کولپوسکوپی: روش و دلیل انجام + تفسیر نتیجه آزمایش

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی، یکی از شیوه‌های غربالگری سرطان دهانه رحم است. در طی این فرایند، مانند معاینه لگن بر پشت دراز می‌کشید و پزشک با دستگاه مخصوصی به نام کولپوسکوپ از نزدیک و به صورت بزرگ‌نمایی‌شده بافت دهانه رحم و واژن را بررسی می‌کند. این آزمایش برای تشخیص هر گونه سلول پیش‌سرطانی و سرطانی در دهانه رحم و واژن انجام می‌شود و گاهی با نمونه‌برداری همراه است. در این موارد، پزشک برای بررسی دقیق‌تر سلول‌ها در آزمایشگاه، از بافت دهانه رحم شما نمونه‌برداری می‌کند. مدت زمان انجام کولپوسکوپی معمولاً بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه است. کولپوسکوپی فرآیندی امن و بدون درد است، با این حال طبیعی است که پیش از انجام آن مضطرب باشید. بنابراین شناخت بیشتر درباره فرایند این آزمایش و نتایج آن، راهکار مناسبی است که بتوانید احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی یکی از روش‌های تشخیص و غربالگری سرطان دهانه رحم است. طی این آزمایش، با یک میکروسکوپ مخصوص به نام کولپوسکوپ، دهانه رحم و واژن بررسی می‌شوند تا از وجود یا عدم‌وجود هرگونه علائم بیماری و سلول‌های غیرطبیعی اطمینان حاصل شود. این تست اغلب زمانی انجام می‌گیرد که نتیجه‌ی تست پاپ اسمیر، وجود سلول‌های غیرطبیعی در دهانه رحم را گزارش کند.

از طریق کولپوسکوپی، پزشک می‌تواند تغییرات رگ‌های خونی، ساختار بافت، رنگ و سلول‌های غیرطبیعی در بافت‌های واژن و دهانه رحم را مشاهده کند. این سلول‌های غیرطبیعی که هنوز سرطانی نیستند، پیش‌سرطانی نامیده می‌شوند که ممکن است در آینده سرطانی شوند. با این حال جای نگرانی نیست زیرا از میان تمامی انواع شناخته‌شده سرطان، احتمال پیش‌گیری و درمان سرطان دهانه رحم بسیار بالاتر است. دلیل این امر نیز امکان تشخیص راحت، زودهنگام و به موقع این سرطان در مرحله‌ای است که هنوز قابلیت درمان وجود دارد.

آیا کولپوسکوپی درد دارد؟

کولپوسکوپی فرآیند دردناکی نیست، اما می‌تواند احساس ناخوشایندی در شما ایجاد کند. بنابراین، می‌توانید از پزشک خود بخواهید که از داروها و کرم‌های بی‌حسی پیش از شروع آزمایش استفاده کند. با این وجود، ممکن است هنگام کنار زده شدن دیواره واژن با اسپکولوم، فشار خفیفی احساس کنید یا هنگامی که دهانه رحم توسط پزشک به نوعی محلول آغشته می‌شود، حسی از سوزش و گزگز تجربه کنید.

اگر نیاز به نمونه برداری باشد، بعد از انجام آن ممکن است برای چند روز درد خفیفی در واژن و دهانه رحم داشته باشید که مشابه درد دوران قاعدگی است و می‌توانید برای‌ تسکین آن از مسکن استفاده کنید. هم‌چنین، احتمال خون‌ریزی و ترشح از واژن وجود دارد.

اگر فقط کولپوسکوپی انجام دادید و نیاز به نمونه‌برداری نبود، این علائم پس از چند روز رفع می‌شوند. اما اگر نمونه‌برداری انجام شود، ممکن است خون‌ریزی بیشتر طول بکشد. در برخی  موارد، خون‌ریزی ممکن است تا ۴ هفته به طول بیانجامد.

آیا کولپوسکوپی خطرناک است؟

به‌طور کلی، کولپوسکوپی فرایند بی‌خطری شناخته می‌شود و مدت زمان انجام آن کوتاه است. این آزمایش در دوران بارداری نیز می‌تواند انجام شود، مگر در مواردی که پزشک معالج انجام آن را توصیه نکند. اگرچه برخی از افراد، نمونه‌برداری از دهانه رحم را که گاهی در کنار کولپوسکوپی انجام می‌گیرد، همراه با حسی ناخوشایند توصیف می‌کنند، اما فرایند بیوپسی نیز امن و ساده است. با این حال، در مواردی، احتمال اندکی وجود دارد که پس از اتمام نمونه برداری، دچار عفونت شده و خون‌ریزی داشته باشید. چنین علائمی در صورت مراقبت و مصرف داروی مناسب رفع می‌شود و جایی برای نگرانی وجود ندارد.

چه زمانی باید کولپوسکوپی انجام دهید؟

کولپوسکوپی زمانی انجام می‌شود که پزشک متخصص لازم بداند که دهانه رحم و واژن با دقت بیشتری بررسی شوند. این آزمایش در صورت مشاهده مشکل یا سلول‌های غیرطبیعی در معاینه لگن و آزمایش پاپ اسمیر، تجویز می‌شود. بنابراین، هنگامی نیاز است این آزمایش را انجام دهید که نتیجه پاپ اسمیر، تغییر در سلول‌های دهانه رحم را نشان دهد. به‌طور کلی، کولپوسکوپی برای تشخیص و درمان موارد زیر انجام می‌گیرد:

 • خون‌ریزی واژن
 • پولیپ (توده‌های غیرسرطانی)
 • زگیل تناسلی، که ممکن است نشان دهنده عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باشد

اگر پزشک، سلول‌های غیرطبیعی در دهانه رحم شما پیدا کند، ممکن است به شما توصیه کند که درمان و از بین بردن آن‌ها را شروع کنید، زیرا این کار، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش می‌دهد. در این مواقع، نمونه‌برداری نیز انجام می‌شود و در صورت تاییدِ وجود این سلول‌ها، باید هرچه سریع‌تر درمان را آغاز کنید.

به‌طور کلی، کولپوسکوپی در مقایسه با پاپ‌اسمیر میزان حساسیت بالاتری در تشخیص هر نوع ناهنجاری و ضایعه دهانه رحم دارد، زیرا نرخ منفی و مثبت کاذب پاپ اسمیر به‌طور قابل‌توجهی بالاتر است. بیوپسی‌های کور دهانه رحم نیز در مواردی ضایعات کوچک را از قلم می‌اندازد. مهم‌ترین تفاوت پاپ اسمیر و کولپوسکوپی، استفاده از یک میکروسکوپ نوری به نام کولپوسکوپ برای مشاهده دقیق‌تر دهانه رحم و واژن است. این میکروسکوپ امکان مشاهده مستقیم نواحی و ضایعات غیرطبیعی را فراهم می‌کند که با روش‌های دیگر ممکن است درست مشاهده نشوند. همچنین برخلاف تست پاپ اسمیر، که در آن از بافت کل دهانه رحم سلول برداشته می‌شود، کولپوسکوپی امکان برداشت سلول را از نواحی مشخص و انتخابی برای پزشک فراهم می‌کند.

فرق کولپوسکوپی و سایر روش‌های غربالگری دهانه رحم

کولپوسکوپ مورد استفاده در آزمایش کولپوسکوپی

برای درک بهتر تفاوت روش‌های غربالگری دهانه رحم، می‌توانید جدول زیر را مطالعه کنید. در نظر داشته باشید که منظور از حساسیت یک آزمایش، میزان قابل‌اعتماد بودن روش برای تشخیص موارد مثبت است و اختصاصیت یا ویژگی آن نیز میزان قابل‌اعتماد بودن آزمایش در رد موارد منفی است.

جنبه مورد بررسیHPV تستپاپ اسمیرکولپوسکوپی
هدفتشخیص انواع پرخطر HPVغربالگری سلول‌های غیرطبیعیآزمایش تشخیصی
فرآیندبرداشت سلول‌های دهانه رحمبرداشت سلول‌های دهانه رحممعاینه بصری (در صورت نیاز، برداشت نمونه بافت غیرطبیعی از دهانه رحم)
ابزارآزمایش اسید نوکلئیکاسپوکلوم و سواپاسپوکلوم و کولپوسکوپ
میزان حساسیتزیادمتوسطزیاد
اختصاصیت زیادمتوسطزیاد
تشخیص HPVبلهخیرخیر
تشخیص سلول‌های غیرطبیعیخیربلهبله
نیاز به بررسی بیشترنیاز به انجام ژنوتیپ HPVاحتمال نیاز به انجام کولپوسکوپیاحتمال نیاز به بیوپسی
میزان تکرارهر 5 سال برای افراد با ریسک متوسطهر 3 سال برای افراد با ریسک متوسطبر اساس نتایج غربالگری
هزینههزینه متوسطهزینه کم‌ترهزینه بیشتر بخاطر تجهیزات تخصصی
دسترسیدسترسی گستردهدسترسی گستردهدسترسی در مراکز بهداشتی درمانی تخصصی

مراحل انجام کولپوسکوپی

کولپوسکوپی هم در مطب پزشک و هم در برخی بیمارستان‌ها انجام می‌شود. معمولاً پزشک یا پرستار متخصص آموزش‌دیده (کولپوسکوپیست) این آزمایش را انجام می‌دهند. این آزمایش به طور معمول بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه زمان می‌برد و طی آن، مانند معاینه لگن یا آزمایش پاپ اسمیر، بر پشت خود دراز می‌کشید و پاهایتان را بر نگهدارنده قرار می‌دهید.

کولپوسکوپی به طور معمول، شامل مراحل زیر است:

 1. پیش از آزمایش، از شما خواسته می‌شود که لباس‌های خود را از کمر به پایین درآورید.
 2. پیش از انجام آزمایش، مثانه خود را خالی کنید.
 3. باید روی تخت معاینه دراز بکشید و پاهایتان را روی نگهدارنده‌ مخصوص پا گذاشته و از هم باز نگه دارید.
 4. پزشک، ابزاری به نام اسپوکلوم را وارد واژن شما می‌کند و دیواره‌های واژن را کنار می‌زند تا دهانه رحم آشکار شود.
 5. سپس ابزاری به نام کولپوسکوپ را بر ورودی واژن شما قرار می‌دهد. این وسیله وارد واژن نمی‌شود.
 6. پزشک از طریق کولپوسکوپ برای تشخیص هر گونه مشکل و بافت غیرطبیعی، واژن و دهانه رحم را بررسی می‌کند.
 7. پزشک دهانه رحم را به محلولی به نام استیک اسید آغشته می‌کند که احتمال دارد سوزشی خفیف احساس کنید. این محلول کمک می‌کند تا بافت‌های غیرطبیعی به رنگ سفید درآمده و بیشتر نمایان شوند. سپس، پزشک متخصص سطح دهانه رحم را با محلول یُد که برای آزمایش شیلر استفاده می‌شود مرطوب می‌کند.
 8. اگر پزشک ناحیه مشکوکی را پیدا کند، نمونه کوچکی از بافت برای آزمایش جمع‌آوری می‌شود. برای جمع‌آوری بافت، پزشک از ابزار بیوپسی برای برداشتن قطعه‌ای کوچک از بافت استفاده می‌کند. هنگام انجام این عمل، آن قسمت بی‌حس خواهد بود، با این حال ممکن است احساس ناراحتی و دردی نیشگون‌مانند هنگام خارج شدن بافت، احساس کنید. اگر چندین ناحیه مشکوک وجود داشته باشد، پزشک ممکن است چندین نمونه بیوپسی بگیرد.
 9. ممکن است نمونه‌ای از سلول‌های داخلی کانال رحم برداشته شود. این عمل هم با مقداری احساس ناراحتی و درد همراه است.
 10. در نهایت از داروی موضعی یا پانسمان فشاری برای درمان خون‌ریزی محل نمونه‌برداری استفاده می‌شود.
 11. نمونه بافت برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

آیا کولپوسکوپی همیشه همراه بیوپسی انجام می‌شود؟

بیوپسی گاهی همراه با کولپوسکوپی انجام می‌شود. اگر پزشک هرگونه ناهنجاری و بافت غیرطبیعی در طول کولپوسکوپی مشاهده کند، نمونه‌ای از این بافت مشکوک و غیرطبیعی را برداشت می‌کند. اگرچه کولپوسکوپی جراحی نیست، اما بیوپسی بنا به نوع انجام آن می‌تواند به عنوان یک روش جراحی جزئی در نظر گرفته ‌شود. این پروسه تقریباً بدون درد است و کمتر از 30 دقیقه طول می‌کشد و برای انجام آن، نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارید. در جدول زیر، مراحل کولپوسکوپی و احساسی که در طول این آزمایش خواهید داشت را به طور خلاصه می‌توانید مشاهده کنید.

آنچه اتفاق می‌افتد آنچه احساس خواهید کرد
اسپکولوم به آرامی برای باز کردن واژن درون آن قرار می‌گیرد تا با کولپوسکوپ دهانه رحم مشاهده ‌شود.

ممکن است کمی معذب شوید و احساس ناخوشایندی داشته باشید اما دردی احساس نمی‌کنید.

پزشک دهانه رحم را به محلولی آغشته می‌کند.

ممکن است حسی از سوزش و گزگز خفیفی در اثر برخورد محلول احساس کنید.
در صورت نیاز نمونه بافت کوچکی برای آزمایش ممکن است برداشته شود.

ممکن است هنگام برداشتن بافت، احساس درد خفیفی مانند نیشگون گرفتن یا خراشیده شدن احساس کنید.

تفسیر نتیجه کولپوسکوپی

نتایج بیوپسی معمولاً در عرض ۲ تا ۱۰ روز به دست می‌‌آید. می‌توانید از پزشک معالج خود بپرسید که چه زمانی باید انتظار نتایج را داشته باشید و یافته‌های کلیدی آزمایش چگونه با شما در میان گذاشته خواهد شد.

نتیجه‌ی طبیعی نمونه‌برداری هنگامی است که نتیجه بیوپسی، نشان‌دهنده هیچ سلول غیرطبیعی نباشد. بنا بر سنی که دارید، اگر نتیجه نمونه‌برداری شما طبیعی باشد، از شما خواسته می‌شود برای غربالگری دهانه رحم در ۳ یا ۵ سال آینده دوباره مراجعه کنید.

در شرایطی که نتیجه نمونه‌برداری حاکی از سلول‌های غیرطبیعی در دهانه رحم باشد، به این نوع نتیجه‌ غیرطبیعی گفته می‌شود. این به معنای سرطان نیست اما در صورت عدم‌درمان، خطر تبدیل شدن سلول‌ها به سلول‌های سرطانی وجود دارد. پزشکان از اصطلاحات زیر برای سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم استفاده می‌کنند:

 • نئوپلازی درون‌اپیتلیومی دهانه رحم (CIN)
 • نئوپلازی درون‌اپیتلیومی غده‌ای دهانه رحم (CGIN)

فرض کنید نتایج بیوپسی کولپوسکوپی موارد اولیه ناهنجاری مانند دیسپلازی خفیف دهانه رحم را نشان دهد، در این صورت، طبق دستورالعمل پزشک لازم است به‌صورت دوره‌ای تست پاپ‌اسمیر را تکرار کنید. دیسپلازی خفیف ممکن است خودبه‌خود از بین برود (بافت بدون درمان به حالت عادی باز می‌‌گردد).

نتایج میزان خطر درمان پیشنهادی

CIN1

کم‌خطر عدم‌نیاز به درمان فوری

احتمال نیاز مجدد به تست پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی

CIN2 خطر در حد متوسط

نیاز به انجام مجدد کولپوسکوپی برای بررسی سلول‌ها یا درمان و برداشت و حذف سلول‌ها

CIN3

پرخطر نیاز به شروع درمان برای حذف سلول‌ها
CGIN پرخطر

نیاز به شروع درمان برای حذف سلول‌ها

در موارد نادر، با نتیجه‌ی کولپوسکوپی و نمونه‌برداری، سرطان دهانه رحم تشخیص داده می‌شود. در این صورت برای درمان و مشورت به گروهی از متخصصین ارجاع داده می‌شوید.

اقدامات لازم قبل از کولپوسکوپی

به‌طور معمول، پیش از کولپوسکوپی به آمادگی خاصی نیاز ندارید. برای مثال، لازم نیست ناشتا باشید یا از داروهای آرام‌بخش استفاده کنید. به یاد داشته باشید که پیش از شروع فرایند با پزشک خود درباره نگرانی‌ها و وضعیت خود صحبت کنید. مواردی که پیش از انجام کولپوسکوپی لازم است بدانید و رعایت کنید به شرح زیر است:

 • در صورت وجود سابقه هر گونه حساسیت به انواع دارو، لاتکس، چسب، ید ضدعفونی‌کننده و داروی بیهوشی به پزشک معالج اطلاع دهید.
 • اگر باردار هستید یا احتمال بارداری وجود دارد، به پزشکتان اطلاع دهید.
 • اگر در دوران قاعدگی باشید، به دلیل وجود خون‌ریزی انجام این آزمایش چالش‌برانگیز خواهد بود. بنابراین، در صورت امکان، تاریخ کولپوسکوپی را به حدوداً یک هفته پس از پایان دوران قاعدگی موکول کنید.
 • اگر هرگونه داروی شیمیایی و گیاهی مصرف می‌کنید، فراموش نکنید که با پزشک خود در میان بگذارید.
 • اگر سابقه اختلالات خونریزی دارید یا از داروهای رقیق‌کننده خون (ضد انعقادها)، مانند آسپرین یا سایر داروهایی که بر لخته شدن خون تأثیر می‌گذارد استفاده می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است نیاز باشد پیش از انجام کولپوسکوپی این داروها را مصرف نکنید.
 • 24 ساعت پیش از انجام آزمایش، رابطه جنسی نداشته باشید و از تامپون، کاپ قاعدگی، کرم‌ها و داروهای واژینال و دوش واژن استفاده نکنید.
 • در صورت نیاز به نمونه‌برداری، ممکن است پزشک معالج توصیه کند که 30 دقیقه قبل از عمل بیوپسی یک مسکن مصرف کنید یا قبل از شروع بیهوشی به شما مسکن و آرامبخش تزریق کند.

مراقبت‌های بعد از کولپوسکوپی

پس از فرآیند کولپوسکوپی و پیش از بازگشت به خانه، برای دقایقی استراحت می‌کنید. اگر همراه با کولپوسکوپی، نمونه‌برداری هم انجام شده باشد، دوره نقاهت بر اساس نوع نمونه‌برداری و بیهوشی (اگر انجام شده باشد) تفاوت خواهد داشت. اگر بیهوشی عمومی یا موضعی انجام گرفته باشد، در مواردی به اتاق استراحت برده می‌شوید و تحت نظارت خواهید بود. هنگامی که فشار خون، نبض و تنفس شما پایدار شده و هوشیار شدید، می‌توانید به خانه برگردید. مراقبت‌هایی که بعد از انجام این آزمایش باید رعایت کنید شامل موارد زیر است:

 • به دلیل احتمال نمونه برداری، یک همراه داشته باشید تا برای بازگشت به خانه همراهیتان کند.
 • به‌دلیل احتمال خون‌ریزی، پد بهداشتی به همراه داشته باشید.
 • در صورت انجام بیوپسی، طبیعی است که برای چند روز، احساس ناراحتی، لکه‌بینی، ترشحات تیره‌رنگ و سیاه داشته باشید. ترشحات سیاه بر اثر داروی به‌کار رفته بر سطح دهانه رحم برای کنترل خون‌ریزی است.
 • از دوش واژینال، تامپون و رابطه جنسی برای یک هفته پس از پروسه اجتناب کنید. این بازه بنا به صلاحدید پزشک معالج شما ممکن است طولانی‌تر شود.
 • تا چند روز از انجام فعالیت‌های قدرتی یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • می‌توانید به رژیم غذایی ثابت خود بازگردید، مگر این که پزشک نظر دیگری داشته باشد.
 • برای گرفتگی عضلات رحم یا درد، طبق تجویز پزشک از مسکن استفاده کنید. آسپرین و برخی از داروهای دیگر، احتمال خون‌ریزی را افزایش می‌دهند.
 • اگر نیاز به مراجعه دوباره برای درمان باشد، توسط پزشک معالج مطلع خواهید شد. به‌طور معمول، افرادی که بیوپسی دهانه رحم انجام می‌دهند، اغلب به انجام آزمایش پاپ اسمیر نیاز پیدا می‌کنند.
 • در صورت وجود هر گونه از عواملِ: خون‌ریزی، بوی بد واژن، تب و لرز، درد شدید در ناحیه لگن، پزشک خود را مطلع کنید.

با توجه به وضعیت شما، ممکن است پس از انجام پروسه از پزشک خود دستورالعمل‌های دیگری دریافت کنید. اگر پزشک شما در طول کولپوسکوپی نمونه بیوپسی نگرفت، پس از اتمام معاینه، محدودیتی برای فعالیت نخواهید داشت.

به یاد داشته باشید که کولپوسکوپی یک روش بی‌خطر با عوارض جانبی کم است، اما باید در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد شدید در لگن یا پایین شکم
 • خونریزی شدید (از دست دادن خون بیشتر از آنچه که معمولاً در طول قاعدگی خود تجربه می‌کنید)
 • علائم عفونت، مانند ترشحات بدبوی واژن که غلیظ‌تر از حد معمول است
 • تب و لرز

هزینه کولپوسکوپی

هزینه انجام کولپوسکوپی به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال در صورت نیاز به بیوپسی یا نمونه‌برداری لازم است هزینه آن را جدا پرداخت کنید. هم‌چنین عواملی چون تعداد جلسات معاینه و دستمزد پزشک، تعیین‌کننده هزینه پرداختی برای این آزمایش هستند. با این حال، از آن‌جایی که این آزمایش نوعی شیوه غربالگری سرطان دهانه رحم است، تقریباً تحت پوشش تمامی بیمه‌ها قرار می‌گیرد. البته بهتر است پیش از انجام آزمایش از نوع بیمه و شرایط پوشش بیمه خود اطمینان حاصل کنید.

سوالات متداول

لازم است در صورت نیاز به کولپوسکوپی نگران باشم؟

هیچ جایی برای نگرانی وجود ندارد زیرا به احتمال زیاد نتیجه‌ی آزمایش نشانه سرطان نباشد. اگر پزشک سلول‌های پیش‌سرطانی روی دهانه رحم مشاهده کند نیز تا زمانی که منتظر نوبت بعدی خود هستید، به سلول سرطانی تبدیل نمی‌شوند. کولپوسکوپی می‌تواند به پزشک اجازه دهد تا سلول‌های پیش‌سرطانی را زود شناسایی و درمان کند تا دیگر نگران ابتلا به سرطان نباشید.

اگر نتیجه کولپوسکوپی مثبت باشد، به چه معناست؟

جواب مثبت بدین معنی است که در دهانه رحم شما سلول‌های غیرطبیعی دیده شده است. نتیجه بیوپسی و کولپوسکوپی تعیین می‌کند که آیا باید برای از بین بردن این سلول‌ها اقدام کرد یا در این مرحله می‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. این تصمیم بر اساس بالا یا پایین بودن میزان CIN گرفته می‌شود.

چرا پس از انجام کولپوسکوپی بدن بوی خاصی دارد؟

طبیعی است که بیمار تا چند روز پس از انجام آزمایش، بویی اسیدی/ترش استشمام کند. این بو بر اثر ترشحات است که ممکن است دو هفته‌ به طول بیانجامد. اگر بویی که استشمام می‌کنید بد و بسیار زننده است، احتمال عفونت وجود دارد. برای درمان به پزشک خود مراجعه کنید.

آیا امکان مسافرت با هواپیما پس از انجام کولپوسکوپی وجود دارد؟

به دلیل وجود احتمال خون‌ریزی زیاد پس از انجام بیوپسی، بهتر است حداقل به مدت سه روز از مسافرت هوایی خودداری کنید.

آیا ادار کردن پس از کولپوسکوپی دردناک خواهد بود؟

ممکن است به مدت ۲۴ ساعت احساس ناخوشایند و آزاردهنده‌ای حین ادرار تجربه کنید، اما این مسئله خیلی زود برطرف می‌شود.

آیا پس از کولپوسکوپی می‌توانم استحمام کنم؟

می‌توانید در اولین فرصت برای شستشو به حمام بروید. در صورت انجام بیوپسی برای چند روز از رابطه جنسی بپرهیزید، درغیراین‌‌صورت منعی وجود ندارد.

آیا ممکن است پس از کولپوسکوپی در چرخه قاعدگی اختلال ایجاد شود؟

بررسی‌ها نشان می‌دهند که ممکن است پس از انجام کولپوسکوپی و بیوپسی، تغییراتی در اولین دوره قاعدگی پس از آزمایش داشته باشید. این احتمال در صورت انجام بیوپسی بیشتر است و احتمال افزایش میزان خون‌ریزی وجود دارد که پس از گذشت حداکثر 3 ماه، به حالت قبلی بازمی‌گردد.

در صورت تشخیص CIN3 در نتیجه کولپوسکوپی، چقدر طول می‌کشد تا این سلول‌ها سرطانی شوند؟

مدت زمانی که ویروس HPV به CIN3 ختم می‌شود، ۷ تا ۱۵ سال است. شیوع CIN3 در بازه سنی ۲۵ تا ۳۰ سالگی به اوج می‌رسد و پیشرفت به سمت سرطان یک دهه بیشتر طول می‌کشد. در نتیجه با درمان به موقع، جایی برای نگرانی وجود نخواهد داشت.

میزان دقت کولپوسکوپی چه اندازه است؟

تجزیه و تحلیل کلی داده‌های چند مطالعه درباره دقت کولپوسکوپی، نرخ حساسیت و اختصاصیت را به ترتیب 61.6 درصد و 77.1 درصد عنوان کرده است.

چقدر طول می‌کشد تا نتیجه کولپوسکوپی را دریافت کنید؟

اگر هیچ سلول غیرطبیعی یافت نشود، معمولاً بلافاصله از طریق پزشکتان مطلع می‌شوید. اما هم‌چنان باید در آینده آزمایش غربالگری انجام دهید. اگر نمونه‌برداری انجام شده باشد، 2 تا 10 روز برای گرفتن نتیجه باید صبر کنید.

آیا پس از کولپوسکوپی نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک است؟

در موارد کمی احتمال عفونت وجود دارد. بنابراین مصرف آنتی‌بیوتیک برای جلوگیری از عفونت احتمالی منعی ندارد.

آیا خون‌ریزی به مدت ۲ هفته پس از کولپوسکوپی طبیعی است؟

خون‌ریزی می‌تواند ۱ هفته پس از انجام آزمایش نیز شروع شود و ۲ تا ۴ هفته به طول بیانجامد. هم‌چنین ممکن است ترشحات تیره‌رنگی داشته باشید.

مقالات مرتبط
فهرست مطالب

فرم رزرو نوبت

فقط با هماهنگی قبلی از طریق تماس تلفنی