هزینه لابیاپلاستی : عوامل مؤثر + راهکارهای مدیریت و کاهش آن

هزینۀ لابیاپلاستی

هزینۀ لابیاپلاستی به عوامل متعددی مانند پیچیدگی، ضخامت و شکل لابیا، استفاده از بی‌حسی یا بیهوشی عمومی و انجام عمل‌های هم‌زمان بستگی دارد. بنابراین پیش از معاینه توسط متخصص نمی‌توان هزینۀ دقیق این جراحی زیبایی را اعلام کرد. بازۀ هزینۀ لابیاپلاستی توسط دکتر سمامی در سال 1403 بین سیزده تا شانزده میلیون تومان است. البته توصیه می‌کنیم برای مطلع شدن از هزینۀ دقیق‌تر از طریق شماره تلفن‌های 02122683818 یا 02177839463 با کلینیک تماس بگیرید. در ضمن توجه داشته باشید به دلیل ماهیت زیبایی این عمل، تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

عوامل مؤثر بر هزینۀ لابیاپلاستی

تعیین هزینۀ دقیق لابیاپلاستی فقط پس از معاینۀ زیباجو ممکن است، چرا که حتی در صورت ثابت در نظر گرفتن حق‌الزحمۀ یک جراح در یک موقعیت جغرافیایی خاص، باز هم عوامل مختلفی مانند نوع عمل، آناتومی لابیا، وسایل مورداستفاده، نیاز به عمل‌های هم‌زمان و هزینه‌های جانبی بر هزینۀ نهایی لابیاپلاستی اثر می‌گذارند. در واقع هر جراحی لابیاپلاستی عملی منحصربه‌فرد است که موفقیت آن مستلزم شناخت کامل آناتومی ناحیۀ تناسلی، تجربۀ بالا، بهره‌گیری از مواد و دستگاه‌های جدید و درک خواسته و نیازهای زیباجو است تا بتوان با عمل‌های لازم به نتیجه دلخواه رسید.

چنانچه لابیاپلاستی توسط پزشکی ناوارد و بی‌تجربه انجام شود، احتمال آسیب‌ دیدن عصب‌ها و رگ‌ها و کاهش حس جنسی وجود دارد و ممکن است انجام لابیاپلاستی ترمیمی که عملی سخت‌تر و پرهزینه‌تر است، ضرورت پیدا کند. بنابراین فریب قیمت‌های بسیار پایین را نخورید و ضمن اهمیت به زیبایی، برای ایمنی و سلامتی خود نیز اهمیت قائل شوید.

نوع عمل

روش متداول لابیاپلاستی در گذشته این بود که دو بخش اضافی لابیا برش داده می‌شد و سپس بافت باقی‌مانده از بالا تا پایین بخیه زده می‌شد. اما امروزه تکنیک‌های مختلفی مانند Trim ،Wedge ،Z-plasty ،V-plasty و de-epithelialization برای لابیاپلاستی وجود دارند. بعضی از آن‌ها مانند تریم ساده‌تر هستند، اما برخی دیگر برای لابیاهای پیچیده استفاده می‌شوند و نیاز به تخصص و مهارت دارند، بنابراین باید حق الزحمه بالاتری برای آن‌ها بپردازید.

از این گذشته امروزه بسیاری از پزشکان ماهر از دستگاه لیزر برای انجام لابیاپلاستی بهره می‌گیرند. لابیاپلاستی با لیزر و با تیغ جراحی در صورتی که هر دو در کلینیک انجام شوند، از نظر حق‌الزحمۀ جراح تفاوتی با هم ندارند. تنها در صورتی که عمل در اتاق جراحی انجام شود، هزینه‌های اتاق عمل و بیمارستان به مبلغ نهایی افزوده می‌شود.

از طرفی دوران نقاهت و عوارض جراحی با لیزر در مجموع کوتاه‌تر و کمتر از جراحی با تیغ است. به همین دلیل نیاز کمتر به مراقبت‌های بعد از عمل و امکان ازسرگیری سریع‌تر کارهای روزمره، می‌تواند کمی از هزینه‌های جانبی را کاهش دهد. به هر صورت بهترین کار این است که انتخاب جراحی با لیزر یا تیغ را به متخصص معالج خود بسپارید.

پیچیدگی عمل

لابیا از نظر منحصربه‌فرد بودن، تا حدودی شبیه اثر انگشت است. ضخامت، پیچیدگی و مدل لابیا بر هزینۀ لابیاپلاستی اثر می‌گذارد. عمل کردن لابیاهای ضخیم و دارای رگ، حتی در صورت انجام عمل با لیزر، مستلزم بخیه زدن است. به‌علاوه گاهی اوقات ساختار لابیا آن‌قدر پیچیده است یا لابیا در جراحی ناموفق قبلی چنان آسیبی دیده است که با جراحی ساده و بی‌حسی موضعی در مطب نمی‌توان لابیاپلاستی را انجام داد.

در این صورت پیچیدگی عمل و انجام شدن آن در اتاق عمل کلینیک یا بیمارستان هزینۀ درمان را افزایش می‌دهد. از این گذشته گاهی فقط با انجام لابیاپلاستی نمی‌توان به نتیجۀ مطلوب رسید، بنابراین نیاز به انجام هم‌زمان عمل‌های دیگر مانند هودکتومی طبعاً هزینه را بالاتر می‌برد.

مهارت پزشک

تخصص، مهارت و تجربۀ جراح تأثیر چشمگیری بر هزینۀ لابیاپلاستی و البته نتیجۀ جراحی دارد. طبیعی است که انتظار داشته باشیم جراحان ماهر و باتجربه که لابیاپلاستی را در کلینیک‌های مجهز و با وسایل پیشرفته و باکیفیت انجام می‌دهند و دوره‌های تخصصی جراحی‌های زیبایی زنان را گذرانده‌ یا گواهی‌های معتبر دریافت کرده‌اند، حق‌الزحمۀ بالاتری داشته باشند.

در واقع مهارت جراح تضمینی برای موفقیت لابیاپلاستی و بروز حداقل عوارض ممکن است. انجام جراحی توسط پزشکان غیرمتخصص در بسیاری از موارد موجب آسیب دیدن لابیا و ضرورت یافتن جراحی ترمیمی می‌شود. به طوری که حتی گاهی اوقات پیوند برای ترمیم لابیا لازم می‌شود. در چنین شرایطی مجبور به صرف هزینه‌ای چندبرابری و تحمل عوارض متعدد می‌شوید.

موقعیت جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی کلینیک یا بیمارستان محل‌ انجام لابیاپلاستی نیز بر هزینۀ عمل اثر می‌گذارد. هزینۀ لابیاپلاستی در کلان‌شهرهایی که به امکانات پیشرفته‌تری مجهز هستند و با پزشکان ماهرتر همکاری می‌کنند، معمولاً بیشتر است. به‌علاوه بالا بودن هزینه‌های بالاسری مانند اجاره‌بها و حقوق کارکنان، به‌ویژه در مناطق شمالی شهر و گران‌تر بودن لوازم مصرفی در شهرهای بزرگ، غالباً موجب افزایش هر چه بیشتر هزینۀ لابیاپلاستی می‌شود.

از سوی دیگر در شهرهای بزرگ شمار بیشتری از متخصصان باتجربه فعالیت دارند و تقاضا برای عمل‌های زیبایی نیز در این شهرها بیشتر است. بالا بودن تقاضا و تعدد رقبا موجب می‌شود که کلینیک‌ها طرح‌های تخفیفی مناسبتی و ویژه یا مشاورۀ رایگان را برای جذب زیباجویان در نظر بگیرند.

انجام لابیاپلاستی تحت بی‌حسی یا بیهوشی

در برخی موارد استفاده از بیهوشی عمومی برای لابیاپلاستی ضروری می‌شود:

  • لابیا بافتی ضخیم، چندلایه و پیچیده دارد
  • چند عمل با هم انجام می‌شود (هودکتومی، لیفت کلیتوریس و …)
  • زیباجو از دردناک بودن تزریق داروی بی‌حسی یا فرآیند جراحی می‌ترسد یا نمی‌تواند با جراح همکاری کند و در طول عمل آرام و بی‌حرکت بماند.

بیهوش کردن زیباجو مستلزم انجام لابیاپلاستی در اتاق عمل، پرداخت هزینه‌های بیمارستان و حق‌الزحمۀ متخصص بیهوشی است.

تجهیزات عمل (کلینیک یا بیمارستان)

تجهیزات عمل از عومل مؤثر بر هزینۀ لابیاپلاستی

چنانچه پزشک تشخیص بدهد که لابیاپلاستی به دلیل پیچیدگی عمل یا شرایط روحی و جسمی بیمار باید در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام شود، طبعاً هزینۀ لابیاپلاستی نسبت به زمان انجام شدن در مطب و تحت بی‌حسی موضعی افزایش می‌یابد. هر چه بیمارستان مجهزتر باشد، از فناوری‌های جدیدتری استفاده کند و کادر درمان آن باتجربه‌تر باشد، باید هزینۀ بالاتری را برای عمل پرداخت کنید. همچنین هزینه‌های اتاق ریکاوری و بستری در بیمارستان‌های خصوصی و شناخته‌شده بالاتر است.

عمل‌های همزمان

یک متخصص ماهر تمام ناحیۀ تناسلی را در نظر می‌گیرد و در صورت لزوم عمل‌های دیگری مانند هودکتومی، واژینوپلاستی، پرینورافی، لیفت کلیتوریس و تزریق ژل یا چربی را نیز برای خلق نتیجه‌ی ایده‌آل انجام می‌دهد. در صورت درخواست فرد برای انجام دادن هم‌زمان چند عمل، احتمالاً این کار مستلزم مراجعه به بیمارستان و بیهوشی زیباجو است که به نوبۀ خود افزایش هزینۀ درمان را به دنبال دارد.

هزینه‌های جانبی

هنگام برآورد هزینۀ لابیاپلاستی فقط هزینۀ جراحی را نباید در نظر بگیرید. از قبل از جراحی تا پس از آن نیز هزینه‌های جانبی مختلفی وجود دارند که گاهی مبلغ قابل‌توجهی از هزینۀ نهایی را به خود اختصاص می‌دهند. مواردی که می‌توانند هزینه نهایی را افزایش دهند عبارتند از:

ویزیت و آزمایش‌ها

هزینۀ اولیۀ لابیاپلاستی معمولاً شامل هزینۀ ویزیت، مشاوره و آزمایش‌های قبل از جراحی می‌شود. البته اگر به بیماری خاصی مبتلا نباشید یا قرار باشد لابیاپلاستی با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام شود، آزمایش‌های چندانی لازم نیست. اما در صورت ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای یا انجام شدن جراحی تحت بیهوشی باید آزمایش‌های کامل‌تری را انجام دهید تا پزشک مطمئن شود که جراحی برای شما ایمن است و خطر بروز عوارض وجود ندارد. پس از جراحی نیز برای بررسی نتیجۀ عمل باید به پزشک مراجعه کنید، البته بخیه‌های جراحی لابیاپلاستی معمولاً از نوع جذبی است و نیازی به کشیدن ندارند.

مواد مصرفی در طول عمل و داروها

لابیاپلاستی جراحی گسترده‌ای نیست، دوران نقاهت آن، به‌ویژه با بهره‌گیری از تکنیک‌های جدید، معمولاً کوتاه است و داروهای چندانی برای دوران بهبود پس از جراحی تجویز نمی‌شود. در هر حال معمولاً لازم است که از چند روز قبل از عمل تا چند روز پس از آن آنتی‌بیوتیک مصرف کنید. داروهای مسکن متداولی مانند ناپروکسن عموماً برای تسکین درد پس از لابیاپلاستی کافی هستند. حتماً مسکن تجویزشده توسط پزشک را مصرف کنید و از مصرف خودسرانۀ مسکن‌هایی مانند آسپرین و ایبوپروفن پرهیز کنید. همچنین ممکن است داروی ملین برای جلوگیری از یبوست یا شوینده یا پماد خاصی برای پیشگیری از عفونت و کمک به بهبود زخم تجویز شود.

نوع و برند لوازم مصرفی حین عمل نیز اثر مهمی بر هزینۀ نهایی جراحی دارند؛ پزشکان ماهر از نخ‌هایی به نازکی تار مو برای بخیه زدن لابیا استفاده می‌کنند که هر چند قیمت نسبتاً بالایی دارند، اما استفاده از آن‌ها باعث می‌شود جای زخم روی لابیا باقی نماند.

هزینۀ رفت و آمد

شهرت و خوش‌نامی برخی پزشکان متخصص موجب می‌شود که زیباجویان از شهرها یا حتی کشورهای دیگر برای انجام لابیاپلاستی به آنان مراجعه کنند. شکی نیست که نتیجۀ نهایی بسیار مهم‌تر از نزدیکی کلینیک است، با این حال اگر هزینه برای شما مهم است، سعی کنید کلینیک معتبر و مجهزی را انتخاب کنید که به محل زندگی شما نزدیک‌تر باشد. رفت و آمد برای ویزیت‌های قبل و بعد از لابیاپلاستی و زمانی را که باید مرخصی بگیرید یا در ترافیک بمانید را فراموش نکنید. البته یک نتیجۀ عالی، افزایش عزت نفس و گرم شدن زندگی زناشویی ارزش آن را دارد که دوری راه را به جان بخرید.

نکاتی برای بودجه‌بندی و صرفه‌جویی در هزینه

نکاتی برای بودجه‌بندی و صرفه‌جویی در هزینۀ لابیاپلاستی

با انتخاب پزشک متخصص و باتجربه و برنامه‌ریزی هوشمندانه می‌توانید با صرف هزینه‌ای معقول در زمانی کوتاه و به روشی کاملاً ایمن به نتیجۀ دلخواه خود برسید. در این بخش راهکارهایی را برای زیباسازی و جوان‌سازی ناحیۀ تناسلی و ارتقاء اعتماد به نفس، ضمن صرفه‌جویی در هزینه می‌خوانید.

انتخاب جراح ماهر و باتجربه

زیباجویان گاهی اوقات به دلیل پرداخت هزینۀ کمتر، نماندن در صف انتظار پزشکان متخصص یا نزدیک بودن یک کلینیک، پزشک غیرمتخصصی را برای انجام عمل ظریف لابیاپلاستی انتخاب می‌کنند. غافل از آن که با این کار نه تنها در هزینه صرفه‌جویی نمی‌کنند، بلکه مجبور به پرداخت هزینه‌ای مضاعف می‌شوند. درصد قابل‌توجهی از مراجعین متخصصان جراحی‌های زیبایی زنان بانوانی هستند که توسط پزشکی غیرمتخصص جراحی شده‌اند و اکنون با لابیاهایی نامتقارن، بدشکل، دوتکه‌شده، حساس یا عفونی با دلی سرشار از ترس و نگرانی نیازمند جراحی ترمیمی هستند.

بنابراین بهترین کار این است که از همان ابتدا به یک پزشک متخصص جراحی‌های زیبایی زنان مراجعه کنید تا خود را از پرداخت هزینۀ چندبرابری و تحمل ماه‌ها نگرانی و عوارض مختلف معاف کنید. به این ترتیب با پرداخت هزینه‌ای کمی بیشتر در همان جراحی اول به نتیجۀ دلخواه می‌رسید و عملی ایمن، راحت و بدون درد را تجربه می‌کنید.

انجام هم‌زمان عمل‌های زیبایی واژن با لابیاپلاستی

همان‌طور که گفته شد متخصصان باتجربه هنگام ارزیابی اولیه به وضعیت دیگر اجزای ناحیۀ تناسلی نیز توجه می‌کنند و پیشنهادهای لازم را برای زیباسازی کامل این ناحیه ارائه می‌دهند. به دقت به این توصیه‌ها فکر کنید زیرا وقتی لابیاها زیبا شوند، نقص‌های بقیۀ بخش‌ها با شدت بیشتری جلب‌توجه می‌کنند.

هم‌زمان با لابیاپلاستی می‌توان عمل‌هایی مانند هودکتومی، واژینوپلاستی، پرینورافی، تزریق ژل یا چربی و لیفت کلیتوریس را نیز انجام داد. اگرچه انجام دادن هم‌زمان چند عمل موجب افزایش هزینه می‌شود و عمل‌های گسترده‌تر معمولاً باید در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام شوند، اما انتخاب جراحی ترکیبی در بلندمدت به دلایل زیر به نفع شما تمام می‌شود:

  • وقتی برای انجام چند عمل به بیمارستان مراجعه می‌کنید، فقط یک بار هزینه‌های بیمارستان را پرداخت می‌کنید.
  • در صورت انجام همزمان چند عمل، جراح برای حق الزحمه خود تخفیف لحاظ خواهد کرد.
  • پس از هر جراحی باید دوران نقاهتی هر چند کوتاه را بگذرانید و مراقبت‌های خاصی را رعایت کنید، برای مثال چند هفته تا چند ماه رابطۀ جنسی نداشته باشید. بنابراین اگر چند عمل را با هم انجام بدهید، دیگر لازم نیست چند بار دورۀ نقاهت را طی کنید.

البته در شرایطی که زیباجو توان یا تمایلی برای پرداخت هزینۀ یک‎جای چند عمل ندارد، متأهل نیست و پرهیز از رابطۀ جنسی برای او مشکل‌آفرین نمی‌شود یا از مراجعه به بیمارستان و بیهوشی می‌ترسد، می‌تواند عمل‌های زیبایی را جداگانه و در وقت دلخواه انجام بدهد.

در نظر گرفتن هزینه‌های جانبی

هنگام برآورد هزینۀ لابیاپلاستی و بررسی بودجه باید به هزینه‌های جانبی مانند هزینۀ ویزیت‌ها و رفت و آمد هم توجه کنید. اگر برای جراحی به شهر دیگری مراجعه می‌کنید، هزینه‌های اقامت خود و فرد همراه را در روزهای قبل و بعد از جراحی در نظر بگیرید. البته عموم بانوان یک تا سه روز پس از جراحی در صورت اجازه دادن پزشک و با رعایت مراقبت‌های لازم می‌توانند به شهر خود برگردند.

یکی از مهم‌ترین هزینه‌های جانبی برای بانوان شاغل تعداد روزهایی است که باید مرخصی بگیرند، بنابراین سعی کنید جراحی را انتخاب کنید که لابیاپلاستی را با تکنیک‌های نوین مانند لیزر انجام می‌دهند که حداقل عوارض و کوتاه‌ترین دوران نقاهت را دارد.

همچنین برای آن که مجبور به مراقبت‌های سنگین و پرداخت هزینه‌های گوناگون برای تهیۀ دارو و پانسمان نشوید، توصیه‌های پزشک معالج را دربارۀ مراقبت‌های پس از عمل، خودداری از مصرف مشروبات الکلی، فعالیت‌های سنگین، رابطۀ جنسی و کشیدن سیگار رعایت کنید، بیماری‌های زمینه‌ای را قبل از مراجعه برای لابیاپلاستی مدیریت کنید و مراقب باشید دچار عفونت نشوید.

تفاوت هزینۀ جراحی لابیاپلاستی و جراحی ترمیمی لابیاپلاستی

متأسفانه نتایج تمام جراحی‎‌های لابیاپلاستی رضایت‌بخش نیست و دلیل این امر عموماً متخصص یا ماهر نبودن پزشک انجام‌دهندۀ جراحی یا کوتاهی بیمار در رعایت مراقبت‌های پس از جراحی است. پزشک غیرمتخصص ممکن است مقدار زیادی از بافت لابیا را بردارد، برش را به صورت کاملاً خطی یا به گونه‌ای بزند که لابیا دوتکه شود، باعث عدم‌تقارن لابیاها شود یا مقدار کافی از بافت لابیا را برندارد. در چنین شرایطی انجام جراحی ترمیمی ضرورت می‌یابد. لابیاپلاستی ترمیمی معمولاً به دلایلی مانند وجود جای زخم یا باقی‌ماندن مقدار بسیار کمی از بافت، دشوارتر از لابیاپلاستی اولیه است و حتی گاهی لازم است که پیوند برای ترمیم لابیا انجام شود.

لابیاپلاستی ترمیمی به دلیل پیچیده‌تر بودن و لزوم انجام توسط متخصص، گران‌تر از لابیاپلاستی اولیه است. به‌علاوه لابیاپلاستی ترمیمی معمولاً باید در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام شود و به همین دلیل پرهزینه‌تر است.

صرف نظر از مسئلۀ هزینه، برای انجام لابیاپلاستی ترمیمی باید حداقل 3 تا 4 ماه صبر کنید، با لابیاهای نامتقارن، بدشکل یا حساس کنار بیایید و دورۀ نقاهتی را که شامل پرهیز چندهفته‌ای از رابطۀ جنسی نیز می‌شود، دو بار تحمل کنید. پس در انتخاب جراح دقت کنید.

پوشش بیمۀ لابیاپلاستی

هر چند بزرگ شدن لابیا مشکلی با عوارض جسمی و روانی متعدد است، اما تمام شرکت‌های بیمه لابیاپلاستی را نوعی جراحی زیبایی در نظر می‌گیرند و بنابراین خسارت درمان را پرداخت نمی‌کنند. اگرچه لابیاپلاستی تحت‌پوشش بیمه‌های پایه و تکمیلی نیست، چنانچه این عمل هم‌زمان با جراحی‌های درمانی مانند جراحی افتادگی مثانه انجام شود، در آن صورت حداقل، خسارت مربوط به هزینه‌های مشترک مانند اتاق عمل، حق‌الزحمۀ متخصص بیهوشی و بستری را می‌توانید از شرکت بیمه دریافت کنید و فقط مبالغ اختصاصی مربوط به جراحی زیبایی را از جیب پرداخت کنید. در هر حال بهتر است قبل از شروع درمان با نمایندۀ شرکت بیمه‌گر خود مشورت کنید.

مقالات مرتبط
فهرست مطالب

فرم رزرو نوبت

فقط با هماهنگی قبلی از طریق تماس تلفنی