درمان خشکی واژن با لیزر

درمان خشکی واژن با لیزر درمانی واژینال

یکی از جدیدترین و نوآورانه‌ترین روش‌های درمانی خشکی واژن استفاده از لیزر برای رفع خشکی واژن است. لیزر با تحریک بافت ناحیه واژینال، به بازیابی رطوبت و سلامت واژن کمک کرده و باعث از بین رفتن درد و حس سوزش بخصوص هنگام رابطه جنسی می‌شود. این روش درمانی شیوه‌ای ایمن، بدون درد، بدون خونریزی و همراه با اثربخشی نزدیک به 90 درصد برای درمان دائمی خشکی واژن است.

لیزر چگونه باعث رفع خشکی واژن می‌شود؟

لیزر درمانی واژینال یک روش درمانی ابتکاری، بدون درد و غیر تهاجمی است که می تواند به درمان بیماری‌های مختلف زنان از جمله خشکی واژن کمک کند. نحوه عملکرد اشعه لیزر به این صورت است که انرژی پالس‌های لیزر توسط لایه مرطوب بافت واژن جذب می‌شود. در واقع اشعه‌های لیزر به بافت واژن نفوذ کرده و خراش‌های بسیار ریزی روی دیواره‌ی واژن ایجاد می‌کنند. این خراش‌های بسیار ریز سلول‌های ناحیه واژن را به ترمیم بافت وادار کرده و تولید کلاژن و الاستین را تحریک می‌کنند که این موضوع سبب بهبود بافت و سلامت دیواره واژن می‌شود.

اشعه‌های لیزر مورد استفاده در لیزردرمانی تولید کلاژن در ناحیه واژن را تحریک کرده و به ترمیم و التیام بافت واژن کمک می‌کند. اشعه لیزر همچنین باعث تحریک تولید الاستین می شوند. این پروتئین باعث خاصیت کشسانی پوست و خون‌رسانی بیشتر به ناحیه واژینال می‌شود. بنابراین با استفاده از لیزردرمانی، میزان رطوبت و pH واژن به حالت نرمال بازگشته و دهانه مجرای ادراری نیز تقویت می‌شود. در نهایت بافت پوششی ناحیه واژینال نیز ضخیم‌تر و کشسانی‌تر شده که میزان عفونت و درد در حین رابطه جنسی را کاهش داده یا از بین می‌برد.

لیزر در درمان خشکی واژن تا چه اندازه مؤثر است؟

براساس تحقیقات صورت گرفته، لیزر درمانی یک روش درمانی ایمن و مؤثر برای درمان خشکی واژن بوده و 89% بیمارانی که از لیزر درمانی بهره برده‌اند، از نتیجه درمان راضی بوده‌اند و علائم خشکی واژن در این بیماران، مانند سوزش، خشکی واژن و درد در حین و یا بعد از رابطه جنسی پس از تنها یک جلسه لیزردرمانی بهبود یافته‌است. پس از تکمیل دوره درمان نیز کلیه علائم مانند خارش و سوزش واژن، احساس خشکی واژن، درد یا سوزش هنگام ادرار و سایر علائم به طور قابل توجهی رفع شده و بهبود یافته‌ است. افزون بر این، لیزردرمانی در این بیماران سبب افزایش میل جنسی، پاسخ دهی بهتر بدن به تحریک جنسی و رابطه جنسی لذت‌بخش‌تر و به طور کلی سلامت جنسی شده‌است.

آیا تأثیر لیزر در رفع خشکی واژن دائمی است؟

براساس تحقیقات صورت گرفته، درمان خشکی واژن با استفاده از لیزر Co2 در کاهش و بهبود علائم خشکی واژن در زنان موثر بوده و اثرات آن در طولانی مدت باقی می‌ماند. اکثر زنانی که از روش درمانی لیزر استفاده کرده و دوره درمانی خود را تکمیل می‌کنند، کاهش و بهبود علائم خشکی واژن را تا حداکثر یک سال به طور ملموس حس می‌کنند اما برای حفظ اثرات لیزر به مدت طولانی تر بهتر است برای یک جلسه تمدید سالیانه به پزشک مراجعه کنند.

آیا درمان خشکی واژن با لیزر درد دارد؟

خیر، لیزر واژینال یک روش غیر تهاجمی است؛ بنابراین در طول درمان باعث ایجاد درد نمی‌شود. دستگاه لیزر واژینال با قابلیت اسکن 360 درجه به گونه‌ای طراحی شده‌است که شدت اشعه‌های لیزر را کنترل کرده و هیچ درد و ناراحتی‌ای به همراه ندارد. هر جلسه لیزر درمانی فقط 5-10 دقیقه طول می‌کشد، بنابراین بیماران می‌توانند اطمینان داشته باشند که این روش درمانی نسبتاً سریع و بی‌درد است. اکثر زنان نیز هیچ دردی را حین پروسه‌ی لیزردرمانی احساس نمی‌کنند و تنها  ممکن است کمی احساس ناراحتی جزئی ناشی از ورود دستگاه لیزر به واژن یا از برخورد اشعه‌ی لیزر با ناحیه‌ی واژینال داشته باشند.

درمان خشکی واژن با لیزر برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی، زنانی که از خارش واژن، سوزش، رابطه جنسی دردناک و سایر علائم خشکی واژن رنج می‌برد، می‌توانند از لیزردرمانی برای بهبود این علائم و رفع این عارضه بهره ببرند. با این حال، افراد زیر بیشتر از سایر زنان از استفاده از این روش درمانی سود می‌برند:

 • زنانی که در شرف یائسگی هستند و یا مدتی است که یائسه شده‌اند.
 • زنانی که مدت طولانی به نوزاد خود شیر داده‌اند.
 • زنانی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند یا دارای اختلالات ایمنی هستند.
 • زنانی که مبتلا به هیسترکتومی، سرطان پستان و لیکن اسکلروزیس هستند.
 • کسانی که به دلیل شرایط خاص پزشکی و یا اختلال با درمان‌های دیگر قادر به مصرف استروژن نیستند.
 • افرادی که روش های دیگر (مانند هورمون درمانی) را امتحان کرده و بهبود نیافته‌اند.

درمان خشکی واژن با لیزر برای چه کسانی مناسب نیست؟

با وجود اینکه لیزردرمانی یک روش ایمن و بی‌خطر است، اما استفاده از این روش برای افرادی که شرایط خاصی مانند موارد زیر دارند، توصیه نشده و برای استفاده از لیزر درمانی نیاز به مشاوره با پزشک دارد.

 • افرادی که عفونت یا التهاب واژن داشته باشند.
 • زنان باردار
 • زنانی که سابقه زگیل تناسلی دارند.
 • افرادی که تحت درمان با داروهای آنتی کواگولان و ضدلخته خون هستند.
 • افرادی که سابقه سرطان رحم داشته‌اند.

مزایا و معایب درمان خشکی واژن با لیزر

مزایا و معایب درمان خشکی واژن با لیزر

جدیدترین روش درمانی خشکی واژن استفاده از دستگاه لیزر است که ماندگاری بیشتری از روش‌های قبلی دارد. با این روش دیگر نیازی به استفاده مداوم از قرص یا کرم یا ژل لوبریکانت ندارید. این روش درمانی برای بهبود عارضه‌های دیگری مانند عفونت ادراری و تقویت مجاری ادراری هم مؤثر است اما طبیعتا نسبت به دارو، قرص یا کرم‌های مرطوب کننده هزینه‌ی بیشتری دارد. افزون بر این، این روش درمانی جدید است و هنوز در مورد اثرات آن در بلند مدت به طور کامل تحقیق نشده است.

در جدول زیر به طور کامل‌تر، مزایا و معایب درمان خشکی واژن با لیزر را بررسی کرده‌ایم:

مزایای درمان خشکی واژن با لیزر معایب درمان خشکی واژن با لیزر
بدون درد و بدون نیاز به بیهوشی نیاز به تمدید سالانه
روش درمان غیر تهاجمی و غیر هورمونی ریسک ایمنی بیشتر نسبت به سایر روش‌های درمان
اثر بخشی بالا هزینه‌‌ی بالاتر نسبت به ژل و کرمهای موضعی
تقویت دهانه مجاری ادرار و بهبود بی‌اختیاری ادرار نیاز به بیش از یک جلسه درمان
درمان سریع
بدون دوره نقاهت
مؤثر در بهبود سلامت و کارایی جنسی

 مقایسه درمان خشکی واژن با لیزر با سایر روش‌های درمان

به جز لیزر، روش‌های درمانی دیگری برای درمان خشکی واژن وجود دارند که برخی از آنها بدون نیاز به نسخه پزشک قابل دسترس هستند مانند لوبریکانت‌ها و مرطوب‌کننده‌های واژینال و برخی دیگر نیاز به نسخه‌ی پزشک دارند مانند کرم‌های استروژن واژینال، قرص، کپسول و رینگ واژینال.

این درمان ها معمولاً به طور مداوم با نظارت پزشک استفاده می‌شوند؛ چرا که تأثیر آنها دائمی نیست و علائم شما پس از قطع درمان باز می‌گردد، مگر اینکه تخمدان‌های شما دوباره به طور طبیعی شروع به تولید استروژن بیشتری کنند. در ادامه مزایا و معایب سایر روش‌های درمان و در نهایت لیزردرمانی را برای شما شرح می‌دهیم:

 • کرم و ژل‌های لوبریکانت: تاثیر کرم‌های مرطوب کننده و ژل‌های لوبریکانت بسیار موقتی هستند و اثر استفاده از این ژل‌ها فقط همان لحظه و در حین رابطه جنسی ملموس است و دائما باید تمدید شوند. اما روش درمانی نسبتا ارزان و قابل دسترسی هستند و بدون نسخه پزشک هم می‌توان آنها را از داروخانه تهیه کرد.
 • هورمون درمانی: دسته‌ی دوم شامل کرم‌های استروژن واژینال، قرص، کپسول و رینگ واژینال هستند که درمان هورمونی و مبتنی بر استروژن محسوب می‌شوند و نیاز به نسخه پزشک دارند. این نوع درمان برای درمان خشکی واژن مؤثر است اما باید مداوم مصرف شوند، برای کسانی که به دلیل سابقه پزشکی یا هر دلیل دیگری نمی‌توانند استروژن مصرف کنند مناسب نیست و به دلیل هورمونی بودن این روش ممکن است دارای عوارض باشند.

در ادامه، جدولی از این روش‌های مختلف درمان خشکی واژن و مقایسه‌ی آنها با یکدیگر را مشاهده می‌کنید:

لوبریکانت هورمون درمانی لیزردرمانی
عملکرد با کاهش اصطکاک و خشکی باعث تسکین فوری می‌شود. رطوبت و قابلیت ارتجاعی واژن را به حالت طبیعی برمی‌گرداند. تولید کلاژن را تحریک کرده و سلامت بافت واژن را بهبود می‌بخشد.
سهولت استفاده در صورت نیاز در حین رابطه جنسی به راحتی استفاده می‌شود. استفاده به صورت کرم یا قرص یا رینگ واژینال به طور معمول شامل یک سری جلسات سرپایی است.
سرعت اثربخشی باعث تسکین فوری در هنگام فعالیت جنسی می‌شود. ممکن است برای بهبود محسوس زمان ببرد. بهبود تدریجی و نه تسکین فوری
اثر هورمونی غیر هورمونی؛ مناسب برای کسانی که نمی‌توانند تحت درمان هورمونی قرار بگیرند. هورمونی؛ ممکن است برای همه مناسب نباشد. غیر هورمونی؛ یک جایگزین مناسب برای افراد حساس به هورمون.
حفظ اثربخشی در طولانی مدت برای تسکین دائمی مکررا نیاز به استفاده مجدد دارد. ممکن است برای اثربخشی پایدار نیاز به استفاده مداوم داشته باشد. اثرات آن برای مدت طولانی  حفظ شده و دفعات درمان را کاهش می‌دهد.
ریسک عوارض جانبی حداقل عوارض جانبی عوارض احتمالی هورمونی بسته به واکنش بدن هر فرد احساس ناراحتی خفیف احتمالی پس از درمان.
درمان دلایل زمینه‌ای بدون توجه به دلایل زمینه‌ای، علائم را تسکین می‌دهد. عدم تعادل هورمونی را هدف قرار می‌دهد که به خشکی کمک می‌کند. هم علائم و هم دلایل زمینه‌ای مانند سلامت بافت واژن را بهبود می‌بخشد.
هزینه به طور کلی مقرون به صرفه تر از درمان های دیگر است. هزینه بسته به نسخه‌ی پزشک متفاوت است. هزینه‌ی آن بیشتر از سایر روش‌های درمان است و به جلسات متعدد نیاز دارد.

 آمادگی‌های قبل از درمان خشکی واژن با لیزر

قبل از اقدام به لیزردرمانی واژینال، باید اگر بیماری واژینال خاصی دارید به پزشک اطلاع دهید و قبل از لیزردرمانی اقدام به درمان آن کنید. همچنین جواب تست پاپ اسمیر و بارداری شما نیز باید منفی باشد. در صورت رعایت این موارد، برای درمان خشکی واژن به آمادگی خاصی نیاز ندارید و تنها باید یک سری نکات بهداشتی مانند موارد زیر را رعایت کنید:

 • صبح قبل از جلسه لیزر درمانی حمام کنید تا ناحیه تحت درمان تمیز باشد.
 • ناحیه تحت درمان را قبل از جلسه لیزردرمانی اصلاح و موزدایی کنید.
 • ناحیه تحت درمان باید تمیز و خشک بدون هیچ اثری از کرم، لوسیون مرطوب کننده یا هر ماده دیگری باشد که ممکن است در برخورد با اشعه لیزر قرار بگیرد.

درمان خشکی واژن با لیزر چگونه انجام می‌شود؟

درمان خشکی واژن با لیزر چگونه انجام می‌شود؟

درمان کامل خشکی واژن با لیزر شامل سه یا چهار جلسه است. بعد از جلسه لیزر اولیه، ویزیت دوم و سوم نیز با فاصله یک ماه از هم باید انجام شوند. پس از تکمیل این دوره‌ی درمان، فقط کافی است برای تمدید لیزردرمانی و حفظ اثرات آن، سالانه یک جلسه به پزشک مراجعه کنید. البته حتما به این نکته توجه داشته باشید که باید دوره‌ی درمان خود را تکمیل کنید؛ زیرا اگر جلسات درمان خود را نیمه کاره رها کنید، باید دوره درمان خود را دوباره از اول شروع کنید.

وقتی برای درمان خشکی واژن با استفاده از لیزر به پزشک مراجعه می‌کنید، فرآیند درمانی به ترتیب زیر به وقوع می‌پیوندند:

 • مرحله اول: ابتدا پزشک با استفاده از ژل خنک کننده ناحیه را بی حس می‌کند. ژل خنک کننده برای بی حس کردن ناحیه تحت درمان به تنهایی مؤثر است و پزشک دیگر نیازی به استفاده از بی حسی تزریقی ندارد.
 • مرحله دوم: پزشک یک میله را که از سر آن پرتو‌های لیزر تابش می‌شوند را به آرامی وارد واژن می‌کند. این میله اشعه لیزر و پالس‌های انرژی کوچکی را به واژن شما وارد می‌کند که بدون درد هستند و شما این پالس‌ها را تنها به صورت اندازه یک سر سوزن سوزش یا لرزش مختصر حس می‌کنید. پزشک شما علاوه بر بافت داخلی واژن، دهانه واژن شما را نیز تحت اشعه لیزر قرار می‌دهد. کل این فرآیند حداکثر ده دقیقه زمان می‌برد.

مراقبت‌‌های بعد از درمان خشکی واژن با لیزر

لیزر درمانی برای رفع خشکی واژن تقریبا دوره نقاهتی ندارد و شما می‌توانید بلافاصله به سرکار یا فعالیت‌های روزمره‌ی خود بازگردید اما رعایت یک سری نکات بعد از جلسات لیزردرمانی لازم است.

 • بعد از هر جلسه لیزردرمانی نباید تا پنج روز رابطه جنسی داشته باشید.
 • بعد از لیزردرمانی نباید تا پنچ روز به استخر یا جکوزی بروید.
 • از پوشیدن شلوارهای تنگ اجتناب کنید و از لباس زیر‌های نخی استفاده کنید.
 • از هیچ پماد یا کرمی بر روی ناحیه تحت درمان استفاده نکنید مگر اینکه پزشک شما آن را تجویز کرده باشد.
 • از انجام ورزش و فعالیت‌های سنگین تا دو هفته پس از لیزردرمانی خودداری کنید.
 • ناحیه تحت درمان را تمیز و خشک نگه دارید.

خطرات و عوارض درمان خشکی واژن با لیزر

درمان خشکی واژن با لیزر یک روش درمانی ایمن با عوارض جانبی جزئی است که ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • احساس ناراحتی و سوزش ملایم در دهانه واژن
 • خونریزی بسیار سبک در حد لکه
 • ترشح واژینال صورتی یا قهوه‌ای رنگ
 • احساس خارش
 • التهاب و قرمزی در دهانه واژن

این عوارض جانبی تنها در مواردی که دیواره واژن خیلی خشک باشد مشاهده می‌شوند و در اکثر مواقع، این عوارض جانبی پس از حداکثر 36 ساعت خود به خود برطرف می‌شوند.

هزینه درمان خشکی واژن با لیزر

هزینه درمان خشکی واژن با استفاده از دستگاه لیزر بسته به شرایط بیمار، تعداد جلساتی که نیاز دارد، نوع دستگاه لیزر، امکانات کلینیک و نیز تجربه و تخصص پزشکی که این پروسه را هدایت می‌کند متفاوت است.

در کلینیک دکتر سمامی، لیزردرمانی واژینال با استفاده از پیشرفته‌ترین و جدیدترین دستگاه لیزر واژینال و توسط دکتر سمامی که جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی هستند صورت می‌گیرد. برای گرفتن وقت نوبت و مشاوره جهت درمان خشکی واژن با لیزر در کلینیک دکتر سمامی با شماره‌ی 77839463-021 تماس حاصل فرمایید.

سؤالات متداول

به جز لیزردرمانی چه روش‌های دیگری برای درمان خشکی واژن وجود دارد؟

به جز لیزر، روش‌های درمانی دیگری برای درمان خشکی واژن وجود دارند مانند لوبریکانت‌ها و مرطوب‌کننده‌های واژینال و همچنین کرم‌های استروژن واژینال، قرص، کپسول و رینگ واژینال.

هر جلسه درمان خشکی واژن با لیزر چقدر زمان می‌برد؟

هر جلسه لیزردرمانی بین 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشد.

آیا برای درمان خشکی واژن با لیزر نیاز به مراجعه به بیمارستان هست؟

خیر، برای درمان خشکی واژن با استفاده از لیزر نیازی به مراجعه به بیمارستان نیست و در مطب پزشک قابل انجام است.

آیا امکان عفونت از طریق درمان خشکی واژن با لیزر وجود دارد؟

احتمال ابتلا به عفونت از این طریق بسیار پایین است؛ چرا که لیزردرمانی واژینال یک روش درمانی غیر تهاجمی است و جراحی محسوب نمی‌شود. در این روش، دیواره‌های رحم برش داده نشده یا در حدی زخمی نمی‌شوند که عفونت کنند.

آیا می‌توان در دوران قاعدگی از روش درمانی لیزر برای واژن استفاده کرد؟

توصیه می شود که پس از اتمام عادت ماهیانه‌ی خود برای جلسه لیزردرمانی مراجعه کنید.

آیا درمان خشکی واژن با لیزر همراه با خونریزی است؟

خیر، این روش درمانی غیر تهاجمی است و باعث خونریزی واژینال نمی شود، اما در برخی افراد که دارای خشکی واژن شدید هستند ممکن است در حد یک یا دو لکه خون پس از پروسه لیزردرمانی مشاهده شود.

آیا استفاده از روش لیزر برای درمان خشکی واژن محدودیت سنی دارد؟

خیر هیچ محدودیت سنی برای استفاده از این روش درمانی وجود ندارد و زنانی که از خشکی واژن رنج می‌برند، در هر سنی که باشند می‌توانند از این روش برای بهبود علائم و درمان این عارضه استفاده کنند.

اثرات لیزر برای درمان خشکی واژن تا چه مدت زمانی حفظ می‌شود؟

بر طبق تحقیقات صورت گرفته بر روی این روش، بهبود و برطرف شدن علائم خشکی واژن تا 6 ماه پس از تکمیل دوره درمان به طور ملموسی حس می‌شود. اما توصیه می‌شود که لیزردرمانی سالانه یک جلسه یا بیشتر، بسته به شرایط بیمار، تمدید شود.

آیا می‌شود تحت درمان با داروهای آنتی بیوتیک از لیزردرمانی واژینال استفاده کرد؟

بله، مصرف داروهای آنتی بیوتیک هیچ مسئله‌ای برای استفاده از لیزردرمانی ایجاد نمی‌کنند.

آیا پس از زایمان می‌توان از لیزر برای درمان خشکی واژن استفاده کرد؟

اگر زایمان طبیعی داشته‌اید، توصیه می‌شود که تا سه ماه پس از زایمان صبر کنید و سپس از لیزر استفاده کنید.

آیا می‌توان در دوران شیردهی به نوزاد از لیزر برای درمان خشکی واژن استفاده کرد؟

بله، لیزردرمانی واژینال هیچ مشکلی برای شیردهی به نوزاد ایجاد نمی‌کند.

آیا درمان خشکی واژن با دستگاه لیزر در زیبایی ناحیه واژینال هم تأثیرگذار است؟

خیر، دستگاه لیزری که برای درمان خشکی واژن به کار می‌رود، تنها جنبه‌ی درمانی داشته و برای دلایل زیبایی استفاده نمی‌شود.

مقالات مرتبط
فهرست مطالب

فرم رزرو نوبت

فقط با هماهنگی قبلی از طریق تماس تلفنی