راهنمای کامل لابیاپلاستی: نکات قبل و بعد از عمل

راهنمای کامل لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یک نوع جراحی زیبایی و اصلاحی زنان است که به افرادی که از شکل ظاهری ناحیه تناسلی خود ناراضی هستند یا دچار احساس درد و ناراحتی در ناحیه تناسلی خود در هنگام ورزش کردن یا فعالیت‌های روزانه هستند، کمک می‌کند که فرم ناحیه تناسلی خود را اصلاح کنند. جراحی لابیاپلاستی با کمترین عوارض جانبی و با اثربخشی نزدیک به 90 درصد، روشی ایمن و دائمی برای تغییر شکل و اصلاح فرم ناحیه تناسلی زنان محسوب می‌شود.لابیاپلاستی با لیزر دارای مزایایی مانند دوران نقاهت کمتر، قابلیت انجام با بی حسی موضعی و هزینه کمتر است. به طور معمول، بهبودی کامل پس از لابیاپلاستی 12 هفته طول می‌کشد اما شما پس از یک هفته می‌توانید با رعایت نکات مراقبتی و بهداشتی سرکار بروید و کارهای روزمره خود را انجام دهید.

لابیاپلاستی چیست؟‌

لابیاپلاستی یک عمل زیبایی در ناحیه واژینال است که برای بهبود، اصلاح فرم و اندازه‌ی لب‌های بیرونی واژن (لابیاماژور) و یا لب‌های درونی واژن (لابیامینور) انجام می‌شود. لابیاها همان بافت‌های چین‌خورده در قسمت بیرونی اندام تناسلی زنانه و اطراف دهانه واژن هستند. چین‌های بیرونی «لابیاماژور» نامیده می‌شوند. این چین‌های گوشتی و بزرگ‌تر، از اندام‌های تناسلی خارجی محافظت کرده و پس از بلوغ نیز با موهای ناحیه تناسلی پوشیده می‌شوند. چین‌های داخلی «لابیامینور» نامیده می‌شوند. وظیفه‌ی این چین‌های پوستی محافظت از دهانه‌ی مجرای ادرار و واژن است.

 

لابیاپلاستی چیست؟‌در طول عمل لابیاپلاستی، فرم یا اندازه‌ی لابیامینور یا لابیاماژور در ناحیه واژینال توسط جراح تغییر کرده و اصلاح می‌شود تا شکل ظاهری آن مطلوب‌تر و خوشایندتر شود. متداول‌ترین نوع این جراحی، لابیاپلاستی جهت اصلاح فرم لابیای مینور است؛ چرا که در برخی افراد، لبه‌های لابیای مینور به اندازه‌ای بزرگ است که لابیای ماژور قادر به پوشاندن آن نیست و به همین دلیل این افراد در هنگام انجام فعالیت‌های روزانه، احساس سوزش، درد و ناراحتی در ناحیه تناسلی خود دارند و مدام دچار عفونت می‌شوند. لابیاپلاستی روشی ایمن و مؤثر برای کوچک‌ کردن لابیای مینور و کمک به این افراد است.

 بر اساس مطالعات انجام شده در سال 2014، 91 درصد از افرادی که جراحی لابیاپلاستی انجام دادند، نه تنها از نتیجه‌ی این جراحی و تغییر شکل ظاهری ناحیه تناسلی خود رضایت داشته، بلکه از فواید دیگر لابیاپلاستی مانند افزایش اعتماد به نفس، افزایش راحتی، بهبود سلامت و بهداشت ناحیه تناسلی نیز بهره برده‌اند.

لابیاپلاستی چه زمانی انجام می‌شود؟

با اینکه جراحی لابیاپلاستی به طور کلی یک عمل زیبایی به حساب می‌آید اما بسیاری از افراد به علت‌های دیگری به غیر از دلایل زیبایی نیز برای انجام جراحی لابیاپلاستی به پزشک مراجعه می‌کنند.

به طور کلی دلایل انجام لابیاپلاستی در سه دسته‌‌ طبقه‌بندی شده و شامل موارد زیر هستند:

دلایل زیبایی

انجام لابیاپلاستی برای زیبایی

یکی از اصلی‌ترین دلایل انجام لابیاپلاستی، اصلاح فرم و اندازه‌ی لابیاها و به طور کلی بهبود شکل ظاهری ناحیه واژینال است. لابیاپلاستی که عمدتا یک جراحی زیبایی شناخته می‌شود، می‌تواند به شیوه‌های زیر به زنانی که به دنبال بهبود شکل ظاهری ناحیه تناسلی خود هستند کمک کند:

 • کاهش عدم تقارن لابیامینور یا لابیاماژور: در برخی موارد، لابیاهای مینور ممکن است دچار عدم تقارن باشند که به این معناست که یکی از لابیاها ممکن است ظاهر متفاوتی نسبت به دیگر لابیا داشته یا بلندتر از لابیای دیگر باشد. لابیاپلاستی روش جراحی مناسبی برای برطرف کردن این عدم تقارن و اصلاح ظاهری ناحیه واژینال است.
 • بهبود صاف و خوش‌فرم نبودن لابیا: در برخی موارد، لبه‌های لابیا بخصوص لابیای مینور ممکن است دچار ناهمواری بوده یا فرم ظاهری زیبایی نداشته باشند. در این موارد، لابیاپلاستی می‌تواند این ناهمواری‌ها را برطرف کرده و لبه‌های لابیا را یکدست و صاف کند.
 • کاهش سایز لابیامینور: بسیاری از خانم‌ها به دلیل بزرگ بودن لابیای‌ خود از ظاهر ناحیه تناسلی خود بخصوص هنگام رابطه جنسی خجالت می‌کشند. لابیاپلاستی می‌تواند به این افراد کمک کرده که لابیای خود را کوچک کرده و از ظاهر ناحیه‌ی واژینال خود رضایت بیشتری داشته باشند.
 • ترمیم پارگی، شل شدگی و افتادگی لابیاها پس از زایمان: بسیاری از زنان پس از زایمان طبیعی،‌ از اثراتی که زایمان بر ظاهر لابیاها‌ی آنها داشته است، اصلا خشنود نیستند؛ چرا که زایمان طبیعی ممکن است باعث شل شدن و افتادگی بافت لابیاها و به طور کلی باعث تغییر اندازه و شکل لابیاها شود. لابیاپلاستی می‌تواند بافت لابیا را پس از زایمان ترمیم کرده و این افتادگی و شل شدگی را برطرف کند.
 • ترمیم از دست رفتن خاصیت ارتجاعی لابیا: گذر زمان و افزایش سن هم می‌تواند به طور طبیعی باعث ایجاد افتادگی، تغییر رنگ و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی در لابیاها شود و لابیاپلاستی می‌تواند برای بهبود و درمان تمامی این علائم مفید واقع شود.

دلایل پزشکی و فیزیکی

دسته‌ی دوم از دلایل انجام لابیاپلاستی، دلایل پزشکی و فیزیکی هستند. در این موارد، بیمار نه به دلیل زیبایی بلکه بیشتر به خاطر درد، سوزش و ناراحتی در ناحیه واژینال خود هنگام رابطه جنسی، عفونت مکرر و احساس ناراحتی هنگام لباس پوشیدن و سایر فعالیت‌های روزمره به پزشک مراجعه می‌کند. این مشکلات به دلیل بزرگ بودن لابیا رخ می‌دهد بنابراین، لاپیاپلاستی از جنبه‌های زیر می‌تواند کیفیت زندگی این افراد را بهبود بخشد:

 • کاهش اندازه لابیامینور به طوری که از لابیاماژور بیرون نزند؛ چرا که این بافت اضافی می‌تواند بچرخد یا کشیده شود و یا حتی به داخل کشیده شود که باعث ایجاد ناراحتی در حین لباس پوشیدن، ورزش کردن، فعالیت های بدنی (مانند دوچرخه سواری یا دویدن) یا رابطه جنسی می‌شود.
 • بهبود وضعیت بهداشت و سلامت، زیرا بافت اضافی لابیامینور یا حتی لابیاماژور می‌تواند تمیز نگهداشتن ناحیه واژینال را دشوارتر کرده و همچنین محل تجمع باکتری‌هایی باشد که ممکن است سبب ایجاد عفونت دستگاه ادراری (UTIs) شوند.

جراحی تغییر جنسیت

اگر جراحی لابیاپلاستی بخشی از یک فرآیند تغییر جنسیت باشد، جراح می‌تواند با استفاده از بافت تناسلی موجود، برای بیمار متقاضی تغییر جنسیت،‌ لابیا ایجاد کند. همچنین ممکن است قبل یا بعد از سایر جراحی های ترمیمی نیز عمل لابیاپلاستی مجددا روی بیمار انجام شود.

لابیاپلاستی ‌برای چه کسانی مناسب است؟

از آنجایی که لابیاپلاستی یک فرآیند ساده نیست و یک عمل جراحی محسوب می‌شود، همه‌ی افراد واجد شرایط انجام این جراحی نیستند. به طور کلی می‌توان گفت که تنها افرادی که شرایط زیر را دارند، برای انجام عمل لابیاپلاستی مناسب هستند:

 • بانوانی که حداقل 18 سال سن دارند.
 • افرادی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند و می‌توانند تحت عمل جراحی قرار بگیرند.
 • بانوانی که از ظاهر و اندازه‌ی لابیاهای خود احساس رضایت ندارند و این موضوع اعتماد بنفس آنها را تحت تأثیر قرار داده ‌است.
 • افرادی که لابیای آنان در اثر زایمان دچار پارگی یا تغییر شکل شده‌ است.
 • بانوانی که هنگام ورزش کردن، رابطه جنسی یا حتی نشستن، در ناحیه تناسلی خود احساس ناراحتی دارند.

لابیاپلاستی برای چه کسانی مناسب نیست؟

افرادی که شرایط زیر را دارند، برای انجام عمل لابیاپلاستی مناسب نیستند و قبل از تصمیم به انجام این عمل حتما باید با پزشک خود مشورت کنند.

 • افرادی که به عفونت واژینال مبتلا هستند.
 • افرادی که دارای زگیل تناسلی فعال هستند.
 • افرادی که دارای تبخال فعال هستند.
 • افرادی که باردار هستند.
 • افرادی که زیر ۱۸ سال یا بالای ۵۵ سال سن دارند.

مزایا و معایب لابیاپلاستی

لابیاپلاستی در اکثر مواقع یک عمل جراحی زیبایی محسوب می‌شود و مانند تمام عمل‌های جراحی دیگر دارای مزایا و معایب منحصر به خود است؛ بنابراین بهتر است افرادی که به فکر انجام این عمل جراحی هستند، از این مزایا و معایب مطلع باشند تا با آگاهی و داشتن اطلاعات کافی در این مورد تصمیم بگیرند. در جدول زیر، به طور خلاصه لیستی از مزایا و معایب لابیاپلاستی را مشاهده می‌کنید:

مزایای لابیاپلاستی معایب لابیاپلاستی
افزایش اعتماد بنفس ریسک‌های مربوط به جراحی
افزایش بهداشت بازگشت ناپذیر بودن نتیجه
 افزایش رضایت جنسی هزینه عمل لابیاپلاستی
اصلاح هرگونه عدم تقارن در لابیا
امکان تغییر لابیا براساس معیار زیبایی شخصی یا فرهنگی
راحتی بیشتر هنگام انجام فعالیت‌های روزانه

در نهایت، این شما هستید که باید در مورد انجام دادن یا ندادن لابیاپلاستی تصمیم‌گیری کنید اما مشورت با یک جراح یا پزشک ماهر می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک ‌کند تا بررسی کنید که این عمل جراحی مناسب شرایط شما هست یا خیر.

آمادگی‌های قبل از لابیاپلاستی

قبل از انجام عمل لابیاپلاستی حتما باید نکاتی را رعایت کنید که شامل موارد زیر هستند:

 • پس از جراحی نیاز به یک فرد بزرگسال دارید تا شما را از کلینیک یا بیمارستان به خانه برساند و در 24 الی 48 ساعت اول در کنار شما بماند، چرا که فرآیند جراحی باعث ایجاد ضعف و خواب‌ آلودگی در شما می‌شود.
 • مصرف تنباکو، سیگار و نیکوتین سبب می‌شود که زخم به خوبی و با سرعت مناسب ترمیم نشده و در نتیجه باعث طولانی‌تر شدن زمان بهبودی و نقاهت پس از جراحی می‌شود؛ بنابراین بهتر است که حداقل ۴ هفته قبل از جراحی، مصرف دخانیات را قطع کنید.
 • از خوردن غذاها، نوشیدنی‌ها و یا مکمل‌های گیاهی که ریسک خونریزی و کبودی پس از عمل را افزایش می‌دهند تا حد امکان خودداری کنید. از دو هفته قبل از جراحی، از مصرف آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، موترین، دارو‌هایی که رقیق‌کننده خون هستند، ویتامین E، امگا 3، روغن ماهی و الکل اجتناب کنید.
 • تقریبا از یک هفته پیش از موعد جراحی، از رفتن به استخر یا نشستن در وان خودداری کرده و بهداشت ناحیه تناسلی خود را با دقت رعایت کنید.
 • اگر قصد دارید که ناحیه تناسلی خود را برای انجام عمل لابیاپلاستی شیو کنید، به هیچ وجه آن را به روز قبل از عمل موکول نکنید و حداقل دو روز پیش از موعد عمل شیو کنید؛ چرا که این کار احتمال ابتلا به عفونت را بالا می‌برد.
 • می‌توانید روز قبل از جراحی استحمام کنید ولی از مصرف هر گونه مرطوب کننده،‌ عطر و ادکلن یا محصولات مربوط به مو خودداری کنید.
 • اگر عمل لابیاپلاستی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، حداقل تا شش ساعت قبل از عمل نباید چیزی خورده یا آشامیده باشید و حتما باید روز جراحی ناشتا باشید. رعایت این نکته بسیار مهم است و در صورت عدم رعایت این نکته جراحی شما کنسل می‌شود. فقط در صورتی که پزشک برای شما داروی خاصی برای شب قبل از جراحی تجویز کرده باشد، مجاز هستید که دارو را به همراه کمی آب مصرف کنید.

روش انجام لابیاپلاستی

لابیاپلاستی را می‌توان با استفاده از بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی بسته به نظر و تشخیص جراح انجام داد و کل فرآیند جراحی نیز به طور متوسط بین ۱ تا ۲ ساعت طول می‌کشد.

 جراحی لابیاپلاستی شامل کوتاه کردن یا تغییر شکل لابیاهای واژن است. در این جراحی، بافت ناخواسته‌ی لابیا با استفاده از چاقوی جراحی یا لیزر بریده می‌شود. سپس لبه‌های بریده شده یا تغییر شکل داده با بخیه‌های ظریف دوخته می‌شود. این بخیه‌ها پس از مدتی خود به خود حل شده و نیاز به کشیدن ندارد.

به طور کلی لابیاها را می‌توان با روش های برش trim ،wedge ،Z-plasty و De-epithelialization به فرم مناسب درآورد که انجام این روش‌ها هم با تیغ جراحی و هم با لیزر امکان پذیر است. در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم و مزایا و معایب این سه روش را به طور خلاصه بیان می‌کنیم:

روش Trim

لابیاپلاستی به روش Trim

تکنیک تریم نوار نازکی از بافت را در امتداد لبه بیرونی لابیامینور حذف می‌کند. در واقع، در این روش یک برش مستقیم یا منحنی شکل در امتداد لبه بیرونی لابیامینور با استفاده از لیزر، قیچی، سوزن یا فرکانس رادیویی (RF) ایجاد شده و بافت اضافی برداشته می‌شود. این روش عموماً برای برداشتن بافت اضافی در هر دو طرف لابیامینور مناسب است و یک خط تراشیده شده از بافت لابیای باقیمانده ایجاد می‌کند. خط بخیه پس از مدتی خود به خود جذب بافت شده و بسته می‌شود.

مزایا

روش trim پس از برداشت بافت اضافه، منجر به ایجاد حالت نیم دایره‌ای شکل به سمت بیرون می‌شود که شبیه به لابیای طبیعی به نظر می‌رسد. همچنین هرگونه تغییر رنگ در بافت لابیا که ممکن است به‌طور طبیعی قبل از جراحی رخ داده باشد را از بین می‌برد.

معایب

از نقاط ضعف این روش این است که مهارت جراح و شیوه بخیه زدن او به طرز قابل توجهی در نتیجه‌ی نهایی جراحی تأثیر می‌گذارد؛ چرا که اگر جراح به نحوه‌ی بخیه زدن در این تکنیک تسلط نداشته باشد، لابیا ظاهری غیرطبیعی بسیار شبیه به لبه بیرونی پوسته گوش ماهی (اسکالوپ) پیدا می‌کند. افزون بر این، برداشتن بیش از حد بافت لابیا (آمپوتاسیون) هم می‌تواند منجر به ظاهر غیر طبیعی ناحیه تناسلی شده و هم باعث ایجاد درد در حین رابطه جنسی شود.

روش Wedge

لابیاپلاستی به روش wedge

در روش wedge، یک تکه V شکل از برآمده‌ترین بافت لابیامینور برداشته شده و سپس لبه‌های بریده شده لابیا بهم بخیه می‌خورند بدون اینکه لبه‌های خارجی و بیرونی لابیا برش خورده و جای زخمی بر روی لبه‌ی لابیا باقی بماند. این تکنیک به طور مؤثری لابیای اضافی را برداشته و در عین حال لبه طبیعی لابیا را نیز حفظ می‌کند.

مزایا

اصلی‌ترین مزیت این روش این است که بافت اضافی لابیا برداشته می‌شود اما لبه‌های خارجی و بیرونی لابیا که نقش مهمی در زیبایی طبیعی واژن و لابیا دارند دست نخورده باقی می‌مانند. از دیگر مزیت‌های تکنیک wedge این است که اثرات آسیب عصبی به لبه‌های خارجی لابیا را کاهش داده و احتمال کاهش یا عدم خون‌رسانی به بافت‌های اطراف و همچنین برجای ماندن جای زخم جراحی را نیز‌ پایین می‌آورد. علاوه بر این، از آنجایی که جراح در این روش مجبور به ایجاد یک لابیای «جدید» نمی‌شود، بسیاری از زنان ظاهر واژن پس از تکنیک wedge را «طبیعی‌تر» می‌دانند.

معایب

نقطه ضعف این روش این است که به مهارت جراحی بسیار بیشتری نیاز دارد تا لبه‌های بیرونی باقیمانده لابیا را به هم متصل کند و مشخص کند که چه مقدار بافت باید جدا و برداشته شود. اگر این روش به درستی اجرا نشود، احتمال جدا شدن بافت از بخیه ها (انفصال) یا درد در صورت کشیده شدن بیش از حد بخیه‌ها وجود دارد.

روش Z-plasty

لابیاپلاستی به روش Z-plasty

تکنیک Z-plasty در واقع نسخه‌ی اصلاح شده‌ی روش wedge است. در این روش، علاوه بر تکه‌ی v شکل ایجاد شده در تکنیک wedge، یک ناحیه‌ی اضافی دیگر نیز برش داده شده و برداشته می‌شود که سبب شده ناحیه برش داده شده شبیه به حرف z شود.

گاهی اوقات، بسته به شرایط بیمار، زمانی که باید بافت لابیای بیشتری در اطراف ناحیه واژینال توسط جراح برداشته شود، Z-plasty مفیدتر از روش wedge واقع می‌شود. این روش به خصوص زمانی به کار برده می‌شود که بافت لابیایی که باید برداشته شود، در قسمت هود کلیتورال (کلیتوریس) و یا پرینه (ناحیه بین رکتوم و ورودی واژن) در ناحیه تناسلی واقع شده‌ است.

مزایا

در این روش مانند تکنیک wedge، تغییری روی لبه‌های بیرونی لابیا صورت نمی‌گیرد که این موضوع باعث می‌شود لابیا ظاهر طبیعی خود را حفظ کند. افزون بر این، این روش، خصوصا زمانی که بافت اضافی‌ لابیا در موقعیت خاصی مانند نزدیک به هود کلیتورال یا پرینه قرار گرفته باشد، روش مناسب‌تری برای لابیاپلاستی نسبت به سایر روش‌ها محسوب می‌شود.

معایب

همانطور که پیش از این اشاره شد، z-plasty نسخه‌ی دیگری از روش wedge است که در آن بافت بیشتری از لابیا برش داده شده و برداشته می‌شود؛ بنابراین تمامی معایب روش wedge در این روش نیز یافت می‌شود.

روش De-epithelialization

لابیاپلاستی به روش De-epithelialization

یکی دیگر از تکنیک‌های مورد استفاده‌ی جراحان در فرآیند جراحی لابیاپلاستی روش De-epithelialization است. این روش ناهمواری طبیعی لابیامینور را کاملاً حفظ می‌کند. در این روش، برشی در دیواره داخلی لابیا از سمت بیرونی ایجاد شده و در نهایت ناحیه‌ به شکل الماس برش می‌خورد. این ناحیه‌‌ الماس شکل توسط جراح برداشته شده و سپس لبه‌های باقی مانده به هم بخیه زده می‌شوند.

مزایا

مزیت مهم این تکنیک این است که در این تکنیک لبه‌های طبیعی لابیامینور کاملا حفظ می‌شود و پس از جراحی، لابیا ظاهر طبیعی‌تری خواهد داشت.

معایب

بزرگترین مشکل این تکنیک این است که ممکن است منجر به قطع اتصالات عصبی- عروقی به لبه‌ی باقی مانده لابیا، بی‌حس شدن ناحیه و محدود شدن خون رسانی به لبه های لابیا شود؛ بنابراین این تکنیک تنها توسط جراحان بسیار باتجربه و با مهارت بسیار بالا به کار برده می‌شود.

روش لابیاپلاستی با لیزر

روش انجام لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی با لیزر CO2 یک عمل جراحی سرپایی کاملا بدون درد و کم تهاجمی است که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. این روش یکی از متداول‌ترین روش‌هایی است که برای لابیاپلاستی استفاده می‌شود و شامل انجام برش (به هر کدام از روش‌های trim‌ ،wedge ،Z-plasty و De-epithelialization) و کوتریزاسیون (سوزاندن لایه‌ی نازکی از پوست) به صورت همزمان است. از دستگاه لیزر Co2 برای ایجاد اصلاحات بر روی دیواره‌های واژن استفاده می‌شود.

مزایا

لیزر Co2 با دقت بسیار بیشتر از چاقوی جراحی بافت لابیا را برش داده و در عین حال زخم را نیز هم‌ زمان می‌سوزاند (کوتریزاسیون) سبب می‌شود که بهبودی زخم بسیار سریعتر و دوره‌ی نقاهت بسیار کوتاه‌تر از جراحی‌های معمول لابیاپلاستی باشد. از مزایای دیگر لابیاپلاستی با استفاده از لیزر CO2 می‌توان به بدون درد بودن این روش، نیاز داشتن به حداقل مراقبت های قبل و بعد از عمل، عوارض جانبی بسیار کمتر نسبت به جراحی‌های معمولی و دوره نقاهت کوتاه‌تر اشاره کرد. همچنین لابیاپلاستی با لیزر به دلیل انجام با بی حسی موضعی در کلینیک، نیاز به پرداخت هزینه‌های بیهوشی و اتاق عمل را ندارد و ارزان‌تر است.

معایب

جراحی لیزر برای کسانی که لابیاهای پیچیده یا هودهای چندلایه دارند، قابل انجام نیست. همچنین کسانی که ترس زیادی از ‌بی حسی موضعی دارند، لابیاپلاستی باید تحت بیهوشی عمومی و در اتاق عمل انجام شود. همچنین دستگاه لیزر Co2 یک دستگاه پزشکی بسیار گران‌قیمت و پیشرفته است و تنها شماری از کلینک‌ها و جراحانی که جراحی لابیاپپلاستی انجام می‌دهند، به این دستگاه دستگاه دسترسی دارند؛ به همین دلیل، هزینه‌ی جراحی لابیاپلاستی با لیزر بالاتر از سایر روش‌های لابیاپلاستی است.

مقایسه‌ تکنیک‌های لابیاپلاستی

هرکدام از تکنیک‌های trim ،wedge ،z-plasty ،de-epithelialization و لابیاپلاستی با لیزر، مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند و جراح با توجه به تشخیص خود و شرایط بیمار از این روش‌ها استفاده می‌کند. در ادامه،‌ برای جمع بندی مطالب بالا و مقایسه این سه روش، جدول زیر را برای شما آماده کرده‌ایم:‌

تکنیک شرح تکنیک مزایای تکنیک معایب تکنیک
روش trim برداشتن بافت اضافی در امتداد لبه‌ی لابیامینور سادگی تکنیک نسبت به سایر تکنیک‌ها و مدت زمان جراحی کوتاه‌تر جای زخم قابل مشاهده در امتداد لبه، احتمال ایجاد لبه‌های نامنظم
روش wedge برداشتن یک تکه v شکل از بافت اضافی لابیامینور ظاهر طبیعی‌تر لابیا و دست‌ نخوره باقی ماندن لبه‌های خارجی لابیامینور دوره نقاهت نسبتا طولانی‌تر و احتمال عدم تقارن لابیاها
روش z-plasty برداشتن یک تکه z شکل از بافت اضافی لابیامینور  برداشتن بافت اضافی لابیا به میزان بیشتر از روش wedge و  و دست‌ نخوره باقی ماندن لبه‌های خارجی لابیامینور دوره نقاهت نسبتا طولانی تر و احتمال عدم تقارن لابیاها
روش De-epithelialization برداشتن یک تکه الماس شکل از بافت اضافی لابیامینور ظاهر طبیعی‌تر لابیا و حفظ لبه‌های خارجی لابیامینور احتمال بی‌حس شدن ناحیه و محدود شدن خون‌رسانی به ناحیه واژینال
لابیاپلاستی با لیزر استفاده از تکنولوژی لیزر برای برش یا تغییر شکل لابیا کاهش خونریزی و بهبودی سریع‌تر عدم امکان استفاده در لابیاهای پیچیده

مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی

به طور کلی دوره نقاهت جراحی لابیاپلاستی نزدیک به شش هفته است. در اغلب موارد پس از شش هفته التهاب، درد و تغییر رنگ ناحیه تناسلی به طور کامل بهبود یافته است اما در برخی موارد نادرتر، از بین رفتن عوارض جانبی ناشی از جراحی و بهبودی کامل ناحیه تناسلی ممکن است بین چهار تا شش ماه نیز به طول انجامد.

برای کوتاه کردن دوره نقاهت و بهبودی هر چه سریع‌تر پس از انجام لابیاپلاستی رعایت برخی نکات مراقبتی بسیار حائز اهمیت است. این نکات شامل موارد زیر هستند:‌

نحوه نشستن و خوابیدن پس از جراحی لابیاپلاستی

 • بهتر است از نشستن طولانی مدت خودداری کنید؛ چرا که می‌تواند فشار غیرضروری به محل جراحی وارد کند و التهاب در این ناحیه را افزایش دهد. بهتر است در 3 روز اول فقط دراز بکشید.
 • در هفته‌ی اول پس از جراحی لابیاپلاستی، به پشت بخوابید و از خوابیدن به روی شکم و یا به سمت پهلو خودداری کنید.

نحوه شستشو و مراقبت پس از جراحی لابیاپلاستی

 • پس از هربار دستشویی رفتن ناحیه را با آب گرم بشورید و به خوبی خشک کنید.
 • ۴۸ ساعت پس از لابیاپلاستی می‌توانید دوش بگیرید اما از آب گرم و شامپو و صابون ملایم برای شستن خود استفاده کنید.
 • تا سه هفته پس از جراحی از وان حمام برای استحمام استفاده نکنید.
 • در صورت نیاز پانسمان را مرتباً عوض کنید و اگر پزشک برای شما پماد موضعی تجویز کرده از آن طبق دستورالعمل پزشک استفاده کنید.
 • از پوشیدن لباس و شلوار‌های تنگ که سبب ایجاد اصطکاک و فشار به ناحیه‌ی تحت درمان می‌شود اجتناب کنید.

داشتن تحرک پس از جراحی لابیاپلاستی

 • داشتن تحرک بعد از لابیاپلاستی مهم است؛ پس از جراحی با کمک یکی از اعضای خانواده از رختخواب بلند شوید و کمی تحرک داشته باشید تا از ایجاد برخی مشکلات پس از جراحی جلوگیری کنید؛ مثلا، هر یک ساعت از رختخواب بلند شوید و کمی راه بروید؛ چرا که تحرک سبب می‌شود که جریان خون در سرتاسر پاهای شما افزایش پیدا کرده و احتمال لخته شدن خون را کاهش می‌‌دهد.

مصرف آنتی بیوتیک و مسکن پس از جراحی لابیاپلاستی

 • آنتی بیوتیک‌هایی که پزشک برای شما تجویز کرده را به موقع و تا آخرین قرص مصرف کنید. تنها از مسکن‌هایی استفاده کنید که پزشک برای شما تجویز کرده‌ است.
 • از مصرف آسپرین (یا محصولات حاوی آسپرین) یا ایبوپروفن تا 3 هفته پس از جراحی خودداری کنید.
 • تا حداقل 3 هفته پس از جراحی هیچ مکمل گیاهی مصرف نکنید.

عدم مصرف دخانیات پس از جراحی لابیاپلاستی

 • استعمال دخانیات (تنباکو، ماری‌جوانا یا ویپ) می‌تواند منجر به کمبود خون رسانی به بافت‌ها شده و باعث شود که زخم ناشی از جراحی دیرتر بهبود پیدا کند. تنها پس از ۶ هفته از زمان جراحی و موقعی که دوره نقاهت و بهبودی خود را به طور کامل سپری کرده باشید می‌توانید مصرف دخانیات را از سر بگیرید.

رژیم غذایی پس از جراحی لابیاپلاستی

 • بهتر است پس از جراحی یک رژیم غذایی سبک داشته باشید. با مصرف آرام مایعات و سوپ شروع کنید و به مدت 2 تا 3 روز یک رژیم غذایی نرم و با پروتئین بالا داشته باشید و از غذاهای تند و پر ادویه که می‌تواند باعث تهوع و گاز معده شود اجتناب کنید. پس از این مدت زمان می‌توانید رژیم غذایی معمول خود را از سر بگیرید.
 • کم آبی باعث می‌شود که دمای بدن شما پس از جراحی بالا برود و تب کنید؛ زیرا فرآیند جراحی سبب کاهش آب بدن شما می‌شود بنابراین از مصرف آب به صورت روزانه غافل نشوید.

فعالیت‌های روزمره و تحرک جسمانی پس از جراحی لابیاپلاستی

 • فعالیت فیزیکی: هفته اول بعد از جراحی استراحت کنید، راه بروید ولی به بدن خود فشار نیاورید و به مدت طولانی در یک وضعیت نشسته یا ایستاده باقی نمانید.
 • ورزش کردن:‌ فعالیت عادی روزانه را می‌توانید پس از چند روز بعد از جراحی از سر بگیرید و پس از دو تا سه هفته پس از جراحی می‌توانید انجام ورزش‌های سبک را از سر بگیرید اما اصلا به خودتان فشار نیارید.
 • استخر و جکوزی:‌ تا دو هفته پس از جراحی نباید از جکوزی یا استخر استفاده کنید اما بهتر است برای شنا کردن و خصوصا رفتن به جکوزی یک ماه کامل صبر کنید؛ چرا که آب درون جکوزی باکتری‌های بیشتری نسبت به آب کلردار استخر دارد.

قاعدگی و رابطه جنسی پس از جراحی لابیاپلاستی

 • به مدت شش هفته پس از لابیاپلاستی در هنگام قاعدگی، از تامپون استفاده نکنید و فقط نوار بهداشتی بگذارید.
 • تا شش هفته پس از جراحی و تا زمان بهبودی کامل زخم و جای بخیه‌ها از داشتن رابطه جنسی واژینال خودداری کنید.

عوارض لابیاپلاستی

پس از انجام جراحی لابیاپلاستی و در طول دوره‌ی نقاهت ممکن است در ناحیه‌ی تحت درمان کبودی یا التهاب مشاهده کنید یا احساس خارش و سوزش در ناحیه داشته باشید. این علائم طبیعی هستند و به مرور زمان برطرف می‌شوند. به طور معمول، بهبودی کامل لابیاپلاستی 12 هفته طول می‌کشد اما ممکن است برطرف شدن کامل تورم و التهاب و بازگشت احساس به ناحیه تا 3 ماه پس از جراحی لابیاپلاستی نیز به طول انجامد.

اما جدا از عوارض جانبی بی‌خطری که پس از گذشت دوره‌ی نقاهت، خود به خود بهبود می‌یابند، لابیاپلاستی نیز مانند هر عمل جراحی دیگری، خطرات و عوارض بالقوه‌ی خود را دارد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • هماتوم یا کبودی شدید
 • پاره شدن بخیه و باز شدن زخم
 • خون ریزی
 • عفونت
 • به جا ماندن جای زخم
 • آسیب به عصب کلیتوریس و کاهش و یا از بین رفتن میل جنسی
 • تغییر در حس ناحیه تناسلی
 • عدم تقارن لابیا‌ها
 • ایجاد لخته خون در رگ‌ها
 • واکنش آلرژیک به ماده بیهوشی

هر چقدر جراحی که برای عمل لابیاپلاستی قصد مراجعه به او را دارید، تجربه‌ و مهارت بیشتری در انجام این عمل داشته باشد، ریسک عمل کمتر خواهد بود و احتمال مواجه شدن با عوارض جانبی نیز به طور قابل توجهی پایین می‌آید.

هزینه لابیاپلاستی

هزینه لابیاپلاستی به عواملی مانند تجربه و مهارت جراح منتخب شما، امکانات و تجهیزات کلینیک و ابزارهایی که برای انجام عمل لابیاپلاستی از آنها استفاده می‌کند بخصوص، دستگاه لیزر Co2‌ بستگی دارد.

دکتر سمامی که جراح و متخصص زنان و زیبایی هستند، جراحی لابیاپلاستی را با استفاده از روش لیزر Co2 در کلینیک مجهز خود با بهترین و جدیدترین دستگاه‌ها انجام می‌دهند. برای مشاوره و اطلاع از هزینه لابیاپلاستی در کلینیک دکتر سمامی می‌توانید با شماره ۷۷۸۳۹۴۶۳-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

سؤالات متداول

آیا تأثیر لابیاپلاستی دائمی است؟

بله اثر جراحی لابیاپلاستی دائمی است و اغلب در تمام طول زندگی حفظ می‌شود، اما عواملی مانند زایمان طبیعی پس از لابیاپلاستی ممکن است روی شکل ظاهری لابیا تأثیر بگذارد.

آیا لابیاپلاستی درد دارد؟

داشتن کبودی، تورم و درد در حد متوسط پس از لابیاپلاستی طبیعی است. معمولاً پس از از بین رفتن اثر داروی بیهوشی کمی احساس درد خواهید داشت که با مسکن‌هایی که دکتر برای شما تجویز می‌کند کنترل می‌شود.

دوره نقاهت لابیاپلاستی چه مدت طول می‌کشد؟

در اکثر مواقع، دوره نقاهت لابیاپلاستی نزدیک به شش هفته است اما در مواردی بهبودی کامل ناحیه تناسلی ممکن است چندین ماه نیز طول بکشد.

آیا لابیاپلاستی روی بارداری تأثیر می‌گذارد؟

لابیاپلاستی نه مانع از باردار شدن بیماران می‌شود و نه باردار شدن را دشوارتر می‌کند. با این حال، درک این نکته برای بیماران مهم است که بارداری پس از لابیاپلاستی ممکن است نتایج اولیه لابیاپلاستی را تحت شعاع قرار داده و منجر به نیاز به انجام مجدد لابیاپلاستی شود.

آیا لابیاپلاستی روی قاعدگی تأثیر می‌گذارد؟

خیر، لابیاپلاستی تأثیری روی قاعدگی ندارد.

آیا لابیاپلاستی باعث کاهش میل جنسی می‌شود؟

کاملا برعکس، لابیاپلاستی باعث افزایش میل جنسی و لذت هنگام برقراری رابطه جنسی می‌شود. اگر جراحی لابیاپلاستی درست و اصولی توسط یک جراح ماهر صورت بگیرد، با برداشتن مقداری از بافت اضافی اطراف کلیتوریس، حس لذت جنسی شما را تقویت کرده و باعث تحریک راحت‌تر ناحیه جنسی می‌شود.

تفاوت لابیاپلاستی و هودکتومی چیست؟

تفاوت بین لابیاپلاستی و هودکتومی صرفاً در ناحیه‌ای است که جراحی روی آن صورت می‌گیرد. هودکتومی بافت اضافه ناحیه کلیتوریس یا اطراف آن را برش داده و جدا می‌کند در حالی که لابیاپلاستی به برداشتن بافت اضافه‌ی لابیاها شامل لابیامینور و یا لابیاماژور می‌پردازد.

آیا لابیاپلاستی روی بکارت تأثیر می‌گذارد؟

     خیر، لابیاپلاستی ارتباطی با بکارت ندارد.

آیا لابیاپلاستی روی زایمان تأثیر می‌گذارد؟

خیر، لابیاپلاستی تأثیری روی زایمان واژینال ندارد اما این احتمال وجود دارد که زایمان طبیعی روی نتیجه‌ی ظاهری لابیاپلاستی تأثیر بگذارد.

آیا جراحی لابیاپلاستی عوارض جانبی دارد؟

بله. پس از لابیاپلاستی، درد، کبودی و تورم و یا احساس خارش در ناحیه پانسمان شده تا ۲ هفته طبیعی است. در این مدت، دستشویی رفتن و نشستن نیز ممکن است با کمی احساس ناراحتی همراه باشد.

دکتر برای کنترل این موارد برای شما دارو و مسکن مناسب تجویز می‌کند.

چه موقع می‌توان پس از انجام لابیاپلاستی به سرکار بازگشت؟

معمولا پس از گذشت ۵ تا ۷ روز می‌توانید به سرکار خود بازگردید اما همچنان مواظب سلامتی خودتان باشید و از ایستادن یا نشستن به مدت طولانی پرهیز کنید.

چه مدت پس از انجام لابیاپلاستی می‌توان ناحیه تحت درمان را شیو و موزدایی کرد؟

تا زمان بهبودی کامل پس از جراحی لابیاپلاستی، باید حداقل به مدت شش هفته از اصلاح یا اپیلاسیون خودداری کنید.

چه مدت پس از انجام لابیاپلاستی می‌توان استحمام کرد؟

48 ساعت پس از جراحی می‌توانید دوش بگیرید؛ البته مراقب بخیه‌های خود باشید و از آب گرم استفاده کنید.

آیا پس از انجام لابیاپلاستی می‌توان به پهلو خوابید؟

خیر، بهتر است در هفته‌ی اول پس از انجام لابیاپلاستی کاملا به پشت بخوابید و از خوابیدن به پهلو یا روی شکم خودداری کنید.

آیا ادرار کردن بعد از لابیاپلاستی دردناک است؟

ادرار کردن تا چند روز بعد از جراحی کمی دردناک خواهد بود. جریان آب گرم روی ناحیه در حین ادرار کردن به کاهش مقداری از ناراحتی کمک می کند.

چه موقع می‌توان پس از لابیاپلاستی دوچرخه سواری کرد؟

پس از 2 تا 3 هفته بعد از انجام لابیاپلاستی می‌توان فعالیت‌هایی مانند دوچرخه سواری یا اسب سواری را از سر گرفت اما شدت و مدت زمان انجام این فعالیت‌ها را محدود کنید؛ زیرا ممکن است باعث بدتر شدن تورم و التهاب در ناحیه تحت درمان شوند.

چه موقع می‌توان پس از لابیاپلاستی به باشگاه رفت؟

پس از 2 تا 3 هفته می‌توانید به باشگاه بروید و ورزش‌های سبک مانند یوگا انجام دهید اما برای انجام فعالیت‌هایی مانند برداشتن وزنه یا دویدن روی تردمیل باید حداقل یک ماه پس از لابیاپلاستی خود صبر کنید.

بعد از گذشت چه مدت زمانی پس از لابیاپلاستی می‌توان انجام ورزش‌های سنگین و حرفه‌ای را از سر گرفت؟

این موضوع بسته به روند بهبود هر فرد متفاوت است و تنها جراح شما می‌تواند به طور قطعی در مورد زمان ایمن بودن انجام این ورزش‌ها پس از لابیاپلاستی نظر بدهد؛ اما به طور کلی، پس از گذشت 6 تا 8 هفته می‌توانید انجام انواع مختلف ورزش‌ها را از سر بگیرید.

مقالات مرتبط
فهرست مطالب

فرم رزرو نوبت

فقط با هماهنگی قبلی از طریق تماس تلفنی