تنگ کردن واژن با لیزر: روشی ایمن و بدون درد برای بهبود عملکرد جنسی

تنگ کردن واژن با لیزر

تنگ کردن واژن با لیزر روشی غیرجراحی، سریع و بدون درد و خونریزی است که معمولاً در دو یا سه جلسه انجام می‌شود و ماندگاری نتایج آن 18 ماه تا دو سال است. لیزر با گرم کردن بافت واژن و ایجاد آسیب‌های کنترل‌شدۀ بسیار کوچک، موجب افزایش تولید کلاژن و الاستین، ایجاد مویرگ‌های جدید و در نتیجه بهبود خون‌رسانی شده و به این ترتیب بافت واژن تقویت شده و واژن تنگ می‌شود. تنگ کردن واژن با لیزر برای رفع شل‌شدگی، خشکی و سوزش واژن، درمان بی‌اختیاری ادرار و افتادگی خفیف مثانه انجام می‌شود، بنابراین باعث درمان عفونت‌های مکرر و بهبود عملکرد جنسی شده و اعتماد به نفس بانوان را افزایش می‌دهد.

آشنایی با عمل تنگ کردن واژن با لیزر

فیبرهای کلاژن که بخشی دیوارۀ واژن را تشکیل می‌دهند، به مرور زمان کشیده و شل می‌شوند، زایمان نیز این وضعیت را تشدید می‌کند. در اثر تمام این تغییرات واژن گشاد می‌شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. گشاد شدن واژن باعث ایجاد عوارضی مانند کاهش لذت جنسی و بی‌اختیاری ادرار  می‌شود که کاهش اعتماد به نفس بانوان را نیز به دنبال دارد. متخصصان زنان و زایمان امروزه از فناوری لیزر تنگ کردن واژن برای برطرف کردن تمام این مشکلات استفاده می‌کنند.

همانطور که در فیلم مشاهده می‌کنید، لیزر واژینال، بافت پوششی یا اپیتلیوم واژن را گرم می‌کند و باعث آسیب حرارتی کنترل شده می‌شود. این آسیب کنترل‌شده باعث القای رشد کلاژن و الاستین و تشکیل رگ‌های خونی جدید می‌شود. در پی تولید کلاژن و الاستین و بهبود جریان خون، واژن تنگ شده و مشکلاتی مانند بی‌اختیاری ادرار و نرسیدن به ارگاسم برطرف می‌شود. به‌علاوه لیزر واژینال با برگرداندن pH واژن به حالت اسیدی، خشکی واژن را بهبود می‌بخشد و از عفونت‌های مکرر واژن جلوگیری می‌کند.

روش انجام تنگ کردن واژن با لیزر

تنگ کردن واژن با لیزر، درمانی ساده، سریع و بدون درد است. ابتدا ناحیۀ تناسلی تمیز و ضدعفونی می‌شود تا از بروز عفونت جلوگیری شود. سپس کرم بی‌حسی موضعی روی ناحیۀ واژن زده می‌شود و پزشک پروب لیزر را وارد واژن می‌کند تا پرتوی لیزر بافت واژن را گرم کند. برای آن که تمام نقاط واژن یکنواخت گرم شود، پزشک پروب لیزر را به آرامی درون واژن حرکت می‌دهد و می‌چرخاند. تنگ کردن واژن با لیزر بسته به نوع لیزر و شدت شل‌شدگی واژن 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.

آیا تنگ کردن واژن با لیزر برای شما مناسب است؟

آیا تنگ کردن واژن با لیزر برای شما مناسب است

بانوان بسیاری به دلایل مختلف تصمیم به تنگ کردن واژن می‌گیرند. از آن‌جا که تنگ کردن واژن با لیزر روشی غیرجراحی، سریع و ایمن است که پس از آن نیازی به استراحت کردن نیست، اکثر بانوان شرایط لازم برای لیزردرمانی را دارند. برای آن که مطمئن شوید شرایط لازم را برای این روش دارید، لازم است با متخصص زنان مشورت کنید. متخصص شرایط شما را بررسی می‌کند و آزمایش‌های لازم مانند تست پاپ اسمیر را انجام می‌دهد تا مطمئن شود که مانعی برای این کار وجود ندارد.

در ادامه می‌خوانید که در صورت داشتن چه شرایطی می‌توانید از درمان تنگ کردن واژن با لیزر استفاده کنید و داشتن چه شرایطی باعث می‌شود که گزینه مناسبی برای این روش نباشید.

اگر این شرایط را دارید

تنگ کردن واژن با لیزر درمان ایمنی است که اکثر بانوان می‌توانند آن را انجام بدهند. این روش محدودیت سنی ندارد، برای دورۀ پس از یائسگی ایده‌آل است و فقط بر روی دختران باکره و زیر 18 سال انجام نمی‌شود. تمام بانوانی که از سلامت عمومی مناسبی برخوردار هستند، گشادی واژن آنان کمتر از دو انگشت است و می‌خواهند مشکلات زیر را برطرف کنند، می‌توانند متقاضی تنگ کردن واژن با لیزر باشند:

 • کاهش لذت جنسی
 • گشادی واژن در اثر زایمان یا بالا رفتن سن
 • بی‌اختیاری ادرار و نشت ادرار در اثر سرفه و عطسه
 • سوزش و خشکی واژن
 • عفونت‌های مکرر

لیزر تنگ کردن واژن در شرایط زیر به دلیل احتمال بروز عوارض یا مؤثر نبودن توصیه نمی‌شود:

 • وجود عفونت واژینال یا دستگاه ادراری
 • دوران بارداری و شیردهی
 • قصد بارداری در آیندۀ نزدیک
 • خونریزی یا ترشحات واژینال غیرعادی
 • بودن در دورۀ عادت ماهانه
 • ابتلا به لوپوس و مصرف داروهای ایجادکنندۀ حساسیت به نور
 • افراد تحت درمان با استروئید
 • افراد تحت درمان با داروهای ضدانعقادی
 • ابتلا به بیماری عروق کلاژن
 • افتادگی کامل مثانه
 • ابتلا به دیابت درمان‌نشده

اگر به دنبال نتایج زیر هستید

لیزر یک روش غیرجراحی سریع و مؤثر برای رفع برخی مشکلات بانوان است. اثرات تنگ کردن واژن محدود به ناحیۀ تناسلی نمی‌شود، بلکه این روش کمک چشمگیری به بهبود سلامت جسمی و روحی بانوان و در نتیجه همسر و خانوادۀ آنان می‌کند. در این بخش با مهم‌ترین نتایج تنگ کردن واژن با لیزر آشنا می‌شوید.

بالا رفتن سن، تحلیل رفتن کلاژن و کاهش میزان استروژن موجب شل شدن واژن می‌شوند. زایمان نیز باعث کشیدگی دیواره‌های واژن می‌شود. لیزر از طریق افزایش ضخامت مخاط واژن و تحریک تولید کلاژن و الاستین به تنگ شدن واژن کمک می‌کند.

شل بودن بافت واژن رضایت جنسی را کاهش می‌دهد. اثر حرارتی لیزر موجب افزایش تولید کلاژن و کوتاه شدن فیبرهای کلاژن موجود می‌شود. در نتیجه تمامی بخش‌های واژن از ابتدا تا انتها تنگ‌تر و ارتجاعی‌تر می‌شود. به‌علاوه لیزر با برطرف کردن خشکی واژن، مشکل احساس درد هنگام نزدیکی را حل می‌کند. تقویت دیوارۀ واژن و افزایش حمایت از مثانه، از بروز مشکل ناراحت‌کنندۀ بی‌اختیاری ادرار در زمان مقاربت جلوگیری می‌کند. از این گذشته احتمال تحریک شدن نقطۀ جی که یکی از بخش‌های حساس واژن است، پس از تنگ شدن واژن افزایش می‌یابد. تمامی این تغییرات موجب بهبود عملکرد و افزایش رضایت جنسی می‌شود. پژوهش‌ها نیز بیانگر مؤثر بودن لیزر در بهبود عملکرد جنسی است (منبع).

رفع مشکلات آزاردهنده‌ای مانند سوزش، خارش و عفونت واژن، احساس درد نکردن در زمان نزدیکی و تنگ و زیبا شدن واژن موجب افزایش اعتماد به ‌نفس بانوان می‌شود. این ارتقای اعتماد به نفس به نوبۀ خود در چرخه‌ای مفید، بیشتر شدن رضایت جنسی را به دنبال دارد.

برخی بانوان هنگام عطسه، سرفه، خندیدن یا ورزش مشکل نشت ادرار یا بی‌اختیاری استرسی را تجربه می‌کنند. آسیب دیدن ساختارهای کف لگن در زمان زایمان، افتادگی مثانه، شل شدن واژن و مجرای خروج ادرار و کاهش میزان استروژن علت این نوع بی‌اختیاری است. لیزر دیوارۀ واژن را ضخیم‌تر و قوی‌تر می‌کند و باعث افزایش حمایت از مثانه و مجرای خروج ادرار می‌شود. به این ترتیب کنترل بانوان بر مثانه بیشتر و از بی‌اختیاری ادرار استرسی و دیگر انواع بی‌اختیاری جلوگیری می‌شود. پژوهش‌های انجام‌شده نیز بیانگر مؤثر بودن لیزر برای درمان بی‌اختیاری ادرار است (منبع).

رشد بیش از حد قارچ کاندیدا، خشکی و pH غیرعادی واژن باعث عفونت‌های مکرر می‌شود. عموماً از لیزر CO2 برای درمان خشکی واژن و در نتیجه درمان عفونت‌های مکرر استفاده می‌شود؛ با این حال تنگ کردن واژن با لیزرهای مختلف نیز می‌تواند چنین مزایایی را به همراه داشته باشد. لیزر، pH واژن را به حالت عادی برمی‌گرداند، به بازسازی بافت پوششی واژن کمک می‌کند و تولید گلیکوژن را که در مرطوب کردن واژن نقش دارد، افزایش می‌دهد. این اثرات از بروز مجدد عفونت جلوگیری می‌کند.

دیواره‌های واژن پس از یائسگی به دلیل کاهش استروژن نازک و شل می‌شوند. به‌علاوه خشکی واژن پس از یائسگی مقاربت را دردناک می‌کند. ضمناً التهاب ناشی از خشکی واژن منجر به خارش و سوزش می‌شود. لیزر با القای تولید کلاژن و الاستین و بهبود گردش خون در واژن به رفع این عوارض کمک می‌کند.

کلاژن نقش مهمی در حمایت از عملکرد عضلات کف لگن دارد و یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهندۀ ماده خارج‌سلولی است. کاهش میزان کلاژن موجب افتادگی اندام‌های تناسلی و ادراری مانند مثانه می‌شود. لیزر فرآیند بازسازی بافت و تولید کلاژن را برمی‌انگیزد و به رفع مشکلاتی مانند افتادگی خفیف مثانه کمک می‌کند (منبع).

اگر مزایای زیر برای شما مهم است

تنگ کردن واژن با لیزر دارای مزایای متعددی است و به همین دلیل در سال‌های گذشته محبوبیت بسیاری در میان بانوان از تمام گروه‌های سنی یافته است. در ادامه با مهم‌ترین مزایای لیزر تنگ کردن واژن آشنا می‌شوید.

تنگ کردن واژن با لیزر درمانی غیرجراحی است که بدون نیاز به برش انجام می‌شود. همچنین برای آن که ناراحتی و دردی را حین درمان حس نکنید، کرم بی‌حسی قبل از وارد کردن پروب لیزر روی ناحیۀ تناسلی زده می‌شود. بانوانی که دچار خشکی واژن شدید هستند و یا مدت بسیار زیادی از یائسه شدن آنان گذشته است، سوزش خفیفی را در زمان خروج پروب لیزر احساس خواهند کرد.

تنگ کردن واژن با لیزر درمانی غیرجراحی است که به صورت سرپایی انجام می‌شود. غیرجراحی بودن به معنای نیاز نداشتن به برش و بخیه و از بین رفتن احتمال بروز عوارضی مانند عفونت، خونریزی، درد و باقی ماندن جای زخم است. به‌علاوه چون لیزر بدون بیهوشی انجام می‌شود، احتمال بروز عوارض مرتبط وجود ندارد و افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند ناراحتی‌های قلبی نیز می‌توانند لیزر واژن را با خیالی آسوده انجام بدهند. تنگ کردن واژن با لیزر به شرط انجام شدن توسط متخصص باتجربه درمان ایمنی است که 97 درصد مراجعین پس از آن دچار عوارض نمی‌شوند یا عوارضی خفیف و موقتی مانند خارش را تجربه می‌کنند (منبع).

تنگ کردن واژن با لیزر درمانی اثربخش با فواید متعددی مانند رفع خشکی، سوزش و خارش واژن، درمان بی‌اختیاری، رفع افتادگی خفیف مثانه، بهبود عملکرد جنسی و افزایش رضایت جنسی است. با توجه به شدت شل‌شدگی واژن 2 تا 3 جلسه درمان برای گرفتن بهترین نتیجۀ ممکن توصیه می‌شود. اثر لیزر واژن پس از گذشت تقریباً 4 تا 6 هفته از نخستین جلسۀ درمان و به اوج رسیدن فرآیند کلاژن‌سازی مشخص می‌شود. در پژوهش آماری که در زمینۀ اثربخشی تنگ کردن واژن با لیزر انجام شد، تمامی شرکت‌کنندگان از درمان رضایت داشتند، شاخص سلامت واژن 12 هفته پس از جلسۀ سوم درمان همچنان در حد رضایت‌بخشی بود و 81 درصد بانوان بهبود چشمگیری را در رضایت جنسی گزارش دادند (منبع).

چون واژن از عضله‌ها و بافت نرم تشکیل می‌شود، خاصیت ارتجاعی آن به مرور زمان مانند هر بخش دیگری از بدن کم می‌شود. به همین دلیل ماندگاری نتایج تنگ کردن واژن با لیزر 18 ماه تا دو سال است. برای حفظ نتیجه، می‌توان درمان را هر 12 تا 18 ماه یک بار تکرار کرد. رعایت توصیه‌های پزشک دربارۀ مراقبت‌های پس از درمان، رعایت سبک زندگی سالم، ترک سیگار، تغذیۀ مناسب و تأمین آب موردنیاز بدن ماندگاری نتایج را افزایش می‌دهد. یکی از مهم‌ترین اقداماتی که موجب افزایش قابل‌توجه ماندگاری نتایج لیزردرمانی واژن می‌شود، انجام دادن حرکات کگل برای تقویت عضلات کف لگن است.

تنگ کردن واژن با لیزر درمانی سرپایی است که بدون برش و خونریزی انجام می‌شود و به همین دلیل نیازی به بیهوشی ندارد. برای آن که مراجعین در زمان لیزر درمانی اصلاً دچار ناراحتی نشوند، کرم بی‌حسی قبل از شروع درمان روی ناحیۀ تناسلی زده می‌شود. صرفاً در صورت خشکی شدید واژن و گذشتن مدت زمانی قابل‌توجه از یائسگی ممکن است سوزش خفیفی احساس شود.

تنگ کردن واژن با لیزر درمانی سریع است که پس از آن می‌توانید کارهای معمول روزمره را انجام بدهید. بنابراین بانوان پرمشغله می‌توانند لیزر واژن را حتی در روزهای کاری نیز انجام بدهند و سپس در محل کار خود حاضر شوند. به‌علاوه مدت زمان پرهیز از رابطۀ جنسی پس از لیزر واژن فقط یک هفته است.

لیزر تنگ کردن واژن به دلیل همراه نبودن با هزینه‌های اتاق عمل، بیهوشی، بستری و مراقبت‌های خاص پس از جراحی روش مقرون به صرفه‌تری برای تنگ کردن واژن است.

اگر به جراحی تمایل ندارید

با توجه به مزایای لیزر واژن بسیاری از بانوان لیزر را به جراحی ترجیح می‌دهند. چنانچه گشادی واژن کمتر از دو انگشت باشد و متقاضی، زایمان‌های متعدد نداشته باشد، لیزردرمانی روش کارآمدی برای تنگ کردن واژن خواهد بود. در صورتی که گشادی و شل‌شدگی واژن شدید باشد و بانوان به دنبال راهکاری دائمی باشند که نتیجۀ آن نیز سریع‌تر مشخص شود، جراحی واژینوپلاستی توصیه می‌شود. به‌علاوه اگر بخش‌های دیگر ناحیۀ تناسلی و واژن به ترمیم و اصلاح نیاز داشته باشند، امکان انجام جراحی‌های دیگری مانند پرینورافی، لابیاپلاستی و هودکتومی در کنار واژینوپلاستی وجود دارد.

یکی از تفاوت‌های مهم لیزر و جراحی این است که در جراحی سه تا هفت سانتی‌متر اول واژن تنگ می‌شود، اما لیزر تمام طول واژن را تنگ می‌کند. دیگر ویژگی‌های مهم دو روش تنگ کردن واژن با لیزر و جراحی واژینوپلاستی در جدول زیر با هم مقایسه شده‌اند:

جوانب مقایسه تنگ کردن واژن با لیزر جراحی واژینوپلاستی
نوع عمل غیرتهاجمی و غیرجراحی

تهاجمی و جراحی

روش انجام

استفاده از انرژی لیزر ایجاد برش، به‌ هم نزدیک کردن بافت‌ها و بخیه زدن
درد بدون درد

احساس درد به مدت یک هفته

بیهوشی

بدون نیاز به بیهوشی و قابل‌انجام با کرم بی‌حسی نیاز به بیهوشی و انجام در بیمارستان
نیاز به بستری سرپایی و بدون نیاز به بستری

یک تا دو روز بستری

دورۀ نقاهت

امکان انجام کارهای روزانه بلافاصله پس از درمان یک تا دو هفته
تعداد جلسات درمان دو یا سه جلسه

یک جراحی

ماندگاری

18 ماه تا دو سال دائمی یا تا زایمان بعدی
سرعت مشاهدۀ نتایج تدریجی و غیرقابل‌پیش‌بینی

آنی و قابل‌پیش‌بینی

عوارض جانبی

عوارض جانبی خفیف و موقتی مانند سرخی و ورم عوارض جانبی معمول جراحی مانند خونریزی و عفونت
شروع مجدد رابطۀ جنسی پس از هفت روز

پس از شش هفته

کاندیدای مناسب

شل‌شدگی خفیف تا متوسط واژن شل‌شدگی متوسط تا شدید واژن
هزینه کمتر

بیشتر

مدت زمان انجام درمان

15 تا 30 دقیقه 1 تا 2 ساعت
مزایای جانبی بهبود کلی سلامت واژن و رفع مشکلاتی مانند خشکی، خارش و سوزش واژن و بی‌اختیاری از طریق افزایش تولید کلاژن

بازسازی ساختار واژن و رفع مشکلاتی مانند بی‌اختیاری

 اقدامات لازم قبل از تنگ کردن واژن با لیزر

اقدامات لازم برای قبل از تنگ کردن واژن با لیزر

تنگ کردن واژن با لیزر درمان ساده‌ای است که به آمادگی چندانی نیاز ندارد. مهم‌ترین اقداماتی که پیش از لیزر واژن انجام می‌شوند تا احتمال بروز عوارض به حداقل برسد، عبارت هستند از:

 • مشاوره: با پزشک متخصص دربارۀ دلایل انجام لیزر درمانی و خواسته‌های خود از درمان، مشورت کنید. بسیار مهم است که انتظاری منطقی از نتیجۀ درمان داشته باشید و از ماندگاری نتیجه و تعداد جلسات لازم مطلع شوید.
 • معاینه و آزمایش: پزشک متخصص معاینۀ بالینی کاملی را انجام می‌دهد و در صورت لزوم آزمایش‌هایی مانند تست پاپ اسمیر و آزمایش خون و ادرار را برای اطمینان از سلامت شما و مبتلا نبودن به عفونت تجویز می‌کند.
 • در اختیار گذاشتن سوابق پزشکی و داروهای مصرفی: فهرست کاملی از تمام داروها و مکمل‌های مصرفی خود را در اختیار پزشک بگذارید. آخرین نتیجۀ آزمایش خون و تست پاپ اسمیر و مدارک مربوط به بیماری‌های زنان را همراه ببرید.
 • ترک سیگار و الکل: کشیدن سیگار و نوشیدن مشروبات الکلی را از دو هفته قبل از درمان ترک کنید تا نیکوتین و الکل فرآیند ترمیم و کلاژن‌سازی را مختل نکنند.
 • قطع داروها و مکمل‌های رقیق‌کنندۀ خون: لازم است مصرف داروها و مکمل‌هایی مانند آسپرین و ویتامین E را که رقیق‌کنندۀ خون هستند، از دو هفته قبل از درمان قطع کنید تا مشکل خونریزی پیش نیاید. اگر پزشک برای‌ شما این داروها را تجویز کرده است، قبل از قطع مصرف دارو حتماً با ایشان مشورت کنید.
 • مشورت دربارۀ مصرف راکوتان: اگر در یک سال گذشته برای درمان جوش و آکنه راکوتان مصرف کرده‌اید، حتماً این مورد را به پزشک اطلاع بدهید. چون راکوتان قابلیت التیام‌بخشی طبیعی بدن را کاهش و خطر سوختگی و یا عوارض دیگر را افزایش می‌دهد.

دوران نقاهت و مراقبت‌های بعد از تنگ کردن واژن با لیزر

دوران نقاهت و مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن با لیزر

التیام یافتن بدن پس از لیزر درمانی مدتی طول می‌کشد، بنابراین لازم است چند اقدام احتیاطی را رعایت کنید تا دورۀ بهبود هرچه سریع‌تر طی شود و بهترین نتیجه را بگیرید:

 • بلند نکردن اشیای سنگین و انجام ندادن ورزش‌های سخت: تا یک هفته پس از لیزر واژن از انجام فعالیت‌های بدنی سنگین خودداری کنید، چون این فعالیت‌ها باعث تعریق تمام بدن، از جمله ناحیۀ تناسلی می‌شوند و فشار شدیدی را نیز به بافت واژن وارد می‌کنند. در نتیجه فرآیند التیام مختل می‌شود.
 • پرهیز از رابطۀ جنسی: برای این که به بدن فرصت کافی بدهید تا خود را ترمیم کند، به مدت یک تا دو هفته پس از لیزردرمانی رابطۀ جنسی نداشته باشید.
 • نپوشیدن لباس تنگ: برای جلوگیری از سایش ناحیۀ تناسلی و تحریک شدن بیشتر آن به مدت چند روز لباس زیر یا شلوار تنگ نپوشید.
 • رعایت بهداشت: تمیز و خشک نگه داشتن ناحیۀ تناسلی برای پیشگیری از عفونت ضروری است. حتماً موضع درمان را با استفاده از صابون ملایم و غیرمعطر تمیز نگه دارید و آن را پس از شستشو کاملاً خشک کنید.
 • استفاده نکردن از صابون‌های معطر: صابون‌های عطری تعادل pH طبیعی واژن را به هم می‌زنند، باعث تحریک و سوزش واژن می‌شوند و موجب عدم‌تعادل بین باکتری‌های مفید و مضر می‌شوند.
 • استراحت: خواب و استراحت کافی برای بهبود بدن لازم است و فرآیند ترمیم را سریع‌تر می‌کند.
 • تغذیۀ سالم: رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزی داشته باشید تا ویتامین‌ها و مواد مغذی لازم برای بهبودی کامل را دریافت کنید. به‌علاوه پس از لیزر واژن، باید فیبر فراوان مصرف کنید تا دچار یبوست نشوید.
 • نوشیدن آب فراوان: روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید تا به فرآیند ترمیم طبیعی بدن کمک کنید و سلامت عمومی خود را بهبود ببخشید.
 • عمل کردن به توصیه‌های پزشک معالج: داروهای تجویزشده را طبق دستور مصرف کنید، اگر پزشک مصرف کرم یا پمادی را توصیه کرده است، حتماً از آن استفاده کنید. در صورت لزوم طبق توصیۀ پزشک کیسۀ یخ را برای کاهش ورم و التهاب روی موضع درمان بگذارید.

هزینۀ تنگ کردن واژن با لیزر

هزینۀ تنگ کردن واژن با لیزر

هزینۀ تنگ کردن واژن به عامل‌های متعددی بستگی دارد که از آن جمله می‌توان به شدت شل بودن واژن، نوع لیزر مورداستفاده، تعداد جلسات و مدت زمان هر جلسه، تخصص پزشک معالج و موقعیت جغرافیایی کلینیک اشاره کرد. همچنین گاهی اوقات عفونتی وجود دارد که باید پیش از لیزر درمان شود، بنابراین اقدامات و آزمایش‌های لازم برای درمان عفونت هزینۀ نهایی را افزایش می‌دهد. نکتۀ مهم این است که چون تنگ کردن واژن با لیزر نوعی درمان‌ زیبایی محسوب می‌شود، تحت‌پوشش بیمه‌های پایه و تکمیلی نیست. برای مطلع شدن از تعداد جلسات لازم و هزینۀ تنگ کردن واژن با لیزر کافی است با شماره‌های 09901414248 یا 02177839463 تماس بگیرید.

عوارض جانبی و خطرهای احتمالی تنگ کردن واژن با لیزر

اگرچه تنگ گردن واژن با لیزر روشی ایمن و غیرجراحی است، ممکن است عوارض خفیف و موقتی زیر را به دنبال داشته باشد. البته تمام این عوارض خودبه‌خود پس از مدتی کوتاه و با رعایت توصیه‌های پزشک دربارۀ مراقبت‌های پس از لیزر برطرف می‌شوند:

 • عفونت
 • احساس درد در زمان نزدیکی
 • ورم
 • خشکی، خارش و سوزش
 • بی‌حسی واژن و اطراف آن
 • لکه‌بینی
 • سوختگی خفیف

انواع لیزر مورد استفاده برای تنگ کردن واژن

انواع لیزر مورد استفاده برای تنگ کردن واژن

برای تنگ کردن واژن از دو فناوری لیزر CO2 و Erbium:YAG استفاده می‌شود. لیزر CO2 از نوع سایشی (ablative) است و حفره‌های میکروسکوپی را روی سطح مخاط واژن ایجاد می‌کند و باعث گرم شدن بافت می‌شود. در نتیجه فرآیند التیام‌بخشی طبیعی بدن که با تولید کلاژن‌ و الاستین همراه است، برانگیخته می‌شود. افزایش میزان کلاژن تنگ شدن واژن را به دنبال دارد.

اما لیزر Erbium:YAG مورداستفاده برای تنگ کردن واژن از نوع غیرسایشی یا غیر ابلیتیو (non ablative) است و نور فروسرخی را ساطع می‌کند. این لیزر پالس‌های حرارتی متوالی و سریعی را تولید می‌کند که در عمق مخاط واژن نفوذ می‌کنند. انتشار سریع حرارت موجب القای کلاژن‌سازی و بهبود بافت واژن می‌شود. در نتیجه دیواره‌های واژن بدون آن که ساییدگی یا زخمی روی بافت واژن ایجاد شود، تقویت می‌شوند.

با توجه به مکانیسم فوق، احتمال بروز عوارضی مانند خونریزی و سوختگی با استفاده از لیزر Erbium:YAG به حداقل می‌رسد، ناراحتی مراجعین هنگام درمان با این لیزر کمتر است و دوران نقاهت پس از آن نیز کوتاه‌تر است. از سوی دیگر لیزر CO2 به دلیل داشتن طول موج بالاتر در عمق بیشتری از بافت نفوذ می‌کند و بنابراین برای درمان شل‌شدگی بیشتر واژن مناسب‌تر است.

در جدول زیر به مقایسه این دو لیزر می‌پردازیم:

جوانب مقایسه استفاده از لیزر CO2 استفاده از لیزر Erbium:YAG

نام‌های تجاری

MonaLisa Touch ،FemiLift ،SmartXide2 V2LR IntimaLase ،Juliet ،Fotona SMOOTH
مکانیسم عملکرد القای تولید کلاژن از طریق ایجاد حفره‌های میکروسکوپی در بافت واژن و گرم کردن بافت

القای تولید کلاژن از طریق گرم کردن بافت واژن

نوع لیزر سایشی یا ابلیتیو

غیرسایشی یا غیر ابلیتیو

نتایج تدریجی

تدریجی

اثربخشی

بسیار بالا بالا
ناراحتی در زمان درمان بیشتر

کمتر

مناسب بودن

شل و گشاد بودن شدید با دیوارۀ نسبتاً ضخیم درجۀ کمتری از شل‌شدگی واژن، برای دیواره‌های نازک‌تر
عوارض بدون عوارض دائمی

بدون عوارض دائمی

انواع روش‌های غیرجراحی تنگ کردن واژن

انواع روش های غیرجراحی تنگ کردن واژن

علاوه بر لیزر روش‌های غیرجراحی دیگری نیز برای تنگ کردن واژن وجود دارند که از آن جمله می‌توان به تنگ کردن واژن با نخ، آر اف تراپی، تزریق ژل و کربوکسی‌تراپی اشاره کرد. هیچ یک از این روش‌های غیرجراحی برای شل‌شدگی شدید واژن مناسب نیستند و برای رفع شل‌شدگی شدید و ترمیم آسیب‌های ناشی از زایمان‌های متعدد، چاره‌ای جز انجام جراحی وجود ندارد. از میان روش‌های غیرجراحی، فقط لیزر و لیفت با نخ می‌توانند شل‌شدگی متوسط واژن را نیز تا حدی برطرف کنند.

در جدول زیر می‌توانید روش‌های غیرجراحی تنگ کردن واژن را از جنبه‌های مختلف با هم مقایسه کنید:

روش مکانیسم روش درمانی شدت شل‌شدگی میزان اثربخشی مدت ماندگاری
لیزر افزایش تولید کلاژن و الاستین، و رگ‌زایی از طریق گرم کردن بافت و ایجاد آسیب‌های بسیار کوچک خفیف تا متوسط  

بالا تا بسیار بالا

18 ماه تا 2 سال
تنگ کردن واژن با نخ لیفت عضلات داخلی با نخ و کاهش قطر دهانۀ واژن با کشیدن دو سر حلقۀ نخ و القای کلاژن‌سازی خفیف تا متوسط بالا سه تا پنج سال
آر اف تراپی القای کلاژن‌سازی از طریق حرارت خفیف بالا 6 ماه تا یک سال
تزریق ژل حجیم‌تر و ضخیم‌تر کردن دیوارۀ واژن خفیف بالا 6 تا 8 ماه
کربوکسی‌تراپی تزریق مستقیم دی‌اکسید کربن برای افزایش خون‌رسانی از طریق گشاد کردن عروق و القای کلاژن‌سازی خفیف بالا 5 تا 6 ماه

پرسش‌های متداول

برای تنگ کردن واژن لیزر روش بهتری است یا مصرف کرم و شیاف؟

لیزر روشی ایمن و مؤثر برای تنگ کردن واژن است؛ اما کرم‌ها و شیاف‌هایی که عموماً بدون‌مجوز هستند، فرآیند تکثیر سلول‌ها را مختل می‌کنند و باعث رشد غیرعادی سلول‌ها می‌شوند. اثر این محصولات در واقع ناشی از خشک کردن مخاط واژن و متورم کردن بافت است و پس از چند ساعت از بین می‌رود.

تنگ کردن واژن با لیزر درد دارد؟

خیر، دستگاه لیزر به گونه‌ای طراحی شده است که تابش پرتوها باعث تحریک و سوزش بافت حساس واژن نشود. برای اطمینان خاطر کرم بی‌حسی قبل از شروع درمان به ناحیۀ تناسلی زده می‌شود.

تنگ کردن واژن با لیزر در چند جلسه انجام می‌شود؟

معمولاً سه جلسه درمان با فاصلۀ یک تا دو ماه توصیه می‌شود؛ تعداد جلسات درمان به شدت شل‌شدگی واژن بستگی دارد.

اثر لیزر پس از چه مدت مشخص می‌شود؟

اثر لیزر پس از 4 تا 6 هفته کاملاً محسوس خواهد بود. پس از این مدت خشکی و سوزش واژن کمتر می‌شود و فرد متوجه قوی‌تر شدن عضلات واژن می‌شود.

ماندگاری نتیجۀ تنگ کردن واژن با لیزر چقدر است؟

ماندگاری نتایج لیزر تنگ کردن واژن 18 ماه تا دو سال است. برای حفظ نتیجه می‌توان درمان را هر 12 تا 18 ماه یک بار تکرار کرد.

ممکن است حین لیزر درمانی دچار عفونت شوم؟

احتمال ابتلا به عفونت در زمان لیزر درمانی بسیار پایین است، چون این روش سریع است و بدون ایجاد برش و از طریق واژن انجام می‌شود. مراجعه به کلینیک معتبری که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کند، احتمال عفونت را به حداقل می‌رساند.

آیا تنگ کردن واژن با لیزر را می‌توان در زمان قاعدگی انجام داد؟

خیر، احتمال عفونت در دوران قاعدگی بالاتر است و ممکن است خونریزی شدیدتر شود. به‎‌‌علاوه در دورۀ عادت ماهانه حساسیت بیشتری به درد دارید.

آیا پس از تنگ کردن واژن با لیزر می‌توانم از تامپون استفاده کنم؟

خیر، به مدت سه تا پنج روز نباید از تامپون استفاده کنید. دوش و شیاف واژینال نیز به مدت یک هفته ممنوع است.

ممکن است لیزر پوست واژن را تیره کند؟

تنگ کردن واژن با لیزر CO2 گاهی پوست واژن را تیره می‌کند. البته این تیرگی معمولاً موقتی است و پس از شش ماه از بین می‌رود.

آیا می‌توان تنگ کردن واژن با لیزر را هم‌زمان با هودکتومی انجام داد؟

بله، هودکتومی با زیباتر کردن ناحیۀ تناسلی و کاهش تحریک لابیای بزرگ، نتایج لیزردرمانی را تکمیل می‌کند. البته چون هودکتومی یک عمل جراحی است، برای انجام آن باید به بیمارستان مراجعه کنید.

آیا می‌توان تنگ کردن واژن با لیزر را هم‌زمان با سفید کردن واژن انجام داد؟

با توجه به این که برای دو عمل تنگ کردن و سفید کردن واژن از دو لیزر مختلف استفاده می‌شود. برای کاهش طول درمان و تحریک نشدن بافت واژن باید این دو درمان را در جلسات جداگانه انجام بدهید.

آیا می‌توان تنگ کردن واژن با لیزر را هم‌زمان با لابیاپلاستی انجام داد؟

مانعی وجود ندارد، البته اگرچه امروزه از لیزر برای بریدن لابیا استفاده می‌شود، اما در هر حال لابیاپلاستی یک عمل جراحی زیبایی است. بنابراین در صورت انجام لابیاپلاستی دورۀ نقاهت شما طولانی‌تر می‌شود.

آیا می‌توان تنگ کردن واژن با لیزر را هم‌زمان با پرینورافی انجام داد؟

بستگی به شدت گشادی دهانۀ واژن دارد. گاهی اوقات می‌توان پرینورافی سبکی را برای تنگ کردن دهانۀ واژن همراه با لیزر در مطب انجام داد.

آیا می‌توان تنگ کردن واژن با لیزر را هم‌زمان با تزریق چربی به لابیا انجام داد؟

بله، تزریق چربی با جوان‌سازی واژن و بزرگ کردن لابیا به بهبود نتایج لیزر کمک می‌کند. معمولاً لیزر قبل از تزریق چربی انجام می‌شود.

آیا می‌توان تنگ کردن واژن با لیزر را هم‌زمان با تزریق ژل انجام داد؟

بله، تزریق ژل به واژن با ضخیم‌تر کردن دیوارۀ واژن مکمل اثر لیزر می‌شود. به‌علاوه برای بهبود عملکرد جنسی می‌توان ژل را مستقیماً در نقطۀ G تزریق کرد. معمولاً لیزر قبل از تزریق ژل انجام می‌شود.

ترشح داشتن واژن پس از تنگ کردن واژن عادی است؟

بله، تا سه روز پس از درمان ممکن است لکه‌بینی و ترشحات اندک داشته باشید. همچنین احتمال دارد حرارت ملایمی را درون کانال واژن احساس کنید.

اگر قصد بارداری داشته باشم، نمی‌توانم  لیزر درمانی را انجام بدهم؟

از نظر پزشکی مشکلی وجود ندارد، اما بارداری اثر لیزر را از بین می‌برد. بنابراین اگر در آیندۀ نزدیک قصد بارداری دارید، تنگ کردن واژن با لیزر را به بعد از زایمان موکول کنید.

آیا تنگ کردن واژن با لیزر باعث ناباروری می‌شود؟

خیر، لیزر هیچ اثری بر باروری ندارد.

مقالات مرتبط
فهرست مطالب

فرم رزرو نوبت

فقط با هماهنگی قبلی از طریق تماس تلفنی