارد.

در ادامه، ویژگی‌های این نوع لیزر به طور دقیق‌تر با یکدیگر مقایسه شده‌است:

نام لیزر لیزر Co2 لیزر Erbium:YAG

اسم برند

مونالیزا تاچ (Monalisa Touch) ، فمی لیفت (Femilift) و … اینتیمالیز (IntimaLase)، جولیت (Juliet)
مکانیسم عمل برش و تبخیر لایه‌ی سطحی پوست، برش پوست و بستن عروق خونی با استفاده از پالس‌های انرژی لیزر Co2

برش و تبخیر لایه‌ی سطحی پوست و برش پوست با استفاده از پالس‌های انرژی لیزر Erbium

شیوه درمان

تخریبی و نفوذ به پوست تخریبی و نفوذ به پوست
نتایج مناسب برای برش و برداشتن بافت پوستی

مناسب برای لایه‌برداری پوست

اثربخشی

اثربخشی بسیار بالا اثریخشی بالا
مزایا برش دقیق بافت پوستی

حداقل آسیب حرارتی، کاهش ریسک باقی ماندن جای زخم

تعداد جلسات

معمولا یک جلسه یک تا دو جلسه
دوره نقاهت بین 1 تا 2 هفته

بین 1 تا 2 هفته

 سؤالات متداول

آیا لابیاپلاستی با لیزر دردناک است؟

خیر، در طول لابیاپلاستی با لیزر، پزشک از بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه تحت درمان استفاده می‌کند.

آیا لابیاپلاستی با لیزر عوارض جانبی دارد؟

پس از لابیاپلاستی با لیزر ممکن است احساس درد، سوزش، کبودی و التهاب در ناحیه‌ی تحت درمان داشته باشید که به مرور زمان برطرف می‌شود.

آیا لابیاپلاستی با لیزر را می‌توان همزمان با درمان‌های دیگر مانند جوانسازی واژن انجام داد؟

بله، در واقع ترکیب لابیاپلاستی با لیزر با جوانسازی واژن را می‌توان برای برطرف کردن مشکلات لابیا و درمان مسائلی مانند خشکی واژن و شل‌شدگی واژن مورداستفاده قرارداد.

چه زمانی پس از انجام لابیاپلاستی با لیزر می‌‌توان نتیجه‌ی نهایی لابیاپلاستی را مشاهده کرد؟

به محض کاهش تورم، باید اثر فوری و دائمی را مشاهده کنید. با این حال در ابتدا در این ناحیه احساس ناراحتی و حساسیت خواهید داشت؛ چرا که روند بهبودی کامل بافت لابیا حدود 6 هفته تا 6 ماه طول می‌کشد. افزون بر این، بخیه‌های این ناحیه قابل انحلال هستند و در عرض چند هفته حل می‌شوند.

آیا همراه با لابیاپلاستی با لیزر می‌توان تزریق ژل و فیلر نیز انجام داد؟

بله، همراه با لابیاپلاستی با لیزر، می‌توان از تزریق ژل یا فیلر پوستی برای بازگرداندن حجم از دست‌رفته‌ی ناحیه‌ی لابیا استفاده کرد.

آیا می‌توان همزمان با لابیاپلاستی عمل تنگ کردن واژن نیز انجام داد؟

بله، می‌توان لابیاپلاستی با لیزر و تنگ کردن واژن را به صورت همزمان انجام داد.

آیا می‌توان هودکتومی و لابیاپلاستی با لیزر را به طور همزمان انجام داد؟

بله، هودکتومی و لابیاپلاستی با لیزر نیز به صورت همزمان قابل انجام هستند.

مقالات مرتبط
فهرست مطالب

فرم رزرو نوبت

فقط با هماهنگی قبلی از طریق تماس تلفنی